Róże – co musisz wiedzieć o ich pielęgnacji?

Ogród usłany kwiatami to wizytówka zadbanego domu. Warto zastanowić się nad posadzeniem i uprawą róż, ponieważ ich piękno, obfite kwitnienie oraz różnorodność barw i gatunków dają niesamowite efekty wizualne. Pielęgnacja różanych krzewów nie musi być trudna, jeżeli dobrze się do niej przygotujemy.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 28-05-2015

Zastanawiając się nad włączeniem do naszego ogrodu krzewów róż, przychodzą nam do głowy rozmaite wątpliwości. Gdzie je posadzić? Jak nawozić i podlewać? W jaki sposób przycinać, aby były piękne i zdrowe?

Gdzie sadzić róże – wymagania

W każdym, nawet najmniejszym ogródku warto wygospodarować miejsce na róże. Upiększają i ożywiają przestrzeń swoimi niepowtarzalnymi kwiatami. Gleba dla nich idealna powinna być żyzna i lekka, o nieco kwaśnym odczynie. Najobfitsze kwitnienie zapewni im stanowisko dobrze nasłonecznione i przewiewne. Warto zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami konkretnych odmian tej rośliny, ponieważ zależnie od uwarunkowań genetycznych są w stanie znosić niektóre ogólne niedogodności. Róże mogą tworzyć akcenty dekoracyjne w formie krzaczków w ogrodzie, być pięknym żywopłotem, kobiercem, a nawet rosnąć w doniczce. Możemy cieszyć się nimi w naturalnej formie albo ścinać do domowych bukietów. Sadzimy je w gruncie między marcem a kwietniem lub wrześniem i październikiem. W obu przypadkach przyjmą się bez problemu. Warto poważnie zastanowić się nad ich miejscem, ponieważ ewentualne przesadzenie może być źle zniesione.

Nawożenie i pielęgnacja róż

Jedyną z największych obaw początkujących hodowców róż są ich wymagania dotyczące nawożenia. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, roślina może zareagować na braki niezbędnych pierwiastków mniej obfitym kwitnieniem oraz podatnością na choroby. Warto przygotować sobie kalendarz, dzięki któremu bez problemu zaplanujemy odpowiednie nawożenie. Należy dostarczać różom nawozów uniwersalnych, mineralnych ze specjalnym dla nich przeznaczeniem, a także naturalnych, organicznych nawozów, jak obornik, kompost czy biohumus. Zapewnienie odpowiedniej mieszanki składników odżywczych pozwoli cieszyć się pięknymi i zdrowymi, odpornymi na choroby i grzyby roślinami.

Róże wymagają również obfitego podlewania. Szczególnie w okresie tuż po posadzeniu oraz podczas upalnego lata. Młode rośliny, które nie wytworzyły jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego, najbardziej potrzebują nawadniania. Starsze okazy lepiej radzą sobie z przetrwaniem krótkotrwałych przesuszeń.

Przycinanie róż – niezbędny zabieg pielęgnacyjny

Aby móc cieszyć się kształtnymi i obficie kwitnącymi krzewami, należy je przycinać. Robimy to raz w roku, wczesną wiosną. Przed zimą jedynie uprzątamy martwe gałęzie oraz przekwitłe kwiatostany. Dzięki cięciu róż pozbędziemy się chorych, słabych oraz obumarłych pędów, dając miejsce na nowe. Pobudzamy tym samym roślinę do rozrostu i wydania nowych pąków.

Róże w ogrodzie – jak przetrwać zimę?

Róże należą do roślin podatnych na przemarzanie, dlatego aby cieszyć się ich świetną kondycją od wiosny, należy pomóc im przetrwać zimę. Krzewy zabezpieczamy już wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Podstawę pędów obsypujemy grubą warstwą ziemi liściowej bądź torfu, a następnie przykrywamy gałązkami roślin iglastych. Część naziemną warto osłonić agrowłókninąbądź słomą. Tak przygotowana do zimy roślina nie powinna ucierpieć nawet przy wyjątkowo srogich mrozach.

Róże ogrodowe to jedne z najbardziej szlachetnych i cenionych roślin w amatorskiej uprawie. Ich kwiatostany są piękne i wyjątkowe, a różnorodność i wszechstronność gatunków pozwala mieć pewność, że przy odrobinie naszej pomocy świetnie się przyjmą i ożywią nasz ogród.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro