Rodzaje prześcieradeł

Rodzaje prześcieradeł

Wybór prześcieradła wcale nie jest taki prosty i szybki, jak może się wydawać. Oczywiście oprócz doboru odpowiedniej szerokości i długości, którą należy dopasować do materaca, warto zastanowić się nad rodzajem tkaniny, która zapewni nam spokojny sen. Czym się kierować podczas zakupu idealnego prześcieradła? Wskazówki umieściliśmy poniżej.

udostępnij

Marlena JakotMarlena Jakot / 07-11-2016

Frotté

Prześcieradła frotté charakteryzują się przede wszystkim tym, że są grubsze i zdecydowanie bardziej mięsiste niż prześcieradła z dżerseju. Ponadto są – podobnie jak ręczniki frotté – bardzo chłonne i sprawdzają się u osób, które mają problemy z nadmiernym poceniem się w nocy. Jeśli chodzi o dodatkowe plusy, to na pewno możemy zaliczyć do nich różnorodność kolorów, natomiast minusem jest to, że faktura może przeszkadzać osobom nieprzepadającym za jakimikolwiek wypukłościami. Mimo wszystko, jest to idealny wybór na zimę – mogą stanowić dodatkową izolację cieplną.

Bawełniane

Prześcieradła bawełniane to z pewnością najchętniej wybierane modele. Są cenione za dostępność, można je kupić praktycznie wszędzie i we wszystkich możliwych kolorach. Bawełna odprowadza wilgoć i gwarantuje swobodny przepływ powietrza. Kiedyś występowały jako zwyczajne „płachty”, które zgniatały się i rolowały, wpływając na komfort snu. Dodanie do nich gumki zdecydowanie zniwelowało ten problem do minimum. Brak rozciągliwości niektórzy uważają za sporą wadę.

Dżersejowe

Jeśli elastyczność jest dla nas istotna, to prześcieradła z dżerseju będą strzałem w dziesiątkę. Są miłe w dotyku i doskonale izolują ciepło. Największym plusem jest to, że mają długą żywotność, a częste pranie nie wpływa na utratę jakości. Minusem może okazać się cena, ponieważ produkty z wyższej półki mogą okazać się drogie. Prześcieradła są idealne do używania przez cały rok.

Satynowe

Satynowa pościel zdecydowanie nie ma sobie równych, jeśli chodzi o fakturę, wygląd i niesamowity komfort snu. Należy jednak pamiętać, że dobra pościel satynowa kosztuje, a podejrzanie tanie pościele satynowe mogą nie spełniać często wskazywanych opisanych zalet, np. materiał nie będzie „oddychał”, a osoba śpiąca na takim prześcieradle będzie się niemiłosiernie pociła. Plusem jest na pewno to, że satyna idealnie sprawdza się podczas ciepłych miesięcy. Daje przyjemne uczucie chłodu i z pewnością każdy, kto choć raz miał możliwość spania w pościeli satynowej, nie będzie chciał już żadnej innej. Koszt prześcieradła satynowego renomowanej marki sięga nawet 100 zł.

Nieprzemakalne

Jeżeli szukamy prześcieradła dla osoby starszej, leżącej lub dla dziecka, warto zwrócić uwagę na prześcieradła nieprzemakalne. Aby osoba, która będzie użytkowała prześcieradło, nie odczuwała dyskomfortu, należy wziąć pod uwagę kilka cech, takich jak: wytrzymałość i rodzaj tkaniny, jakość wykonania, cena i warunki eksploatacji. Wytrzymałość danego prześcieradła jest mocno związana z tkaniną, z jakiej zostało wykonane. Jeżeli więc planujemy zakup nieprzemakalnego prześcieradła, warto wybrać to, którego warstwa wierzchnia została wykonana z tkaniny naturalnej (np. bawełny), mającej właściwości paroprzepuszczalne.

Z gumką czy bez?

Jeśli mamy do wyboru możliwość zakupu prześcieradła z gumką lub bez, lepszym wyborem jest kupienei prześcieradła z gumką. Przede wszystkim prześcieradła z gumką nie przesuwają się w trakcie snu i idealnie przylegają do materaca. Niektórzy twierdzą, że tradycyjne prześcieradła wyglądają bardziej elegancko niż te z gumką, lecz z pewnością wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych i dbania o regularne poprawianie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro