Rolki do jazdy figurowej
Zdaniem eksperta

Rolki do jazdy figurowej

Jeśli jazda na łyżwach jest twoją pasją, a w okolicy nie masz sztucznego lodowiska, by uprawiać ukochaną dyscyplinę sportową również latem, ciekawą alternatywą może się okazać jazda na rolkach. Podpowiadamy, jakie wybrać.

udostępnij

Jakub WoźnicaJakub Woźnica / 30-06-2017 / aktualizacja: 14-08-2019

Rolki są polecane nie tylko tym, którzy nie chcą stracić formy po zimowych szaleństwach na lodowisku, lecz także osobom, które pragną nauczyć się jazdy na łyżwach, ale brakuje im odwagi, żeby wejść na twardy lód, bo boją się upadków. Trzeba być odważnym i poruszać się na łyżwach pewnie, by próbować jakichkolwiek akrobacji na lodzie. Jazda na łyżworolkach latem może cię odpowiednio przygotować do założenia łyżew zimą i pierwszych prób na lodzie.

Dobre rolki figurowe

Rolki do jazdy figurowej są skonstruowane tak, by były lekkie i zwrotne. Muszą umożliwiać wykonywanie ostrych łuków, zwrotów, trójek itd. Kółka są w nich ustawione na różnej wysokości. Chodzi o to, by imitowały łuki łyżew i pozwalały na jazdę na głębokich krawędziach oraz precyzyjne kontrolowanie. W przedniej części szyny rolek figurowych znajdują się stopery, które spełniają funkcje ząbków łyżew – umożliwiają wykonywanie skoków toeloop, flip czy lutz. W rolkach figurówkach można wykonywać nawet potrójne skoki, piruety, spirale, a nawet tańczyć. Uniwersalna platforma montażu płozy sprawia, iż można ją przykręcić do tradycyjnych butów łyżwiarskich.

Do jazdy figurowej potrzebny jest but wysoki, sztywny, z obcasem wykonanym ze skóry lub skóropodobnego materiału. Ale jeśli zależy ci na freestyle’owej jeździe, możesz wybrać bardziej popularne i dostępne zwykłe łyżworolki wyposażone w trzy lub cztery kauczukowe kółka ułożone w łuk, tzw. banan. Taka ich pozycja wpływa na precyzyjną kontrolę w trakcie jazdy. Wybierz kółka wielkości do 80 mm. Im mniejsze, tym większa precyzja. Zbyt małe powodują, że amortyzacja się pogarsza i można uzyskać na nich niższe prędkości.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na rozmiary i twardość kół. Zwykle do tańca na rolkach stosowane jest koło 63 mm, a do wykonywania figur 60–63 mm. Maksymalny rozmiar kółek to 80 mm. Zazwyczaj twardsze koła o większym poślizgu zaleca się do wykonywania elementów technicznych. Do tańca lepiej wybierać koła miękkie o większej przyczepności. Łożyska w kółkach rolek figurowych są zazwyczaj 7-milimetrowe. W większości uniwersalnych łyżworolek łożyska mają 8 mm. Tolerancję łożyska określa ocena Abec. Większość ludzi może korzystać z Abec3; jednak im wyższa skala łożysk Abec 7 lub 9, tym trwalsze łożysko, generujące mniejsze odchylenia, co przekłada się na bardziej precyzyjne przenoszone siły z kółek na but. Takie rozwiązanie jest droższe. w jeździe na rolkach ważne jest unikanie wody. Jeśli zamoczysz łożyska, musisz liczyć się z tym, że trzeba je przeczyścić i przesmarować. Generalnie stosuje się łożyska stalowe i ceramiczne. Te drugie są trwalsze, ale i droższe.

Płozy

Do dyspozycji są dwa rozwiązania: PIC i snowwhite, .PIC® Skate został wymyślony przez Johna Petella i Nicka Pernę. Ich pierwotną wizją było nie tylko zapewnienie łyżwiarzom figurowym sposobu trenowania poza lodem, ale także umożliwienie łyżwiarzom figurowym występów przed publicznością, gdy lód nie był dostępny. Niektórzy łyżwiarze figurowi twierdzą, że PIC® Skate umożliwia ćwiczenie wszystkich ruchów łyżwiarskich wykonywanych na lodzie poza nim.

Płozy Snow White to wybór dla mniej zaawansowanych rolkarzy, ale stosują je również profesjonaliści. To rozwiązanie jest lżejsze od PIC. Pozwala również precyzyjnie wykonywać obroty i skoki. Największą wadą tego rozwiązania jest to, że nie da się uzyskać w rolkach takiej prędkości jak na lodzie.

Rolki figurowe różnią się od zwykłych rolek fitnessowych, freeridowe’ych lub freestyle’owych, ale mają wiele wspólnych cech. Możesz kupić rolki, które będą miały podobną specyfikę do figurówek. Po pierwsze kółka w nich będą wykonane z wysokiej jakości gumy. Kółka ścierają się po jednej stronie w tzw. stożek, który zmniejsza przyczepność do podłoża. Warto odkręcać kółka i zmieniać odpowiednio miejscami tak, aby ścierały się równomiernie. Płoza w łyżworolkach zbliżona do figurówek powinna być jak najkrótsza i nie wystawać poza obręb buta, zapewnia to większą precyzję i kontrolę w trakcie jazdy. But powinien bardzo dobrze przylegać do stopy. Pięta musi być wyżej, nie powinna wpadać w but. Aby jeszcze bardziej poprawić kontrolę, możesz wymienić skrajne kółka na mniejsze. Tak dopasowany i przygotowany zestaw umożliwi skoki, obroty i większość innych manewrów wykonywanych zwykle na lodzie, oczywiście poza takimi, do których potrzebne są przednie ząbki.

Polecane modele

  • Bladerunner advantage Bladerunner advantage dostępne są w wersjach damskiej i męskiej. But dobrze dopasowuje się do kostki i dolnej części łydki. Mechanizm blokujący pasek pozwala na mocne dociągnięcie. Daje to dodatkową stabilność podczas jazdy na krawędziach. Są wyposażone w koła o średnicy 80 mm i łożysko ABEC-7. Mają również stoper z tyłu prawej łyżwy, który służy do zatrzymywania, ale do jazdy figurowej najlepiej go zdjąć.
  • K2 Kinetic Jeśli lubisz jeździć na łyżwach i jest to dla ciebie forma zabawy, ale chcesz nauczyć się bardziej skomplikowanych figur, Kinetic 78 K2 mogą ci się spodobać. Są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych. Ich budowa i zastosowana płyta kompozytowa sprawiają, że bardzo dobrze radzą sobie z wibracjami. Wyposażone w miękkie koła o rozmiarze 80 mm, które zapewniają bardzo dobrą amortyzację, ale niestety kosztem szybkości. Miękki but jest wygodny, a tradycyjny styl sznurowania oznacza, że możesz kontrolować napięcie w różnych obszarach stopy i kostki. Skorupa średniej twardości jest komfortowa, ale przy agresywnej jeździe na krawędziach okazuje się zbyt miękka. Wentylacja na średnim poziomie – w ciepłe dni stopy mogą się pocić.
  • Rollerblade Twister Edge Flagowy model dostępny zarówno w damskiej, jak i męskiej specyfikacji. Są zabudowane. Wyposażono je w otwory wentylacyjne pod spodem buta: jeden duży na środku stopy i dwa małe na palcach. But wyprodukowano z bardzo dobrej jakości plastiku. Jest sznurowany i z klamrą montowaną pod kątem 45 stopni, zapewniając bardzo dobre trzymanie. Kostka osadzona jest komfortowo w miękkiej wkładce. But oplata całą stopę, zapewniając optymalny komfort i trzymanie stopy. To pozwala na dynamiczną jazdę.
  • K2 Alexis Model przeznaczony tylko dla pań. Wentylacja na bardzo dobrym poziomie. Dopasowanie buta ułatwia system BOA, a także klamra oraz rzep. But jest bardzo wygodny. Wewnętrzna wkładka świetnie dopasowuje się do stopy i utrzymuje ją w pozycji, która umożliwia bardzo szybką jazdę. Jednak w tym sprzęcie dynamiczna jazda na krawędziach może sprawiać kłopoty. Wyposażone są w koła o wielkości 84 mm, co może nastręczać kłopoty w wykonywaniu trudniejszych figur. Ten model jest dedykowany raczej początkującym w jeździe figurowej. Świetnie sprawdzą się natomiast w codziennej jeździe. Bardzo dobrej jakości materiały i ciekawy design to niewątpliwie zalety tych rolek.