Zdaniem eksperta

Robimy sok z jabłek. Jaką prasę do owoców kupić?

Z jabłek możemy zrobić pyszny sok! I to w szybkim tempie – przy pomocy prasy do owoców! W jaką prasę warto zainwestować?

Monika Krzyśków Monika Krzyśków / 27-09-2016 / aktualizacja: 01-03-2019

Co zrobić z nadwyżką jabłek ze swojego sadu lub podarowanych od sąsiada sadownika? Jesienne jabłka można przechować na zimę w chłodnym miejscu, zrobić z nich pyszne dżemy, marmolady i kompoty. Przygotowywanie przetworów jest jednak czasochłonne i wymaga wiele pracy – owoce należy obrać ze skórki, a następnie wyciągnąć z nich pestki. Wszystkich jabłek często nie uda nam się zjeść i przerobić, a nie warto, by się zepsuły.

Dlaczego warto kupić prasę do owoców?

Dużą zaletą prasy do owoców jest możliwość szybkiego przygotowania większej ilości soku. Jabłka czy inne owoce można wrzucać do prasy w całości, należy je jedynie wcześniej dokładnie umyć i odkroić zgniłe lub robaczywe części. Przedtem owoce warto rozdrobnić przy pomocy maszynki do mielenia mięsa, dzięki czemu dadzą więcej soku podczas wyciskania przez prasę.

Świeżo wyciśnięty przez prasę sok z jabłek jest bardzo orzeźwiający, pyszny, o mętnej konsystencji. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, błonnika pokarmowego, pektyn, dużych ilości flawonoidów odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami. Zdrowy sok jabłkowy wyciśnięty samodzielnie pozbawiony jest wszelkich konserwantów i barwników, ma tylko naturalnie występujące w owocach cukry. Smakuje inaczej niż sok wyciśnięty przy pomocy sokowirówki, gdyż podczas wolnoobrotowego rozdrabniania jabłek nie dochodzi do nagrzewania i utleniania miąższu owoców. W prasie owoce nie są ścierane, jak w sokowirówce, a miażdżone. W wyniku miażdżenia ściany komórkowe miąższu zostają przerwane, a powstały w ten sposób sok ma zdecydowanie więcej witamin, enzymów, jest smaczniejszy i mniej klarowny.

Ponadto prasa umożliwia przygotowanie większej ilości soku z mniejszej ilości jabłek niż sokowirówka lub wyciskarka. Jest też urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż prasy można użyć nie tylko do uzyskania soku z owoców, ale również wina, cydru czy nalewek. Można też przy jej pomocy odcisnąć serwatkę podczas produkcji serów. W prasie wytłoczyć można sok zarówno z miękkich owoców, takich jak: truskawki, maliny, winogrona, śliwki i porzeczki, jak i twardych, takich jak jabłka i gruszki – należy je jedynie wcześniej rozdrobnić.

Prasa śrubowa a prasa hydrauliczna

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pras do owoców – śrubowe i hydrauliczne. Pierwsze z nich, nazywane również ramowymi, przeznaczone są głównie do użytku domowego, natomiast prasy hydrauliczne stosowane są w przemysłowej produkcji soków owocowych. Mają podobną budowę, jednak różnią się pojemnością i zasadą działania.

Większość pras śrubowych dostępnych w sprzedaży umożliwia uzyskanie 5–12 l soku, jednak można również kupić produkty, z których uzyskamy nawet 20 l soku. Prasy hydrauliczne to profesjonalne urządzenia, które stosuje się do tłoczenia kilkudziesięciu litrów soku w szybkim tempie. Oba typy pras do owoców składają się z beczki z drewna lub stali nierdzewnej i tłoku. W przypadku prasy śrubowej tłok, który zgniata owoce, dociskany jest ręcznie przy pomocy obrotowej śruby, natomiast w prasie hydraulicznej tłok działa bezobsługowo przy pomocy ciśnienia wytwarzanego przez wodę. Sok z profesjonalnej prasy spływa lejkiem bezpośrednio do przygotowanego zbiornika, z prasy śrubowej zaś należy po przetłoczeniu wyciągnąć worek filtracyjny z miąższem i resztkami owoców, aby następnie odcedzić sok.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prasy do owoców?

Jeśli sok z jabłek chcemy wytwarzać jedynie na własny użytek, powinniśmy przede wszystkim zainteresować się prasami śrubowymi, które są łatwe w użyciu, nie zajmują wiele miejsca, a przy tym są zdecydowanie tańsze od wersji hydraulicznych. Dobrą prasę śrubową możemy kupić zależnie od pojemności już od 150 zł. Warto zwrócić uwagę szczególnie na znane i cenione marki Robix, Biowin, Hortmasz i Omac SRL. Przed zakupem należy zastanowić się, ile jabłek jednorazowo chcemy przepuszczać przez prasę i odpowiednio dopasować pojemność urządzenia do naszych potrzeb.

Wybierając prasę do owoców, warto szukać produktów, które składają się z mechanizmu śrubowego ze stali nierdzewnej, ocynkowanego lub inaczej zabezpieczonego przed korozją.

Elementy drewniane mechanizmu mogą natomiast szybko niszczeć. Żeby prasa służyła długo, należy ją użytkować zgodnie z przeznaczeniem, a także dokładnie myć po każdym wyciskaniu soku – warto zatem wybrać prasę, którą łatwo się czyści. Prasa do owoców powinna oczywiście mieć wymagane certyfikaty dopuszczające do kontaktu z żywnością.

Jak przygotować sok z jabłek przy pomocy prasy do owoców?

Do produkcji soku najlepiej nadają się jesienne odmiany jabłek, które mają gęstą miazgę i zawierają więcej soku. Dobrze wybierać owoce, które samoistnie spadły z jabłoni. Należy wybierać jabłka dojrzałe, ale nie przejrzałe, które dają mulisty sok z dużą ilością miąższu. Do wyrobu soku nie nadają się również owoce niedojrzałe, ze względu na małą ilość produktu i jego kwaskowaty smak. Lepiej unikać również jabłek zgniłych i spleśniałych, które zepsują smak wyrobu. Jeśli jedynie niewielka część owocu jest zepsuta, najlepiej ją odkroić. Na sok nadają się jednak jabłka obite.

Jabłka na sok należy dokładnie umyć, nie trzeba ich jednak kroić i pozbawiać gniazd i pestek, co znacznie skraca czas produkcji soku. Następnie owoce należy rozdrobnić za pomocą rozdrabniacza do owoców lub zwykłej maszynki do mielenia. Rozdrobniony miąższ warto zostawić na noc, aby zwiększyć wydajność produktu. Po tym czasie miąższ trzeba umieścić w worku filtracyjnym w prasie. Tłoczenie odbywa się ręcznie (w przypadku prasy śrubowej do domowego użytku) i polega na powolnym dokręcaniu śruby. Kolejnym etapem jest wyciągnięcie z prasy worka filtracyjnego, który ułatwia odsączenie i odcedzenie soku od pozostałego miąższu.

Wytłoczony przez prasę sok należy wypić w ciągu kilku dni lub zapasteryzować w słoikach lub butelkach, by móc się nim raczyć zwłaszcza zimą, kiedy o dobre owoce trudno. Taki sok poddany procesowi pasteryzacji przez zimę zachowa swój aromat i smak – można go przechowywać nawet dwa lata.

Samodzielnie przygotowany sok to moc smaków, aromatów i dobry sposób na zdrowe odżywianie. Produkcję soku w dużej mierze ułatwi nam prasa do owoców – to wielofunkcyjne urządzenie odznacza się prostą obsługą i możliwością przygotowywania soków z wielu rodzajów owoców.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro