Robimy przetwory na jesień – akcesoria

Słoiczek samodzielnie wykonanych konfitur to rarytas wśród podarunków. Zimą to smakołyk przypominający dzieciństwo. Mitem są opowieści, że przygotowanie przetworów to pracochłonne zajęcie. By przedłużyć wakacje na cały rok, robimy dżemy, konfitury i wekujemy warzywa. Do dzieła! Poczujesz dumę.

Iza Jurasik - Kamińska Iza Jurasik - Kamińska / 19-08-2015

Pamiętasz za co Tomek Sawyer dostawał najczęściej burę? Za wyjadanie konfitur wykradanych ze spiżarni cioci. Przetwory w zakurzonych słoiczkach kojarzymy z dzieciństwa. Jest to smak, którego nie podrobią żadne z masowo produkowanych, przetworopodobnych wiktuałów z hipermarketów. Wbrew obiegowej opinii, trudniej zrobić klasycznego schabowego, niż wekowane owoce czy kiszone warzywa. Największą zaletą domowych przetworów jest to, że od początku do końca czuwasz nad procesem produkcji. Decydujesz ile i jakie składniki wędrują do słoików. Nie lubisz cukru? Wiśnie smażysz ze słodzikiem. Egzotycznej nuty kiszonym warzywom dodasz dzięki kminkowi czy też odrobinie estragonu. Jedynie wyobraźnia stanowi barierę dla setek możliwości.

Pół roku kulinarnej kreatywności

Przetwory w słoikach można robić już od maja (agrest i rabarbar), aż do późnego października (jabłka, żurawina). Domową produkcję smakołyków organizujemy zależnie od tego, jakie akurat sezonowe surowce mamy pod ręką. Są tylko dwa podstawowe warunki, które trzeba spełnić. Warzyw lub owoców musi być odpowiednia ilość – tak, by praca miała sens i by zapełnić przetworami co najmniej kilka słoików. Surowiec bezwzględnie musi być świeży, bo od tego zależy ostateczny smak oraz trwałość przekąsek.

Magia z przyjemnością

Czasy, gdy robienie przetworów wiązało się z całodzienną mordęgą, przeminęły tak, jak lampy naftowe. Większość czynności możesz teraz zautomatyzować. Zadanie ułatwiają dla przykładu sprytne drylownice. Każda przyzwoita elektryczna maszynka do mielenia umożliwia instalację nakładek do szatkowania lub tarcia. Nie wspominając już o rozbudowanych robotach wielofunkcyjnych. Najbardziej żmudne zadania trwają najwyżej kilkanaście minut, więc nie jest to już problem. Przy przyrządzaniu dżemów czy konfitur najdłużej trwa proces gotowania, a dokładniej mówiąc – smażenia. Możesz to działanie jednak nieznacznie przyspieszyć, używając szerokiego rondla lub głębokiej patelni. Dzięki temu jest większa powierzchnia z której odparowuje woda.

Inne przydatne akcesoria do przygotowywania przetworów to:

Pasteryzacja, czyli domowa lekcja biologii

Wynaleziona w XIX wieku metoda konserwacji żywności, czyli pasteryzacja, polega na podgrzewaniu składników do temperatury, która zabija drobnoustroje. W całym procesie ważne jest zachowanie czystości. Od tego zależy, czy nasze przetwory nie zamienią się w grzybową kolonię po tygodniu stania na półce. Trzeba pamiętać, by słoiki na dżemy lub konfitury wcześniej wyparzyć we wrzącej wodzie. Ciekawym sposobem jest umieszczenie szklanego naczynia z odrobiną wody w kuchence mikrofalowej na trzy minuty. Sprawdzone. Działa. Tylko uważaj. Nie wkładaj do mikrofalówki metalowych zakrętek do słoików. Te po prostu zalej na kilka minut wrzącą wodą. Słoiki napełniasz gorącymi przetworami i zakręcone wkładasz do dużego garnka z niewielką ilością wody. Gotujesz całość przez kilkanaście minut. Potem wyciągasz naczynia i odstawiasz do góry dnem do ostygnięcia.

Słoiki, słoiczki, beczułki

Paleta naczyń, które można wykorzystać do zapakowania przetworów jest ogromna. Samych tylko zakręcanychsłoików są dziesiątki. Do tego dochodzą słoiki wekowe. Kształt naczynia podkreślić może niepowtarzalny charakter domowych smakołyków. Gustowne dobrany słoiczek sprawi, że potrwa będzie prezentowała się jako jedyna w swoim rodzaju. Wywoła przyjemne odczucia jeszcze przed otwarciem. Jeśli do tego dodasz stylowe naklejki-etykiety z niebanalnym opis lub kawałek lnianego płótna owiniętego wokół nakrętki albo bawełniany kolorowy kapturek, otrzymujesz ekskluzywny produkt, który możesz wręczyć jako podarunek nawet najbardziej wybrednym znajomym.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro