Resoraki – ponadczasowe samochodziki

Najczęściej kojarzą się z chłopcami, ale i niejednej dziewczynce zawróciły w głowie. Resoraki, znane na całym świecie samochodziki, niegdyś były gadżetem wyjątkowej rangi.

Anna Bator Anna Bator / 13-01-2015

Do dziś w wielu domach na dnie szafy, na strychu bądź w piwnicy, dorośli już chłopcy trzymają pudełka pełne resoraków. Czekają one na dzień, aby zachwycić kolejne pokolenie dzieci albo po prostu po to, by kiedyś wyjąć je i wspomnieć chwile tak pięknie z nimi spędzone. Dziś małe samochodziki są wręcz na porządku dziennym, jednak 20 czy 30 lat temu resoraki, zwłaszcza firmy Matchbox, były wymarzonym prezentem dla dziecka i zabawą na całe dni. Dostępne były oczywiście w Pewexie.

Historia resoraków

 1. Dinky Toys, czyli pierwsze modele samochodzików

Meccano Ltd był jednym z protoplastów zabawek z odlewów. Na początku swojej działalności, a więc na kilka lat przed II wojną światową, firma wypuszczała nie tylko samochody. Wśród zabawek Dinky Toys można było znaleźć pociągi, samoloty, a nawet czołgi. Jednym z pierwszych aut był Morgan wyprodukowany ok. 1930 r. Z czasem zaczęto produkować samochody sportowe, dostawcze i ciężarówki. Wszystkie odlewane były z ołowiu.

Kilka lat później pojawiła się tzw. Seria 30, która dokładniej odwzorowywała pojazdy i konkretne marki, np. saloon Chrysler Airflow czy sedan Rolls-Royce. Na krótko przed wybuchem wojny powstała Seria 36 zawierająca m.in. Bentleya 2 ze sportowymi siedzeniami oraz Humber Vogue. Jednak największą sławę Meccano Ltd przyniosła Seria 40 – były to autka produkowane z lepszego jakościowo stopu, o wiele bardziej dopracowane niż ich poprzednicy.

Pierwszym oficjalnym resorakiem, sprzedawanym w żółtym pudełku, był Ausin Somerset, który pojawił się na rynku w 1954 r. Wraz z rozwojem firmy pojawiły się także inne serie samochodów, np. Supertoys – kolekcja bardzo pożądana przez współczesnych kolekcjonerów. Wśród niej najbardziej popularne były vany, np. Van Slumberland czy Van Spratts.

 1. Matchbox – najpopularniejsze resoraki

Najbardziej znane są oczywiście Matchboxy. Ich historia sięga lat powojennych i rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii, gdzie dwóch szkolnych przyjaciół – Lasney Smith i Rodney Smith, na krótko po zakończeniu II wojny światowej, postanowiło założyć firmę zajmującą się wytwarzaniem produktów metalowych – Lasney Products. Krótko po tym do duetu dołączył Jack Odell, a z taśmy zeszła pierwsza zabawka – Disel Road Roller, czyli walec drogowy, a zaraz po nim inne metalowe autka. W 1953 r. firma wypuściła na rynek Karetę Koronacyjną. Był to samochodzik okolicznościowy odnoszący się do koronacji królowej Elżbiety. W tym samym roku zarejestrowano oficjalną nazwę modeli samochodzików – Matchbox – markę, która w 50% została wykupiona przez firmę Moko.

Pomysł stworzenia tak malutkich samochodzików powstał, gdy córka Odella chciała schować karetę do szkatułki. Pierwsza seria modeli, 1–75, określana była jako Regular Wheels. Drugą serią była Models of Yesteryear. To one zyskały największą popularność i przyniosły firmie sławę. Matchbox był najlepiej sprzedającą się marka resoraków.

 1. Corg i autka Mattel

W latach 60. ubiegłego wieku pojawiła się dla Dinky Toys i marki Matchbox konkurencja. Firma Mettoy wprowadziła linię samochodzików pod nazwą Corg. Nazywano je modelami z wersją windows, gdyż posiadały wstawione plastikowe okna. Wyróżniały się tym, że miały otwierane wszystkie cztery drzwi, a pierwszy model miał reflektory wysadzane biżuterią. W tym samym czasie pojawiły się autka Tri-ang produkowane przez irlandzką firmę zabawkarską Line Bros. Rewolucję wśród resoraków wywołało wypuszczenie modelu samochodzika przez firmę Mattel. Były to samochody z serii Hot Wheels, które – dzięki unikalnej konstrukcji kół – były w stanie przejechać więcej niż ich poprzednicy. Wśród aut pojawiły się samochody sportowe, wyścigowe, autobusy i pojazdy wojskowe.

Schyłek epoki resoraków nastąpił w latach 80. z powodu redukcji kosztów i odkupienia spółek przez firmy korzystające z taniej siły roboczej. Sam Matchbox został kupiony przez Universal International z Hongkongu.

Współczesne resoraki

W latach 90. popularnością cieszyły się także samochodziki firmy Mayolette. Dzisiejsze, oryginalne resoraki to najczęściej Hot Wheels od Mattel oraz zestawy kilku aut. Wśród nich znajdziemy m.in. samochody sportowe, terenowe i motory. Popularne są także małe samochodziki, nawiązujące do ulubionych kreskówek dzieci, np. do bajki Auta i sympatycznego autka Zygzaka. Dostępne są także zestawy samochodzików wraz z garażami i piętrowym parkingiem. Miłośnicy małych modeli mogą spać spokojnie, ponieważ resoraki wciąż bawią i są produkowane, a kolekcjonerzy poszukują unikalnych modeli, które – być może – są właśnie u ciebie.

Ciekawostki

 1. Powojenne resoraki Mecano Ltd wykonane były w skali 1:43.
 2. Matchbox produkował także modele w skali 1:43, nazywane były King Size.
 3. Pierwsze powojenne samochodziki to amerykańskie jeepy wojskowe.
 4. Wśród modeli Corg pojawił się m.in. samochód Batmana i Jamesa Bonda.
 5. Matchbox, Corg i Dinky to resoraki, które stworzyły złota erę brytyjskiego odlewu ciśnieniowego.
 6. Jeden rodzaj autka produkowany był w różnych wersjach, np. Snow Trac od Matchbox.
 7. Dla kolekcjonerów większą wartość ma oczywiście samochód w oryginalnym pudełku.
 8. W 2003 r. wyszła linia samochodów Matchbox z okazji 50-lecia marki.
 9. Średnia liczba resoraków przypadająca na jedno dziecko to ok. 40 sztuk.
 10. Data na samochodziku Hot Wheels nie jest datą produkcji modelu, a datą praw autorskich dotyczących danego projektu.
Czy ten artykuł był pomocny?