Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Runmageddon, czyli bieg i walka z przeszkodami

Biegi z przeszkodami to dyscyplina sportu, o której jeszcze niedawno mało kto słyszał. Dyscyplina ta ma stosunkowo krótką historię, bowiem w komercyjnym wydaniu powstała pod koniec lat osiemdziesiątych. Ogólnoświatowymi liderami na rynku OCR (skrót, którym popularnie określa się biegi z przeszkodami, z ang. „Obstacle Course Racing”) są marki Tough Mudder oraz Spartan Race, ale w Polsce niekwestionowanym nr. 1, zarówno pod względem liczby imprez, jak i startujących, jest Runmageddon.

Filip Antoszewski
Filip Antoszewski 07-06-2017 aktualizacja: 02-04-2019

Czas czytania: 5 min

Runmageddon, czyli bieg i walka z przeszkodami

Jak powstał Runmageddon?

Bieg założył w 2013 roku Jarosław Bieniecki. W przeszłości pracował na kierowniczych stanowiskach w dużych korporacjach, jednak w środowisku biegowym nie był osobą anonimową. Kilkukrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Polski w biegach długodystansowych, był także dyrektorem Maratonu Warszawskiego. Po starcie w berlińskiej edycji Tough Mudder doszedł do wniosku, że chce zorganizować podobną imprezę na krajowym podwórku. Szybko przeszedł od słów do czynów, zaczynając organizację od małej imprezy na kilkuset uczestników. Od tego czasu event rozwija się bardzo prężnie, co roku w Polsce odbywa się kilkadziesiąt Runmageddonów, w których startuje po kilka tysięcy biegaczy. Powstały także specjalne edycje, np. imprezy na Saharze czy w Maroko, przeznaczone dla największych zapaleńców.

Czego się spodziewać po takim biegu?

Przede wszystkim błota w naprawdę dużych ilościach. Organizatorzy wiedzą, że większość uczestników traktuje ich imprezę nie jako wydarzenie sportowe, lecz po prostu ekscytujące przeżycie. Chcą mieć poczucie, że coś osiągnęli, i chcą tym osiągnięciem podzielić się ze znajomymi w social mediach. Z tego powodu zaraz za linią mety czeka na nich ścianka, profesjonalny fotograf i tabliczki z śmiesznymi sloganami. Moment wrzucenia albumu ze zdjęciami na stronę internetową jest nie mniej wyczekiwany przez biegaczy niż start w zawodach.

Oczywiście błoto to nie wszystko, w końcu to bieg z przeszkodami – tych napotkamy na swojej drodze co niemiara. Najpopularniejsze przeszkody możemy podzielić na kilka kategorii.

Wysokościowe – najpopularniejszy rodzaj przeszkód. W tej kategorii znajdziemy ściany, które musimy przeskoczyć samodzielnie lub przy pomocy innych uczestników. Możemy także spodziewać się wspinania na linę, zjazdu po strażackiej rurze czy przejścia na drugą stronę siatki cargo. Popularne jest także łączenie powyższych typów przeszkód, np. przez podwyższenie ściany do nawet 10 m i umieszczenie liny, po której dostaniemy się na szczyt i zejdziemy po niej na drugiej stronie.

Błotne – kategoria ta mogłaby również nazywać się po prostu „czołganie”. Jest więcej niż pewne, że nawet podczas najkrótszych dystansów będziemy musieli kilka razy wykazać się tą umiejętnością rodem z wojska. Zazwyczaj zmusi nas do tego rozpięty około 0,5 m nad ziemią drut kolczasty – warto zadbać o poprawną technikę, ponieważ jeśli będziemy zbyt wysoko unosić biodra, prawdopodobnie wyjdziemy z drugiej strony bogatsi o dziurę w spodniach lub w koszulce.

Techniczne – każda nawet najprostsza przeszkoda będzie łatwiejsza do pokonania przy użyciu dobrej techniki, nawet przejście zwykłej trzymetrowej ściany można wykonać lepiej lub gorzej. W tej kategorii chciałbym jednak wyróżnić przeszkody szczególnie trudne, np. przejścia po kołkownicach, wielkich kołowrotkach czy równoważnie. Jeśli moment dobiegnięcia do jednej z powyższych jest pierwszym w Twoim życiu zetknięciem się z tego typu przeszkodą, najprawdopodobniej nie uda Ci się jej pokonać. Brak zaliczenia przeszkody to jednak nic strasznego, jedyną jego konsekwencją jest konieczność wykonania dwudziestu karnych powtórzeń typu padnij-powstań – przecież przyjechałeś, aby się zmęczyć, co nie?

Przenoszenie przedmiotów – nie zawsze przeszkody przyjmują formę czegoś, przez co należy się przedostać. Czasem w trakcie biegu napotkamy stertę worków z piasku lub starych opon. Wolontariusz pokaże wyznaczony odcinek, który następnie będziemy musieli pokonać w towarzystwie tego przedmiotu. To jedyny moment biegu OCR, w którym bycie nieco cięższym zawodnikiem zadziała na naszą korzyść, bowiem masywniejsze osoby mniej odczują ciężar na swoich barkach i szybciej uporają się z zadaniem.

Wodne – w Runmageddonie będziemy musieli nie tylko ubrudzić się w błocie. Na pewno w kilku momentach biegu zdarzy nam się solidnie zamoczyć. W zależności od lokalizacji wydarzenia przyjdzie nam zanurzyć się w wypełnionym wodą kontenerze lub jeziorze, strumieniu czy nawet morzu. O ile latem jest to jeden z przyjemniejszych momentów biegu, o tyle jesienią, a w szczególności zimą to najtrudniejsze do pokonania przeszkody. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu ubiór – ubrania ze sportowych, szybkoschnących tkanin w niedługim czasie pozwolą nam wrócić do względnego komfortu termicznego, lecz jeśli ubraliśmy się w zwykły bawełniany T-shirt prawdopodobnie będziemy szczękać zębami już do samej linii mety. Zazwyczaj przeszkody wodne nie przekraczają głębokości pasa, zatem jeśli nie umiesz pływać, nie musisz się bać – pływanie nie jest niezbędne do startu w Runmageddonie.

Super! To jak się za to zabrać?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w Runmageddonie, zacznij od dystansu Intro lub Rekrut (odpowiednio 3 i 5 km). Nawet jeśli biegasz już od jakiegoś czasu i masz za sobą kilka „dyszek” lub może nawet półmaraton, przekonasz się, że każdy kilometr tego biegu kosztuje znacznie więcej wysiłku. W miarę nabywania doświadczenia i wzrostu apetytu na hardkorowe doświadczenia przejdziesz do dystansu Classic (12 km), Hardcore (21 km) lub nawet Ultra (ponad 42 km). Warto dodać, że jeśli pomożesz w przygotowaniu trasy biegu lub wydawaniu pakietów startowych jako wolontariusz, otrzymasz vouchery do wykorzystania na starty lub odzież biegową, więc pobiec można nawet za darmo. Nie ma wymówek!

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Sport i turystyka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro