Rzeczy niezbędne podczas długich wypraw motocyklowych

W czasie wypraw motocyklowych zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem awarii maszyny i innymi problemami. Przecież każdemu może się przydarzyć przebicie opony, ból głowy czy przemoczenie ubrania. Trzeba więc mieć pod ręką niezbędne akcesoria.

Łukasz Żyła Łukasz Żyła / 18-05-2015 / aktualizacja: 22-07-2018

Jednym z istotniejszych problemów podczas podróży motocyklowych jest bez wątpienia niedostatek miejsca na bagaż, dlatego często musimy ograniczyć swój ekwipunek do minimum. Warto podejść do tematu rozsądnie i zabrać przede wszystkim to, co przyda się w sytuacjach podbramkowych. Na początek zróbmy listę rzeczy, do których dostęp może być bardzo trudny, i właśnie je zabierzmy ze sobą. Podróżując większą grupą, możemy się umówić, kto zabierze np. apteczkę, a kto sprej do łańcucha. Nie ma potrzeby, żeby każdy miał przy sobie pełny zestaw.

Niespodziewana usterka

Poruszając się jakimkolwiek pojazdem, zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem mniej lub bardziej poważnej usterki. Niestety bardzo często nie jesteśmy na nią przygotowani i musimy wezwać pomoc. Dlatego wybierając się w dłuższą podróż, z pewnością warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy do opon. Za jego pomocą w łatwy sposób naprawimy uszkodzone koło, co pozwoli na dojechanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. W naszym niezbędniku nie powinno też zabraknąć opasek zaciskowych, tzw. trytytek, które praktycznie nie zajmują miejsca, a pozwolą umocować np. zerwane przewody.

Dobrym pomysłem będzie też zabranie podręcznego zestawu kluczy, który można dobrać do potrzeb swojego motocykla. Warto uwzględnić grzechotkę z różnymi kluczami nasadowymi, kombinerki, śrubokręt czy klucze imbusowe.

Na wypadek awarii oświetlenia warto mieć w schowku zapasowy zestaw żarówek czy bezpieczników. Bardzo przydatna może się okazać latarka, najlepiej czołowa. W razie usterki po zmroku da światło, a nie zajmuje rąk.

Zadbaj o komfort

Wyjeżdżając w daleką podróż, trzeba się liczyć nie tylko z problemami technicznymi. Warto zadbać też o własny komfort, przygotowując się odpowiednio na zmiany pogody. Nawet jeśli według prognoz niebo ma być bezchmurne, lepiej mieć przy sobie kombinezon przeciwdeszczowy, np. Oxford Rain Seal. Dostępny jest zarówno w wersji jedno-, jak i dwu częściowej. Zapewnia skuteczną ochronę przed deszczem i wiatrem.

Jeśli zrobi się bardzo gorąco, warto mieć przy sobie tzw. zbroję, czyli zestaw ochraniaczy w lekkim, przewiewnym materiale, zapewniający bezpieczeństwo po ściągnięciu kurtki. Do kasku w trakcie jazdy często przyczepiają się owady, które niełatwo usunąć z wizjera. Pomocny w takiej sytuacji może się okazać środek do czyszczenia wizjera, który znacznie ułatwia usunięcie zanieczyszczeń.

Podstawowy serwis

W trakcie podróży nie można zapomnieć o podstawowym serwisie napędu. W tym celu warto mieć przy sobie smar w spreju, który pozwoli zadbać o łańcuch naszej maszyny. Według ekspertów powinniśmy go smarować mniej więcej co 300 km.

Dobrze mieć też przy sobie butelkę z olejem silnikowym, gdyby przypadkiem na trasie konieczne było jego uzupełnienie.

Co jeszcze może się przydać?

Nie możemy zapomnieć o zabraniu apteczki motocyklowej. Podczas naprawy jednośladu o skaleczenie nietrudno, dlatego muszą się w niej znaleźć plastry i woda utleniona. Włóżmy także dodatkowo tabletki przeciwbólowe czy leki na problemy żołądkowe.

Jeśli planujemy dłuższy postój i zostawienie motocykla na obcym parkingu, warto mieć przy sobie disc lock – blokadę na tarczę hamulcową, która uchroni naszą maszynę przed kradzieżą.

Wiemy już, co koniecznie należy zabrać ze sobą. Jednak zanim wyruszymy, pamiętajmy o podstawowym przeglądzie maszyny i wymianie wszelkich zepsutych części, co zmniejszy ryzyko poważniejszej awarii na trasie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro