Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Rower dla przedszkolaka – jaki wybrać?

Pierwszy rower to nie lada wyzwanie. Nie powinien być ani za mały, ani za duży. Dobrze, jeżeli jazda na nim sprawia maluchowi przyjemność i pragnie on rozwijać swoje zdolności. Rowerek biegowy, trójkołowiec, a może rower z pedałami, bocznymi kółkami i kijkiem? Jaki rower wybrać dla przedszkolaka?

Rower dla przedszkolaka – jaki wybrać?

Rowerki trójkołowe dla przedszkolaków

Rowerek trójkołowy to propozycja dla najmłodszych dzieci. Nawet tych, które jeszcze nie potrafią same pedałować. To zadaniem rodzica jest pchanie rowerka za pomocą specjalnego uchwytu, a roczny maluch może spokojnie i bezpiecznie podziwiać krajobraz. Takim przykładem może być rowerek trójkołowy przeznaczony dla dzieci od roku do trzech lat. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość odkręcenia uchwytu do sterowania, daszku i bocznych zabezpieczeń, aby samodzielną podróż rozpoczął niespełna trzylatek. Rowerek bowiem ma pedały i trzy koła, które sprawiają, że pojazd jest stabilny.

Niektóre modele rowerków trójkołowych mają dodatkowe przyczepki, do których dziecko może zapakować ulubione zabawki lub kamyki, szyszki, patyczki i inne drobiazgi znalezione podczas rodzinnej wycieczki. Koszt rowerków trójkołowych to około 300 zł za model, z którego może korzystać zarówno roczniak, jak i później trzylatek.

Rowerek biegowy

Rowerek biegowy to propozycja dla dzieci od 3. roku życia. Rowerek nie ma bocznych kółek ani pedałów. Napędzany jest siłą dziecięcych nóżek.

Młodsze dzieci uczą się utrzymywać równowagę, wzmacniają mięśnie nóg i rozwijają umiejętność kierowania oraz napędzania pojazdu jednocześnie. Dzięki temu późniejsza zmiana roweru biegowego na tradycyjny z pedałami jest o wiele łatwiejsza. Co więcej, dzieci, które nauczą się jazdy na rowerku biegowym, w tradycyjnym nie potrzebują bocznych kółek. Mają bowiem dobrze rozwiniętą równowagę, potrafią balansować ciałem i bardzo szybko uczą się pedałowania i sterowania pojazdem jednocześnie. Cena rowerków biegowych zaczyna się od około 100 zł.

Wybierając rowerek biegowy, warto zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów oraz na rodzaj kół. Koła pompowane dobrze sprawdzają się na różnej powierzchni i eliminują wstrząsy. Metalowa rama będzie cięższa, ale bardziej trwała. Drewniany rowerek biegowy będzie za to łatwiejszy w prowadzeniu dla młodszego dziecka.

Rowerek tradycyjny

Niektórzy nie bawią się w wybór rowerka trójkołowego czy biegowego. Od razu kupują model rowerka tradycyjnego z pedałami, ale mniejszego – dopasowanego do wzrostu dziecka. Pierwsze próby mogą odbywać się z przykręconymi bocznymi kółkami. Kolejnym krokiem jest kijek, którym rodzic wspomaga utrzymanie przez dziecko równowagi. A kiedy maluch nauczy się jazdy na dwóch kółkach i zapomni o pierwszych niepowodzeniach, może śmiało uczestniczyć w rodzinnych wycieczkach.

Pierwszy tradycyjny rowerek nie powinien być kupowany z myślą o przyszłości. Jeżeli chcemy nauczyć dziecko od razu jazdy na dwóch kółkach, pamiętajmy, aby maluch mógł dotykać nóżkami podłoża. Zbyt duży rower może go zniechęcić do jakichkolwiek prób, a nawet wystraszyć.

Odpowiednim rowerkiem dla dziecka trzyletniego jest model o 12-calowych kołach. Rozmiar i wysokość ramy powinniśmy dobrać do wzrostu. Następnym krokiem, gdy dziecko wyrośnie z poprzedniego rowerku i dobrze opanuje jazdę na nim, może być pojazd z 16-calowymi kołami. Koszt rowerków tradycyjnych dla przedszkolaka to około 300 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro