Sadzenie owocowych drzew karłowatych

Drzewka karłowe swoje rosnące powodzenie zawdzięczają niewielkim rozmiarom. Można je sadzić nie tylko w małych, przydomowych ogrodach, ale nawet na tarasie czy balkonie – w odpowiednich donicach. Z zasadzonej wiosną jabłoni, gruszy czy moreli już podczas następnej jesieni zbierzemy piękne, smaczne owoce.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 04-04-2016

Drzewka karłowe powstają w wyniku szczepienia i uprawiane są na specjalnych podkładkach. Dzięki temu, że rosną do wysokości najwyżej 2,5 metra, a ich korony mają małą objętość, można je sadzić prawie wszędzie. Zbieranie owoców z miniaturowej jabłonki czy gruszy jest mało uciążliwe, łatwiej się walczy ze szkodnikami, a plony są niejednokrotnie bardziej obfite. Oprócz pożytku z uprawy owoców mamy też efekt ozdobny, bo drzewka karłowe są bardzo dekoracyjne.

W sadzie lub w ogrodzie

Zasadniczo drzewka owocowe powinno się sadzić jesienią, jednak odmiany wrażliwe na mróz, jak brzoskwinie, wiśnie czy czereśnie, sadzimy wczesną wiosną. Zanim przystąpimy do sadzenia, należy odpowiednio przygotować glebę: odchwaścić, nawieźć, nadać odpowiedni odczyn ph i strukturę. Chwasty można zwalczać chemicznie lub mechanicznie, co jest naturalnie bardziej uciążliwe. Pamiętajmy, że środki chemiczne przeciwko chwastom stosujemy w okresie ich intensywnego wzrostu. Ziemię użyźniamy kompostem lub obornikiem w ilości ok. 5–7 kg na metr kwadratowy gruntu.

Jak sadzić drzewka?

Zanim wykopiemy dołki pod rośliny, najpierw oznaczmy miejsca palikami. Rośliny karłowe mają małe korony, więc można je sadzić dość gęsto, w odległości 1–1,5 metra (ale drzewka nie mogą być bliżej granicy działki niż 2 m w przypadku jabłoni, 3 m – w przypadku moreli, 5 m – w przypadku czereśni i orzecha włoskiego). W zaznaczonych miejscach kopiemy dołki, których wielkość powinna pozwolić na swobodne rozłożenie korzeni (średnica: 40–50 cm, głębokość: 30–40 cm). Po nasadzeniu, jeszcze zanim przysypiemy korzenie, obficie (5–10 l na sadzonkę) podlewamy roślinę. Do dołka możemy też dodatkowo wsypać nawóz. Po zasypaniu dokładnie udeptujemy glebę wokół drzewka. Kupując sadzonki, za które musimy zapłacić przeważnie kilkanaście złotych (cena za sztukę), należy zwrócić uwagę na to, czy korzenie rośliny są zdrowe: złamania i narośle niezbyt dobrze wróżą późniejszemu wzrostowi drzewka.

Bogactwo gatunków i odmian

Wśród drzew karłowych możemy spotkać wszystkie te odmiany, które znamy z upraw tradycyjnych, oraz mnóstwo innych. Rubin, close, celeste, delikates, freedom, gala, idared, malinówka, papierówka, golden delicious… To tylko drobna część tego, co oferują nam producenci sadzonek jabłoni karłowych. Wśród nich są też odmiany jabłoni ozdobnych, które wiosną przepięknie kwitną, a potem nawet przez całą zimę mają efektowne, żółte lub czerwone owoce. Równie popularne jak jabłonie sąmorele karłowe, których pyszne, słodkie owoce możemy zbierać już na początku sierpnia. Brzoskwinia, grusza, wiśnia, pigwa, czereśnia – wszystkie te drzewka owocowe można kupić w odmianach karłowych. Ciekawą wersją są odmianykolumnowe drzew owocowych. Na takich drzewkach owoce rosną gęsto wzdłuż gałęzi, a ze względu na wyjątkowo małe rozmiary odmiany te nadają się zwłaszcza do uprawy w donicach.

Warto wiedzieć, że szczepienie drzewek nie modyfikuje ich genetycznie ani nie wpływa na jakość owoców. A zatem jabłka zerwane z jabłonki karłowej będą smakowały dokładnie tak samo, jak z tej normalnych rozmiarów. Nie musisz więc mieć kilkuhektarowego sadu, aby rozkoszować się smakiem pysznych jabłek czy gruszek, a okazałe kiście dorodnych owoców będą dodatkowo ozdobą twojego otoczenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro