Różnice między nartami biegowymi do stylu łyżwowego i klasycznego

Różnice między nartami biegowymi do stylu łyżwowego i klasycznego

Warto wiedzieć, jakie są różnice w konstrukcji nart do stylu klasycznego i łyżwowego, by dobrać odpowiedni sprzęt do tego, w którym chcemy biegać.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 10-11-2017

Czym różnią się biegówki do stylu klasycznego i do łyżwowego? Które są lepsze i dla kogo? Przeczytaj. Sezon na narty zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto się na niego przygotować. Bonarty biegowe nie tylko mają zbawienny wpływ na zdrowie, ale także dla większości z nas są bardziej dostępne niż narciarstwo zjazdowe. Biegać można w wielu miejskich parkach, coraz popularniejsze są także wypożyczalnie sprzętu. Zachęcamy do rozważnego zakupu. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z nartami, najlepiej będzie skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego, np. sprzedawcy w sklepie specjalistycznym. On doradzi, jakie wybrać deski, wiązania do nart biegowych i buty do biegówek. Jeśli wolisz samodzielnie podjąć decyzję, przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę.

Styl klasyczny

To sposób poruszania się bardziej zbliżony do biegania. Charakterystyczne dla niego jest równoległe prowadzenie nart. Jest bardziej uniwersalny, stabilniejszy i wolniejszy niż łyżwowy, więc może być polecany osobom początkującym. Nadaje się także dla dzieci, dlatego jeśli marzą ci się rodzinne wypady na biegówki, możesz zainwestować w kilka par klasyków. Wtedy wszyscy będziecie mogli spędzić czas komfortowo. Styl ten sprawdzi się także, jeśli brakuje ci kondycji i dopiero musisz ją zbudować. Kijki biegowe mogą pracować naprzemiennie, jednocześnie w zależności od potrzeb i profilu trasy.

Narty do stylu klasycznego

Charakterystyczne dla nart klasycznych jest mocne wygięcie: łuk narty jest tak duży, że po położeniu na ziemi środek wyraźnie odstaje od podłoża. Wysokie i wyraźnie zakręcone noski ułatwiają poruszanie się nawet po puszystym śniegu. Nie zakopujesz się w nim, dzięki czemu możesz się poruszać także po „dzikich” trasach. Elastyczność nart jest spora, dzięki czemu jazda jest dosyć komfortowa. Produkowane są nie tylko w wersji sportowej, ale i turystycznej. Jeżeli narty nie są wyposażone w łuskę, da się na nich szusować krokiem łyżwowym, ale nie będzie możliwe proste podejście pod górkę.

Styl łyżwowy

Zwany także dwukrokiem bardziej przypomina jazdę na łyżwach niż na nartach. Narty ustawiają się w „jodełkę”. Ważna jest także asymetryczna praca rąk. Ten styl jest ciekawy dla osób, które „siedzą” w sporcie od pewnego czasu i lubią wyzwania. Dodatkowo to stylem łyżwowym jeździ się na nartorolkach w miesiącach bezśnieżnych.

Narty do stylu łyżwowego

Są o 10–20 cm krótsze od klasycznych, dzięki czemu można nimi precyzyjniej manewrować. Nie mają też równie głębokiego łuku, bo wygięcie nie jest tutaj potrzebne. Kijki są za to dłuższe, co ułatwia m.in. podchodzenie. Noski są delikatniejsze, więc biegówki do kroku łyżwowego wymagają tras lepszej jakości: szerokich i ubitych. Narty są wrażliwsze na ruch ciała, łatwiej nimi skręcać. Na tych nartach trudno posuwać się klasykiem. Rzadko też mają wersję turystyczną. Warto także zwrócić uwagę, że buty do stylu łyżwowego powinny dobrze trzymać kostki, zapewniając znaczną stabilność stawów skokowych. To bezpieczniejsze.

Narty uniwersalne

To inna interesująca opcja, łącząca cechy obu powyższych. Jeśli nie oczekujesz bardzo wysokich parametrów, ten typ będzie idealny. Oczywiście jest kompromisem i dlatego nie zapewnia dokładnie takich samych osiągów jak łyżwówki i klasyki. Dla większości osób nie jest to żaden problem. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na pokonywanie tras w dowolny sposób, co daje większą wolność. No i jest tańsze niż zakup dwóch par.

Jak widać, przed zakupem biegówek warto określić dokładnie swoje potrzeby, kondycję i planowany sposób używania nart. Wtedy wybór na pewno będzie satysfakcjonujący.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro