Samochodowy zapach – jaki wybrać?

Samochodowy zapach – jaki wybrać?

Pachnące wnętrze pojazdu to klucz do dobrego samopoczucia podczas jazdy. Jakie zapachy odświeżają najintensywniej? Dlaczego niektórzy kierowcy powinni unikać stosowania odświeżaczy?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 10-04-2015

Popularne choinki zapachowe

Najbardziej kultowe zapachy samochodowe to bez wątpienia słynne choinki, które kierowcy zawieszają na lusterku wstecznym. Głównym składnikiem owych zawieszek jest celuloza nasączona kompozycjami perfum, nadającymi odświeżaczom intensywny zapach. Największą ich zaletą jest z pewnością niewielka cena, która kształtuje się w granicach kilku złotych. Największą wadą – niska trwałość, gdyż choinki zapachowe tracą walory zapachowe już po 1–2 tygodniach stosowania. Ich najpopularniejszym producentem jest niemiecka firma Wunderbaum.

Zapach z kratki nawiewu

Ciekawym sposobem na długotrwałą świeżość w aucie jest zakup zapachów o płynnej esencji, zamkniętej w szklanych buteleczkach i zawieszonych na kratkach wentylacyjnych w aucie. Odświeżacz wykorzystuje pęd powietrza wytwarzany przez nawiew do sprawnego nadania wnętrzu auta pożądanej woni. Tego typu rodzaje odświeżaczy utrzymują swój aromat nawet przez miesiąc, jednak ich cena jest dwukrotnie wyższa od klasycznych zawieszek. Najbardziej znanym wytwórcą zapachów mocowanych na kratkach wentylacyjnych jest Ambi Pur. Spośród płynnych zapachów można natrafić także na buteleczki z zawieszkami, które uwalniają swój aromat poprzez korkową zatyczkę. Innym popularnym nośnikiem odświeżających woni są specjalne żelowe pałeczki zapachowe nasączone perfumami, które umieszcza się we wnętrzu kratki nawiewu.

Odświeżacz jak konserwa?

Jednym z najnowszych produktów zapachowych do auta są odświeżacze, które swoim kształtem przypominają aluminiowe konserwy. Zawierają w środku bloczki z drzewa cedrowego, które zostały nasączone naturalnymi olejkami wonnymi. Wieczko pojemnika jest wyposażone w kratkę z możliwością regulacji intensywności wydobywania się zapachu. Chcąc zakupić tego typu odświeżacz, należy przygotować się na wydatek w granicach kilkunastu złotych. Wiodącym producentem „zapachowych konserw” jest amerykańska firma California Scents.

Szeroka gama zapachów

Kierowcy mogą wybierać spośród niezliczonej ilości zapachów odświeżaczy do auta. Najintensywniejszymi z nich będą aromaty owocowe, np. wiśnia, jabłko czy truskawka. Do łagodniejszych zapachów należy wanilia i lawenda. Można także znaleźć odświeżacze o bardzo nietuzinkowej barwie zapachowej, np. gumy balonowej czy nowego auta. Odświeżacz w aucie to rzecz przydatna, pozwalająca na szybkie uporanie się z przykrymi zapachami dymu tytoniowego, czy przewożonych zwierząt. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany produkt oparty jest na naturalnych składnikach, gdyż tylko takie nie powodują efektów ubocznych, dotkliwych szczególnie dla osób wrażliwych na alergeny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro