Zdaniem eksperta

Rowery trekkingowe

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem roweru do jazdy po mieście i w terenie, postaw na rower trekkingowy! To doskonały wybór dla ceniących uniwersalność.

Magda Zaporowska Magda Zaporowska / 21-06-2018

W przypadku roweru trekkingowego pojęcie uniwersalności wcale nie oznacza utraty jakości czy komfortu jazdy. Rower trekkingowy stanowi połączenie roweru szosowego i górskiego. Najprościej można go skategoryzować jako rower turystyczny. Oznacza to, że takim jednośladem można się wybrać na przejażdżkę nie tylko po równych powierzchniach w mieście, ale także w bardziej wymagającym terenie. Dlaczego powinniśmy zdecydować się na wybór roweru trekkingowego zamiast roweru górskiego czy crossowego?

Na zakupy, do pracy i na wycieczkę

Jeśli szukasz kompromisu pomiędzy wygodą a funkcjonalnością – rower trekkingowy spełni te oczekiwania. Jego konstrukcja sprawdzi się zarówno podczas codziennego użytkowania, jak i na długie wyprawy. W terenie zabudowanym docenisz przede wszystkim jego lekkość. Rower trekkingowy jest lżejszy niż rower miejski, a dzięki temu, że może mieć bagażnik, można nim również pojechać na zakupy. W przeciwieństwie do roweru górskiego geometria ramy roweru trekkingowego (w większości modeli) pozwala na przyjęcie postawy wyprostowanej, co dodatkowo zwiększa komfort jazdy.

Pełne możliwości roweru trekkingowego wykorzystasz na długich wyprawach. Tego typu rower jest wyposażony w wytrzymały bagażnik, uchwyty na zamocowanie sakw oraz błotniki rowerowe. Charakterystycznymi cechami są także amortyzator na przednim widelcu oraz opony o standardowej szerokości (1,5–2 cala) z gładkim bieżnikiem, dzięki którym można jeździć po niemal każdej nawierzchni.

Na co zwrócić uwagę, kupując rower trekkingowy?

Rower trekkingowy jest przeznaczony głównie na długie dystanse. Standardowo powinien być wyposażony w błotniki, oświetlenie, bagażnik, stopkę oraz amortyzator. Niektóre modele posiadają dodatkowe mocowanie sakw na ramę, co umożliwia zapakowanie wielu przedmiotów przydatnych w podróży. Oświetlenie różni się w zależności od modelu. Te droższe często są wyposażone w dynamo. I tak jak w przypadku innych rowerów przy zakupie warto zwrócić uwagę na rozmiar, rodzaj hamulców, typ ramy, siodełko (w trekkingowych powinno być nieco szersze) oraz liczbę przerzutek. Równie istotną rolę odgrywa cena. Markowe rowery trekkingowe, odpowiednio serwisowane, z pewnością posłużą wiele lat.

Podsumowując cechy roweru trekkingowego:

  • węższe, uniwersalne opony, które zwiększają komfort jazdy zarówno na twardej, jak i nierównej nawierzchni,
  • standardowe wyposażenie: błotniki, bagażnik, dzwonek, stopka,
  • geometria ramy, pozwalająca na jazdę w wyprostowanej pozycji,
  • mocowania na sakwy rowerowe,
  • zakres przełożeń – w standardzie trzyrzędowa korba 48-36-26,

Czy rower trekkingowy posiada wady?

Nie ma rzeczy idealnych. Tak też jest w przypadku rowerów trekkingowych, które mają zarówno zalety, jak i wady. Trzeba mieć na względzie, że „trekking” to rower przeznaczony na długie dystanse, podczas których komfort jazdy jest najważniejszy. Tego typu rowery nie nadają się do rozwijania zawrotnych prędkości lub intensywnych górskich przejażdżek. Należy też pamiętać, że przy maksymalnym załadowaniu bagaży możemy odczuwać jego ciężar. Rower trekkingowy jest zatem optymalnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się ograniczać do jednego stylu i typu jazdy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro