Rolki do jazdy agresywnej

Rolki do jazdy agresywnej

Lubisz adrenalinę i nudne kręcenie ósemek po rolkowisku już cię nie interesuje? Pozostaw na jazdę wyczynową. Jakiego sprzętu potrzebujesz? Sprawdź.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 16-06-2017

To już nie jest zabawa dla osób, którym wystarczy spokojny dojazd na rolkach do pracy. Agresywne rolkarstwo to jazda miejska w wersji hard. Potrzebna jest odrobina przygotowania kondycyjnego, nauka techniki (najlepiej pod okiem instruktora), zamiłowanie do adrenaliny. Ale efekty są spektakularne.

Na czym polega jazda wyczynowa?

To sport, który charakteryzuje się jazdą dynamiczną, pełną zmian kierunków i szybkich ruchów. Możesz wskakiwać na murki, jeździć po schodach i poręczach, robić tricki na rampie i ewolucje. To dyscyplina, która wymaga treningów i nauki techniki. Po drodze czeka cię wiele upadków, dlatego warto uczyć się od osób doświadczonych (najlepiej pod okiem sprawdzonego trenera). Efekty rolkarstwa agresywnego są spektakularne: silne mięśnie, koordynacja, płynność ruchu.

Co wyróżnia rolki agresywne?

Konstrukcja rolek agresywnych musi umożliwiać dynamiczna jazdę w trudnych warunkach (np. z uderzeniem o poręcze). Co ją charakteryzuje?

 • Odporność – konstrukcja płóz musi wytrzymać uderzenia czy kopnięcia, dlatego rolki do jazdy agresywnej są wytrzymalsze, niż pozostałe modele.

 • Zabudowane buty – skorupy muszą chronić stawy skokowe i sięgać na tyle wysoko, żeby zabezpieczyć przed obijaniem piszczeli i uszkodzeniem stóp i stawów.

 • Małe kółka (ok. 8 cm średnicy) – pozwalają na wykonywanie precyzyjnych ruchów i szybkie zwroty.

 • Kółka o wysokiej przyczepności – dzięki nim rolki są bardzo zwrotne. Jednak należy pamiętać, że nie dają one amortyzacji, dlatego rolki agresywne są uważane za „twarde”. Nie nabierają też dużej prędkości, bo nie do tego są przeznaczone. Jeśli więc ktoś chce traktować je jako środek transportu, powinien poszukać modeli przystosowanych do jazdy szybkiej.

 • Płozy – mają wydzielone konstrukcyjnie miejsce do ślizgania się tak, aby w czasie wskoku na poręcz nie uszkodzić kół ani stóp.

Jakie rolki warto wypróbować?

 • Łyżworolki NILS z niewypinającymi się klamrami zapewniającymi bezpieczeństwo. Konstrukcja butów zapewnia także solidne trzymanie kostek.

 • Rolki agresywne Nils Extreme GUTS z trzystopniowym zapięciem i klamrą zabezpieczającą przed przypadkowym otwarciem sprawią, że nawet bardzo agresywna jazda będzie dla ciebie bezpieczna.

 • Tempish Agresor ABEC 9 ma wzmocnione buty, wyściełane wkładkami „z pamięcią”. Dopasują się do nóg, zapewniając komfort przy wykonywaniu ewolucji.

BHP

Sport ten jest potencjalnie kontuzyjny, dlatego należy koniecznie zadbać o bezpieczeństwo.

 • Zawsze dbaj o stan techniczny sprzętu. Konserwuj go regularnie zgodnie z instrukcją.

 • Kask, ochraniacze na kolana, łokcie i wzmocnione rękawiczki to podstawa.

 • Nie jeźdź w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także dlatego, że rolki mogą niszczyć nawierzchnię, poręcze itd.

 • Jeśli jesteś osobą początkującą, nie próbuj się uczyć trików samodzielnie (np. z filmów). Bez kontroli kogoś doświadczonego łatwo nabrać złych nawyków, które potem przyczynią się do kontuzji i przeciążeń.

 • Pamiętaj o dokładnym dobraniu rozmiaru butów!

Jak widać, warto zwrócić uwagę na jazdę wyczynową: do satysfakcjonujacy rodzaj spotru. Wymaga poświęcenia mu czasu, ale odwdzięcza się ogromną satysfakcją z umiejętnie wykonywanych trudnych ewolucji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro