Rozdzielacze sygnału, czyli jak podzielić sygnał TV na kilka odbiorników
Zdaniem eksperta

Rozdzielacze sygnału, czyli jak podzielić sygnał TV na kilka odbiorników

Coraz więcej z nas korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to rozwiązanie praktyczne i przede wszystkim darmowe. Do dyspozycji mamy określoną liczbę programów i jeśli nam ona wystarczy, nie potrzebujemy korzystać z operatorów usług telewizyjnych. Tylko co zrobić, gdy chcemy sygnał telewizyjny doprowadzić do większej ilości urządzeń? U operatorów wykupujemy usługę typu multiroom i korzystamy z kolejnego, płatnego dekodera. W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej musimy rozdzielić sygnał.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 17-03-2015 / aktualizacja: 05-11-2018

Jeśli korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej, to sygnał do naszego telewizora dociera prosto z anteny (z wykorzystaniem dekodera albo bez niego). Jeśli jesteśmy na etapie projektowania mieszkania od podstaw, to sprawa wydaje się prosta. Z góry wybieramy miejsca, w których ma znajdować się wyjście sygnału antenowego – w każdym z tych pomieszczeń będziemy mieli dostęp do telewizji. Problem pojawia się, gdy w naszym mieszkaniu jest tylko jeden taki punkt. Nie będziemy kupować osobnych anten do każdego pomieszczenia z telewizorem. Należy pamiętać, że kupno kolejnych dekoderów DVB-T również nie rozwiązuje problemu. Nie będziemy przecież do każdego z nich dokupować osobnej anteny. Z pomocą przychodzą rozdzielacze sygnału, które sprawią, że sygnał telewizyjny możemy mieć w całym domu.

Rozgałęźnik antenowy, czyli rozdzielacz sygnału

Rozgałęźnik antenowy, inaczej rozdzielacz sygnału lub z języka angielskiego splitter, to niewielkie urządzenie, które umożliwia doprowadzenie sygnału telewizyjnego do kilku telewizorów jednocześnie. Wizualnie rozgałęźnik zmieści się w dłoni przeciętnego dorosłego człowieka. Najczęściej jest w kształcie prostopadłościanu z odchodzącymi gniazdami wyjścia sygnału i jednym wejściem. Wykonany jest z metalu. Jego zaletą jest to, że bez problemu możemy go zamaskować w wielu miejscach w domu i poprowadzić kable antenowe do odpowiednich pomieszczeń.

  1. rozdzielacz sygnału telewizyjnego - wejście
  2. rozdzielacz sygnału telewizyjnego - wyjście
  1. rozdzielacz sygnału telewizyjnego - wejście
  2. rozdzielacz sygnału telewizyjnego - wyjście

Przy wyborze odpowiedniego rozdzielacza sygnału zwracajmy uwagę, czy ma odpowiednią ilość wejść oraz wyjść. Jeśli chcemy doprowadzić sygnał telewizyjny do trzech telewizorów, to nasz rozgałęziacz powinien mieć co najmniej trzy porty wyjścia. Warto też zapoznać się z informacją o mocy sygnału danego splittera, gdyż przekazywany sygnał najczęściej będzie zawsze z jakąś stratą. Za to kolejną zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście cena – za splitter zapłacimy średnio kilkanaście złotych. Są też droższe rozwiązania, ale to głównie w przypadku, gdy potrzebujemy rozdzielacza aktywnego.

schemat rozgałęzienia sygnału tv na dwa telewizory

Rozgałęziacz pasywny czy aktywny

Szukając rozgałęziacza do sygnału antenowego, znajdziemy aukcje z wersją pasywną lub aktywną. Najpierw omówimy pasywne rozdzielacze sygnału. Jeśli nie są one opisane na aukcji – będą to najtańsze modele, bez konieczności zewnętrznego zasilania. Rozgałęziacz pasywny dzieli jeden sygnał z anteny telewizyjnej na dwa wyjścia lub więcej. Jednak należy pamiętać, że dzielony sygnał będzie ze stratą – np. jeśli na dwa wyjścia strata wynosi 4 dB, to przy czterech wyjściach już około 8 dB. Obecnie nowe rozdzielacze sygnału są budowane w technice linii mikropaskowych. Oznacza to, że mają małe tłumienia przelotowe i posiadają właściwości izolacji dla każdego z wyjść. Występuje jedynie nieunikniony spadek poziomu o 3 dB, który wynika z samego podziału sygnału. Taki splitter powinien bez problemów sprawdzić się w momencie, gdy chcemy podzielić sygnał na dwa wyjścia antenowe. Warto pamiętać, że zawsze możemy dodatkowo użyć wzmacniaczy antenowych.

rozgałęźnik z kablem antenowym

Nie musimy tego robić w przypadku rozdzielaczy aktywnych. Ich układ i budowa są praktycznie takie same, jak w przypadku rozgałęziaczy pasywnych. Jednak w obudowie splittera aktywnego jest umieszczony wzmacniacz, który ma na celu zniwelować stratę mocy sygnału spowodowaną przez zjawisko rozdzielenia. Aktywne rozgałęziacze sygnału wymagają jednak zewnętrznego zasilania – przez cały czas działania muszą być podłączone do źródła prądu. Ponadto główna różnica pomiędzy rozgałęziaczem aktywnym a pasywnym jest w cenie. Ten pierwszy to wydatek rzędu 50 złotych, drugi zaś około 10. Kwoty mogą się różnić w zależności od tego, w ile wyjść ma być wyposażony nasz rozdzielacz sygnału.

rozdzielacz aktywny potrzebuje zewnętrznego zasilania

Tłumienie przejścia, częstotliwość i dekoder

Każdy z rozgałęźników ma określone tłumienie przejścia. Warto sprawdzić w specyfikacjach urządzenia, ile ono wynosi. Tłumienie na poziomie 4-6 dB na dwa wyjścia powinno być akceptowalne – jednak wszystko zależy od tego, skąd i dokąd chcemy poprowadzić sygnał telewizyjny. Każdy z rozdzielaczy antenowych pracuje na danych częstotliwościach. Przy odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej wystarczy przedział częstotliwości od 5-1000 MHz. Są rozdzielacze, które pracują w przedziale częstotliwości 5-2450 MHz – dzięki nim bez problemów rozdzielimy sygnał z telewizji naziemnej, satelitarnej czy kablowej.

rozdzielacz sygnału tv (jego dane są na etykiecie)

Mamy już rozdzielacz sygnału i doprowadziliśmy kabel antenowy do każdego telewizora. Pozostaje nam jeszcze kwestia odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – sprawdźmy, czy każdy z telewizorów ma wbudowany tuner DVB-T lub czy mamy odpowiednią liczbę dekoderów.

schemat rozgałęzienia sygnału tv na cztery telewizory

Jeśli skorzystamy z jednego dekodera, który umieścimy na wyjściu rozdzielacza, to wtedy na każdym odbiorniku będzie wyświetlany ten sam kanał, np. jeśli włączymy mecz reprezentacji Polski w TVP, to ten mecz będzie na każdym telewizorze, do którego dochodzi sygnał z użytego dekodera. Jeśli zaś kabel antenowy będzie dochodził do różnych dekoderów lub urządzeń z tunerem DVB-T, to każdy telewizor będzie wyświetlał kanały niezależnie od innego.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro