„Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Carlo Rovelli – recenzja

„Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Carlo Rovelli – recenzja

Czy o najbardziej zaawansowanych teoriach z dziedziny fizyki można pisać w sposób wciągający i ciekawy? Zdecydowanie tak, jeżeli jest się Carlo Rovellim. Książka Włocha udowadnia, że z każdego, nawet najbardziej hermetycznego tematu można uczynić fascynującą lekturę.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 06-12-2017

Wszyscy współcześni fizycy teoretyczni zmagają się z tą samą zagwozdką: dwie największe teorie naukowe XX wieku, czyli teoria względności Einsteina oraz mechanika kwantowa, uparcie nie chcą ze sobą współpracować. To coś, o czym wie każdy, kto choć spróbował przyjrzeć się lepiej którejś z tych dwóch koncepcji. Naukowcy nie ustają jednak w próbach znalezienia sposobu na to, by dostrzec pomiędzy nimi jakieś wzajemne zależności, punkt zaczepienia, wspólny mianownik. O poszukiwaniu dowolnej formy unifikacji tych zjawisk, tłumaczących nam zasady funkcjonowania wszechświata, pisze w swojej książce „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Carlo Rovelli, włoski fizyk i pisarz. Rovelli jest zwolennikiem jednej z dwóch dominujących tez pretendujących do miana „teorii wszystkiego”. Jego teoria pętlowej grawitacji kwantowej, choć mniej znana od popularniejszej teorii strunowej, jest co najmniej równie fascynująca.

Zagadka rzeczywistości

W niedawno wydanej (wreszcie!) w polskim przekładzie książce „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” Rovelli próbuje pokazać kluczowe założenia najbardziej fundamentalnej struktury rzeczywistości. W tym celu nie tylko sięga on po wyniki najnowszych badań i eksperymentów, ale też zagłębia w zamierzchłą historię, by spróbować znaleźć rozwiązanie w podstawach i pierwotnych założeniach fizyki. Poszukiwanie najgłębszej tkanki otaczającego nas świata interesowało bowiem myślicieli i filozofów już od czasów starożytnych. To przecież Demokryt, twórca koncepcji atomu, dokonał pierwszej rewolucyjnej unifikacji natury świata. Zadał sobie pytanie: „Czy materię można dzielić w nieskończoność?”. Kolejnymi badaczami fizycznych teorii byli: Kopernik, Galileusz, Newton, Faraday, Maxwell, Einstein, Heisenberg i Dirac. Rovelli przeanalizował ich teorie i badania, wybierając spośród nich tylko te idee, które w jakiś sposób zbliżają współczesnych badaczy do rozwiązania zagadki rzeczywistości.

Po tej historycznej podróży autor „Rzeczywistości…” omawia dwie wspomniane już wielkie teorie XX-wieczne, czyli teorię względności i mechanikę kwantową.

Dopiero dwie ostatnie części książki Włocha poświęcone są promowanej przez niego teorii pętlowej grawitacji kwantowej, która – w wielkim skrócie – polega na skwantowaniu przestrzeni, co wywraca do góry nogami dotychczasowe pojmowanie jej przez naukowców.

Książka „Rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje” z pewnością nie jest przeznaczona dla laików, którzy nie interesują się fizyką i najnowszymi odkryciami w tej dziedzinie. To wprawdzie pozycja popularnonaukowa, jednak dotykająca tak hermetycznego tematu, że bez odpowiedniego merytorycznego przygotowania jej lektura raczej się nam nie przyda.

Jednocześnie jednak opisywana przez Rovelliego teoria pętlowej grawitacji może wywoływać niedosyt u bardziej wprawionych w temacie czytelników. Trudno jednak winić za to samego autora – po prostu temat jest szalenie abstrakcyjny i zdecydowanie mniej widowiskowy od barwnej, dużo bardziej pobudzającej wyobraźnię teorii strun.

Lektura książki Rovelliego na pewno poszerzy wasze horyzonty i będzie ciekawym uzupełnieniem już zdobytej wiedzy. To jednak pozycja przeznaczona dla fizycznych zapaleńców i teoretyków, a nie czytelników z wiedzą na poziomie szkolnym.

Źródło okładki: www.wydawnictwofeeria.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro