Samochód na wiosnę – czynności konserwacyjne, które musisz wykonać

Samochód na wiosnę – czynności konserwacyjne, które musisz wykonać

Nawet po łagodnej zimie z niewielkimi opadami śniegu warto bliżej zainteresować się stanem samochodu. Po kilku zimowych miesiącach, wraz z nadejściem wiosny, z pewnością będzie wymagał on istotnych zabiegów konserwacyjnych, które pozwolą na komfortową i bezpieczną eksploatację.

udostępnij

Wilgoć, niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, chemia, którą posypywane są drogi – to jedne z wielu czynników, które w trakcie zimy negatywnie odbijają się na kondycji pojazdu. Wraz z końcem tego trudnego okresu i nadejściem cieplejszych dni z pewnością warto poddać auto kilku zabiegom pielęgnacyjnym. O co powinniśmy zadbać?

Dokładne mycie

Sól i środki chemiczne, którymi posypywane są drogi zimą, to agresywne substancje, które przyspieszają procesy korozyjne metalowych elementów pojazdu. Gromadzą się we wszystkich zakamarkach nadwozia samochodu, a szczególnie w podwoziu. Z tego względu po zimie należy dokładnie umyć samochód. Nie wystarczy szybki przejazd przez myjnię automatyczną. Zdecydowanie lepiej ten jeden raz w roku umyć auto samodzielnie. Mycie podwozia może być w tym przypadku problematyczne, dlatego lepiej zlecić je myjni ręcznej.

Z pozostałymi elementami z pewnością sobie poradzimy. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrą, miękką gąbkę do mycia nadwozia oraz odpowiednie preparaty. Inwestycją, którą z pewnością docenimy przy myciu samochodu, ale i innych domowych obowiązkach, będzie myjka ciśnieniowa. Najtańsze urządzenia tego typu kosztują około 200 zł, a znacząco ułatwiają pracę.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy to często zaniedbywany element eksploatacyjny. Tymczasem pełni bardzo istotną funkcję – oczyszcza powietrze, którym oddychamy w kabinie auta, dlatego jego dobry stan jest niezwykle istotny. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli cierpimy na alergię (np. na roztocza). Po zimie zdecydowanie zaleca się wymianę filtra kabinowego. To niewielka inwestycja, a znacząco poprawi jakość powietrza.

Filtr po zimie często bywa zawilgocony i zabrudzony liśćmi, co sprawia, że staje się miejscem wylęgania bakterii i grzybów, które wraz z powietrzem mogą dostawać się do kabiny auta, powodując powstawanie nieprzyjemnego zapachu oraz reakcje alergiczne. Zawilgocony filtr przyczynia się również do problemu parujących szyb. Zakup nowego filtra to niewielki wydatek, który z pewnością docenimy na wiosnę.

Osuszanie wnętrza

Zimą panuje nieustanna wilgoć, która z czasem dostaje się też do wnętrza samochodu. Jeżeli nie posiadamy ocieplanego garażu, trudno będzie się jej pozbyć, dlatego wraz z nadejściem cieplejszych dni zdecydowanie dobrze jest poświęcić nieco czasu na osuszenie wnętrza.

W przypadku gdy w samochodzie w okresie zimy znajdowały się dywaniki welurowe, raczej zajdzie potrzeba ich wymiany. To główne nośniki wilgoci w samochodzie. Przy osuszaniu samochodu powinniśmy poczekać na cieplejszy, słoneczny dzień, by na kilka godzin pozostawić auto z otwartymi drzwiami na świeżym powietrzu. Można również pokusić się o specjalny samochodowy pochłaniacz wilgoci, który z pewnością pomoże w walce z jej nadmiarem.

Pozostałe czynności

Poza tymi trzema podstawowymi czynnościami konserwacyjnymi warto także sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, poświęcić chwilę udrożnieniu kanałów odpływowych z podszybia i przyjrzeć się bliżej wycieraczkom, których pióra po intensywnej pracy w zimie mogą wymagać wymiany.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro