Rowery na zawody MTB

Rowery na zawody MTB

Jazda po szosie nie niesie ze sobą tak skrajnych i ekstremalnych doznań, jak ściganie się po trudnym pagórkowatym terenie. Przeskoki nad przeszkodami, strome zjazdy i wspinanie się na wysokie szczyty jest dla wielu miłośników jazdy na rowerze największą przyjemnością. Takie atrakcje czekają na tych, którzy zdecydują się wystartować w zawodach MTB. Przedtem jednak należy pomyśleć o jednośladzie, który będzie się do tego idealnie nadawał.

udostępnij

Jarosław CieślaJarosław Cieśla / 25-06-2015

Solidność i wytrzymałość

W latach 90. ramy rowerowe popularnych „górali” były wykonane ze stali. Później odeszły do lamusa, ale teraz znów stają się modne. Zapewne jest to zasługa wielu opinii, że są prawie niezniszczalne. Rzeczywiście, rowery MTB ze stalową ramą wytrzymują wiele lat intensywnej eksploatacji. Oczywiście należy o nie odpowiednio dbać, nie zapominając o konserwacji przed rdzewieniem. Spośród modeli marki Author można wybrać rowery zarówno dla początkujących amatorów, jak i dla zawodników bardziej zaawansowanych. Koszt jednośladów ze stalową ramą kształtuje się od 799 do 4299 złotych.

Dużo lżejsze są rowery, których rama jest wykonana z aluminium. Charakteryzuje je duża sztywność. Są odporne na wygięcia, które mogą się przytrafić podczas ekstremalnej jazdy po zboczach górskich. Jednoślady z ramami aluminiowymi mogą zostać uszkodzone dopiero przy bardzo dużym nacisku. Różne modele takich rowerów oferuje marka Orbea. Na uwagę zasługują te, których koła mają 27,5 cali. Taki typ pozwala na łatwe manewrowanie podczas zakrętów i na przyspieszanie na odcinkach prostych oraz podjazdowych. Koszt modeli Orbea 27,5 kształtuje się od 2399 do 10999 złotych.

Szybkość i przyczepność

Przy wyborze roweru na zawody MTB na pewno ważnym argumentem jest waga naszego pojazdu. Do tych najbardziej lekkich zalicza się jednoślady, których rama jest wykonana z włókiem węglowych, czyli karbonowych. Jeśli ktoś zamierza ścigać się na najwyższym poziomie, to takie detale odgrywają dużą rolę. Jeszcze do niedawna do rowerów górskich dobierano koła 26-calowe. Jednak ci, którzy chcą rozwinąć większą prędkość, wybierają większe, czyli 29-calowe.

Takie rowery są też stabilniejsze. Są bardzo dobre podczas długich podjazdów oraz do pokonywania tras przełajowych. Rowery z karbonowymi ramami firmy Cannondale to sprzęt o wysokim komforcie. Modele z serii Scalpel zapewniają doskonałą płynność zmiany biegów, opony świetnie radzą sobie podczas zakrętów, a zawieszenie dzięki amortyzacji wyśmienicie sprawdza się podczas pokonywania różnych przeszkód w terenie. Koszt takiego roweru kształtuje się od 18500 do 33700 złotych.

Komfort i wygoda

Rowery MTB można też podzielić ze względu na rozmieszczenie systemów amortyzacyjnych. Te, które znajdują się przy przednim kole, to tzw. hardtaile. Są one uniwersalnymi jednośladami, gdyż bardzo dobrze i szybko można na nich pokonywać trasy stosunkowo płaskie lub o niewielkich nachyleniach. Doskonale też sprawdzą się na dosyć długich podjazdach i wzniesieniach. Sztywność konstrukcji ułatwia jazdę, a nieduża waga sprawia, że można na nich łatwo zwiększyć prędkość. Modele marki Kellys z amortyzatorem na przednim kole kosztują od 1349 do 2199 złotych.

Do startów w rowerowych maratonach najczęściej używa się jednośladów full suspension. Mają one większą wagę od hardtailów. Różnica polega też na zastosowaniu w nich amortyzacji na oba koła. Pozwala to na komfortową jazdę po wybojach, korzeniach, nierównościach oraz na ścieżkach z dużą ilością zjazdów. Tego typu rowery zapewniają również większą przyczepność. Właśnie takie są modele marki Silverback, których ceny wahają się od 6666 do 8888 złotych.

Technika jazdy i kreatywność rowerzysty sprawiają, że zostaje on zwycięzcą wyścigu. Jednak specyfika zawodów MTB powoduje, że bardzo wiele zależy od roweru. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego jednośladu. Od tego zależy sukces sportowy oraz komfort jazdy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro