Rowery szosowe dla triathlonistów

Rowery szosowe dla triathlonistów

Osoby, które decydują się na uprawianie triathlonu i zakup roweru mają jeszcze przed sobą, powinny poświęcić trochę czasu na wybranie najbardziej odpowiedniego dla siebie modelu. Ważną rolę będzie tu grała cena oraz to, w jakich rodzajach zawodów triathlonowych będziemy głównie startować. Liczą się też cele zawodnika. Jeśli ktoś chce się po prostu sprawdzić i dobrze bawić, nie będzie zbyt wymagający. Duża ilość startów wymusi kupno sprzętu lepszej jakości.

udostępnij

Jarosław CieślaJarosław Cieśla / 25-06-2015

Wygoda i uniwersalność

Wiele osób trenujących triathlon amatorsko decyduje się na wybór roweru szosowego, gdyż zapewnia on komfortową jazdę. Poza tym można z niego korzystać, nie tylko trenując, ale również wybierając się na wycieczki i weekendowe wypady. Doskonale sprawdza się jako środek transportu w mieście, jeśli np. mamy zamiar wyskoczyć na zakupy lub po prostu dojeżdżać nim do pracy lub szkoły. Nie waży zbyt wiele, więc w razie czego można go przenieść na niewielkim dystansie.

Takim właśnie modelem jest Huragan 1.0 marki Romet. Ten szosowy rower doskonale nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z triathlonem. Rama ma klasyczną geometrię, dzięki czemu podczas dłuższej jazdy użytkownik ma poczucie komfortu i wygody. Nie musi zbyt mocno się pochylać, więc mięśnie barków i kręgosłupa nie są przeciążane. Osprzęt też jest odpowiedni dla początkujących. Rower kosztuje od 1099 do 2499 złotych.

Nieco droższym modelem marki Romet jest Huragan 3.0. Doskonale nadaje się do jazdy pod górę oraz jeśli chcemy przyspieszyć. Bardzo dobry do sprintów, ale także nieźle radzi sobie na wymagających technicznie odcinkach, dzięki dziewięciorzędowej przerzutce Shimano Sora. Rama jest pomyślana w taki sposób, aby zapewnić komfort zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, jak i startu w zawodach. Koszt tego jednośladu to od 2799 do 3849 złotych.

Nie tylko na zawody triathlonowe

Rower szosowy daje możliwość codziennego wykorzystania. Dzięki temu, że geometria ramy nie zmusza nas do zbytnio pochylonej pozycji, będziemy mieć zapewnioną wygodę. Jest też doskonały do ścigania się na szosie, jeśli tylko postanowimy wziąć udział w jakichś stricte kolarskich zawodach. Wśród wielu modeli rowerów marki Giant można wybrać takie dla początkujących oraz bardziej doświadczonych triathlonistów. Ceny jednośladów tej firmy kształtują się od 1500 do 8800 złotych.

W rowerach szosowych środek ciężkości jest przesunięty na tył. To zdecydowanie ułatwia kierowanie jednośladem i wykonywanie różnych manewrów podczas jazdy w grupie oraz na wąskiej trasie. Ważne jest to również ze względów bezpieczeństwa, bo przecież podczas ścigania się na zawodach nietrudno o kolizję. Takie właśnie są modele marki Felt. To rowery, na których można uzyskać bardzo dobre czasy i walczyć o miejsce na podium. Ich cena waha się od 4600 do 9950 złotych.

Rowery dla bardziej zaawansowanych

Polecaną przez zawodników – zarówno profesjonalnie zajmujących się triathlonem, jak i amatorów –marką jest Cervelo. Ich rowery są tworzone z myślą o poprawie osiągów na długich dystansach. Pozwala na to osprzęt z najwyższej półki oraz aerodynamiczna konstrukcja ramy. Te jednoślady nadają się zarówno na jazdę w dużej grupie rowerzystów, jak i podczas pokonywania ciasnych odcinków trasy. Ich koszt kształtuje się od 10900 do 33590 złotych.

Ważną kwestią jest też niska waga roweru szosowego w porównaniu do typowego triathlonowego jednośladu. Umożliwia to lepszą kontrolę i panowanie nad naszym pojazdem. Dzięki temu można go wykorzystać nie tylko do długich jazd na dystansach Iron, ale także podczas znacznie krótszych wyścigów oraz sprintów. Ważne jest też to, że można na nim startować w zwykłych rowerowych zawodach. Idealne do tego będą jednoślady marki Specialized, których ceny wahają się od 20000 do 34000 złotych.

Wśród wielu marek i modeli możemy wybrać rower szosowy, który będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom. Wszystko zależy od doświadczenia rowerzysty i jego możliwości finansowych. Po dokładnej analizie sprzętu pozostanie już tylko solidnie trenować i wziąć udział w zawodach, by dołączyć do grona triathlonistów.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro