Rolki dla dzieci – jak dobrać odpowiednie?

Rolki dla dzieci – jak dobrać odpowiednie?

Zakup dziecięcych rolek zawsze sprawia dużo kłopotu. Nie tylko trudno jest wybrać odpowiedni rozmiar, ale również należy sprawdzić je pod wieloma względami, by były wygodne, trwałe i zachęcały do nauki jazdy, a nie odtrącały. Czym kierować się przy doborze odpowiednich rolek?

udostępnij

Marta MałeckaMarta Małecka / 10-07-2015

Do wspólnej jazdy (i nauki!) warto zachęcić całą rodzinę. Rekreacyjna jazda na rolkach najmłodszym pomoże w utrzymywaniu równowagi (przydatnej zwłaszcza przy jeździe na rowerze), a wszystkim domownikom poprawi kondycję i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Podstawowe kryteria

Chcąc wybrać odpowiedni model, musimy kierować się następującymi kryteriami:

  1. Rozmiar.
  2. Kółka i łożyska.
  3. Zabezpieczenia.
  4. Dodatkowe udogodnienia.
  5. Producent.

Każde z kryteriów nie tylko wpływa na komfort, ale również na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy i kondycją jego stóp. To bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednio dobrane rolki mogą zdeformować stopę dziecka oraz prowadzić do wielu wypadków.

Rozmiar

Jak w przypadku zakupu bucików, tak i tutaj z dziecięcymi rolkami możemy mieć problem. Jeśli chcemy, by rolki dla dziecka nie były ani za duże, ani za małe, załóżmy mu je na nóżki, pomóżmy wstać i poprośmy, by zgiął nogi w kolanach. W takiej pozycji powinno się mierzyć rolki, gdyż wtedy stopa idealnie układa się w bucie.

Zwróćmy uwagę na wykonanie buta rolki. Powinien być miękki, by dopasować się do stopy dziecka oraz ją usztywniać przy zapięciu. Sprawdźmy, czy rolki mają odpowiedni rozmiar i nie obcierają stopy. Za duży lub zbyt mały but może prowadzić do urazu stawu skokowego i zaburzać utrzymanie równowagi, co będzie prowadziło do częstych upadków.

Kółka i łożyska

Najwygodniejsze i najbardziej stabilne są kółka kauczukowe. Wyróżniają się tym, że podczas jazdy nie są tak głośne jak plastikowe, jeżdżą płynnie, a niewielkie przeszkody, takie jak dziury w chodniku, nie stanowią dla nich większego problemu. Zalecana wielkość kółek to 76 mm, natomiast idealne łożyska dla dziecięcych rolek to ABEC3.

Zabezpieczenia

Najlepszym rozwiązaniem są trzy typy zabezpieczeń w jednym egzemplarzu: sznurowany but, który pomoże dopasować się do stopy, rzep usztywniający kostkę oraz klamra powyżej kostki, która utrzyma rolki i ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji.

Dodatkowe udogodnienia

Stopa dziecka stale rośnie, dlatego producenci, wychodząc naprzeciw wymaganiom najmłodszych klientów, stworzyli regulowany rozmiar rolek. Dzięki temu kupujesz jedną parę, która „rośnie” razem z dzieckiem. Podczas gdy nowe trampki szybko stają się zbyt małe, w rolkach tego typu regulujesz rozmiar, który dopasuje się do aktualnego rozmiaru stopy. Pamiętajmy, by sprawdzić regulację pod względem wygody tak, aby nie obcierała kostek i nie uszkadzała stopy.

Dbając o bezpieczeństwo, możemy wybrać również rolki z podwójnym hamulcem. Dziecko, ucząc się jeździć, przyzwyczai się w końcu do hamowania jedną nogą, a wtedy bez problemu można odczepić hamulec z drugiej. To samo dotyczy przekładanych hamulców, które można w każdej chwili przełożyć lub całkowicie zdjąć.

Pociechę, która zaczyna przygodę z rolkami, zaopatrzmy w komplet ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana oraz kask na głowę. Dzięki nim dziecko nie będzie bało się przewrócić, a w razie czego nie zrobi sobie krzywdy oraz uniknie urazów.

Producent

Na rynku znajdziemy wielu producentów rolek: od względnie taniego Spokeya do drogich, profesjonalnych i wytrzymałych egzemplarzy firm Rollerblade czy Roces. Zakres cenowy dziecięcych rolek waha się od 250 do 450 zł.

Pomimo dobrej jakości rolek w nauce liczy się przede wszystkim wytrwałość w dążeniu do celu. Wspierajmy początkujących dobrymi radami i kibicujmy im. Dzięki temu nabiorą pewności siebie i w krótkim czasie nauczą się jeździć na rolkach.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro