Rośliny na ugór – co urośnie wszędzie?
Zdaniem eksperta

Rośliny na ugór – co urośnie wszędzie?

Panuje opinia, że wszystkie rośliny wymagają żyznej, wilgotnej gleby. Co jednak zrobić, gdy ziemia jest słabej klasy, a do tego sucha? Czy jedynym wyjściem jest zrezygnowanie z założenia ogrodu? Przedstawiamy praktyczne rady.

udostępnij

Agnieszka RuksztoAgnieszka Rukszto / 22-02-2019

Kupujemy działkę pod zabudowę z myślą o ładnym widoku, ciekawym ukształtowaniu terenu czy dobrej lokalizacji. Rzadko zastanawiamy się nad klasą ziemi, przecież nie planujemy upraw. Po wybudowaniu domu stajemy przed faktem dokonanym. Okazuje się, teren naszej działki to słabej jakości, piaszczysta, sucha ziemia. Co wtedy?

Jedną z opcji jest nawiezienie kilku wywrotek dobrej ziemi przed założeniem ogrodu. Jest to kosztowne i pracochłonne, a jeśli nie będziemy o nią dbać, nawozić i utrzymywać w kulturze, po pewnym czasie gleba ponownie zmieni się w piaszczysty ugór.

Siedlisko przyrodnicze

Zanim się poddamy i wybrukujemy większość działki, zastanówmy się, jak niewielkim kosztem wprowadzić roślinność. Pierwsze, co musimy zrobić, to ocenić nasz habitat, czyli panujące na tym terenie czynniki klimatyczno-glebowe. Pomoże w tym atlas roślin i miernik ph gleby. Przejdźmy się na długi spacer po okolicy i zwróćmy uwagę na otaczającą roślinność. W ten sposób odnajdziemy gatunki, dla których to siedlisko jest optymalne. Do ogrodu dobierajmy więc rośliny rosnące wokół nas, ale nie te na działkach sąsiadów, bo nie wiemy, ile trudu włożyli, aby je wyhodować, tylko te naturalnie rosnące w lasach, na łąkach czy nad zbiornikami wodnymi.

Gatunki pionierskie

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni roślin, które nas otaczają, możemy wprowadzić do ogrodu tzw. rośliny pionierskie. Są to rośliny osiedlające się na terenie jako pierwsze o dużej sile przetrwania, bardzo tolerancyjne co do panujących warunków siedliskowych. Zasiedlają trudne miejsca, w których inne rośliny by sobie nie poradziły. Dość często są to rośliny ekspansywne i szybko się rozprzestrzeniające poprzez korzenie, rozłogi czy kłącza. Najczęściej są to rośliny trawiaste i zielne. Aby przetrwać na pełnym słońcu i płytkich słabych, piaszczystych glebach, muszą radzić sobie ekstremalnie trudnych warunkach. Są odporne na mróz, suszę, nadmierną wilgoć, odporne na choroby i szkodniki.

1

Pokryty kutnerem, czyli włoskami chroniącymi przed nadmiernym parowaniem, słońcem lub zimnem, czyściec wełnisty (Stachys byzantina), czosnek skalny (Allium montanum), tworzący kobierce goździk postrzępiony (Dianthus plumaris), zadarniające przetaczniki – armeński (Veronica armena), rozesłany (Veronica prostrata) i siwy (Veronica incana).

skalne

Sukulenty gromadzące wilgoć w łodygach i liściach o formie dywanowej, będące w stanie porastać nawet pionowe powierzchnie prawie bez podłoża: rozchodnik ostry (Sedum acre), rozchodnik wielki (Sedum maximum), rozchodnik ościsty (Sedum reflexum), rojnik (Sempervivum).

Gatunki na suche i słabe gleby

Oprócz gatunków pionierskich jest też wiele gatunków, które są tolerancyjne, znoszą słabe gleby i długotrwałą suszę. Wśród takich gatunków warto wyróżnić:

BYLINY KOBIERCOWE i SKALNE:

2

smagliczka skalna (Allysum saxatile), floks szydlasty (Phlox subulata), żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)

TRAWY:

3

Odporne na suszę i porastające piaski: kostrzewa owcza (Festuca ovina), kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea), kostrzewa czerwona (Festuca rubra), kostrzewa sina (Festuca cinerea), wiechlina spłaszczona (Poa compressa), mietlica górska (Agrostis canina montana), wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius), turzyca piaskowa (Carex arenaria).

Wśród roślin tolerancyjnych na niekorzystne warunki o silnym wzroście, które będą rosły prawie wszędzie, należą też niektóre krzewy i drzewa.

KRZEWY:

Aronia czarna (Aronia melanocarpa), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), dereń biały (Cornus alba), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica), jałowiec pospolity (Juniperus communis), karagana syberyjska (Caragana arborescens), lilak pospolity (Syringa vulgaris), pigwowiec (Chaenomeles sp.), róża pomarszczona (Rosa rugosa) i dzika (Rosa canina), rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides), szczodrzeniec (Chamaecytisus sp.).

 1. dzika róża
 2. dereń kwiat
 3. głóg owoce
 4. irga owoce
 5. jałowiec
 1. dzika róża
 2. dereń kwiat
 3. głóg owoce
 4. irga owoce
 5. jałowiec

Do gatunków szczególnie ekspansywnych należą bez czarny (Sambucus nigra) i sumak octowiec (Rhus typhina).

DRZEWA:

W tej grupie są rośliny, które możemy powszechnie znaleźć na glebach piaszczystych w zbiorowiskach naturalnych: brzoza brodawkowata (Betula pendula), czeremcha pospolita (Prunus padus), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), klon jesionolistny (Acer negundo), sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), a także nasadzeniach ozdobnych: jabłoń Sieversa (Malus sieversii), oliwnik wąskolistny (Eleagnus angustifolia), robinia akacjowa (Robinia pseudoacaccia), wiąz karłowy (Ulmus pumila)

 1. brzoza
 2. czeremcha
 3. klon kwitnący
 4. jabłoń
 5. robinia
 1. brzoza
 2. czeremcha
 3. klon kwitnący
 4. jabłoń
 5. robinia

Niezależnie od tego, czy są to rośliny rodzime, czy introdukowane, są na tyle tolerancyjne co do warunków siedliskowych, że bez problemu poradzą sobie na glebach słabych, suchych, piaszczystych ubogich w składniki mineralne. Przetrwają mrozy i długotrwałe susze. Niektóre z wymienionych roślin stosuje się do zadarniania skarp lub miejsc, gdzie pielęgnacja jest ograniczona, np. przy torach czy autostradach. Wiele z nich stosuje się jako rośliny pionierskie na silnie zniszczone lub zurbanizowane siedliska.

W szczególnie trudnych warunkach niektóre egzemplarze mogą mieć osłabiony wzrost, być bardziej rachityczne, rzadsze lub mogą zaprzestać kwitnienia czy owocowania, ale przetrwają. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Przy braku opieki każdy ogród po pewnym czasie zdziczeje, a gatunki ekspansywne zdominują delikatniejsze, wywołując na podwórku chaos. Dlatego niezależnie od gleby trzeba je regularnie podlewać, nawozić czy przycinać. Podziękują nam z pewnością bujnym wzrostem i pięknym, zwartym pokrojem.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro