Zdaniem eksperta

Salon w stylu klasycznym

Kojarzy nam się głównie ze spotkaniami towarzyskimi, rodzinno-świątecznymi oraz rozmowami, śmiechem i gwarem. Salon nie bez powodu nazywany jest również pokojem dziennym, bo tam właśnie spędzamy najwięcej czasu. Jak stworzyć miejsce ciepłe, przytulne i eleganckie, które nigdy nam się nie znudzi?

Ewa Mikulska Ewa Mikulska / 22-08-2018

Styl klasyczny często jest niewłaściwie interpretowany. Wiele osób uważa, że jest to styl nieaktualny, ciężki, stary. Kiedyś zapewne tak było, ale dzisiejszy styl klasyczny dostosowany jest do potrzeb i oczekiwań współczesnego klienta.

Dlaczego styl klasyczny?

Głównym atutem tego stylu jest ponadczasowość. Można ją uzyskać, stosując się do kilku zasad:

  • Po pierwsze ciepłe barwy (brązy, beże, kremy, biel oraz delikatne szarości), które stanowią bazę kolorystyczną oraz powodują, że wnętrze jest ciepłe i jasne.
  • Po drugie symetria, czyli dwa takie same elementy we wnętrzu (lampy, fotele, biblioteczki), które wprowadzą harmonię i równowagę.
  • Po trzecie naturalne i dobre jakościowo materiały (np. drewno, marmur, skóra).
  • Po czwarte klasyczne formy oświetlenia: lampy podłogowe, stołowe, żyrandole, kinkiety budujące nastrój.
  • Po piąte dodatki.

Wszystko to zastosowane razem gwarantuje sukces i zadowolenie na wiele lat.

Salon w stylu klasycznym

Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie jedną rzecz, która kojarzy nam się z klasycznym salonem. Na pewno będzie to kominek. W dalszej kolejności wygodne kanapy (np. Chesterfield), z których nie chce się wstać, ustawione równolegle względem siebie, tworzą dogodną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Po obu stronach kanapy stoliki, na których stoją lampy stołowe z jasnymi abażurami. Przed kanapami stolik kawowy, pod nim stylowy dywan, a nad nim elegancki żyrandol. Dopełnieniem strefy wypoczynku są delikatne i zwiewne firany oraz jasne zasłony ocieplające wnętrze i nadające mu domowego charakteru. Na ścianach symetrycznie położona biała sztukateria. Sztukateria również pod sufitem oraz jako listwa maskująca karnisz. Całość uzupełniają kinkiety dające możliwość stworzenia odpowiedniego nastroju.

Wspaniały widok, prawda?

Dodatki do salonu klasycznego

Dopełnieniem każdej przestrzeni są dodatki. To one nadają wnętrzu indywidualnego charakteru oraz często zmieniają jego optykę, np. z zimnego w odbiorze salonu w ciepły i przyjazny.

Dodatków w stylu klasycznym jest wiele. Są to ramki na zdjęcia i lustra w zdobionych ramach, obrazy, lampy stołowe, dywany, kinkiety, wazony, świeczniki, poduszki w klasycznej stylistyce czy zegary ścienne.

Ważną zasadą jest to, aby rozważnie i z wyczuciem dobierać akcesoria, w taki sposób, żeby nie przysłoniły głównej aranżacji wnętrza, a jedynie ją podkreśliły.

Wnętrza zaaranżowane w stylu klasycznym udowodniły już nie raz, że moda na nie nigdy nie mija. Z uwagi na swoją uniwersalność styl ten może być łączony z innymi stylami (np. hampton czy nowoczesnym), nie tylko w kwestii mebli, ale również dodatków.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro