Repliki ASG napędzane gazem – czy warto?

Air Soft Gun (ASG) jest repliką broni palnej. To podstawowy i najważniejszy element gracza airsoftowego. Jest to jedyny sport w swoim rodzaju, który stanowi alternatywę popularnego paintballa. Repliki ASG są wiernym odwzorowaniem broni palnej tj. pistolety, pistolety maszynowe, karabiny snajperskie, karabiny maszynowe czy karabinki szturmowe. Gra zdobywa coraz większą rzeszę wielbicieli.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 02-12-2016

Repliki ASG dzielimy na: sprężynowe, elektryczne i gazowe. Najmniej popularne są sprężynowe, ponieważ pozwalają na jeden strzał, po czym karabinek należy przeładować. Wadą ich jest mały zasięg oraz słaba siła wystrzału. Dość dużą popularnością cieszą się repliki elektryczne, polecane dla raczkujących graczy. Zasilane są przez akumulator, a energia przekazywana jest do silnika, który naciąga sprężynę. Ostatnim z wymienionych rodzajów są repliki o napędzie gazowym. I tej broni chciałbym poświecić swój artykuł.

ASG napędzane gazem – jak to działa?

Najczęściej wśród graczy są spotykane repliki gazowe w kaburach Airsoftowych, ponieważ krótki model typu ASG doskonale się sprawdza w charakterze broni bocznej. Na rynku są dostępne repliki napędzane gazem również długich karabinków. Zasada działania ASG jest dość prosta. Praca wykonywana jest przez zamknięty i sprężony gaz. Naciśnięcie spustu broni przyczynia się do otwarcia zaworu i uwolnienie gazu, który znajduje się pod ciśnieniem. To on rozpędza kulkę, znajdującą się w magazynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość strzelania ogniem półautomatycznym, a nawet serią automatyczną. Gazem używanym jest CO2 oraz propan, czyli tzw. green gas. Wśród miłośników airsoftu tego typu broń jest potocznie nazywana „gaziakami” i stanowi ona prawdziwe odzwierciedlenie broni palnej. Ceny replik gazowych są dość zróżnicowane. Najtańsze pistolety można nabyć od 100 zł. Najdroższe karabiny sięgają wartości wielu tysięcy złotych. Rozpatrując zakup ASG napędzanej gazem, nie można pominąć ważnego aspektu. Broń ma pewne ograniczenia związane z warunkami atmosferycznymi.

Co to jest system Blow Back?

Jest to system odrzutu zamka. Gaz znajdujący się w zbiorniczku wprawia w ruch atrapę zamka repliki. Wykorzystuje się go przede wszystkim w modelach typu GBB (Gas Blow Back). Zastosowanie tego systemu daje dość ciekawy efekt wizualny, co zbliża broń do oryginału. Wadą jego jest tzw. efekt „syfonowania” powstający w temperaturach poniżej 10°C. Podczas użytkowania broni dochodzi do przymarzania zaworów, co skutkuje ujściem całego gazu ze zbiorniczka. Dlatego replik gazowych nie powinno się używać w okresie jesienno-zimowym.

Jak dobrać oporządzenie?

Gracze airsoftowi kupując dodatkowe akcesoria, wzorują się na jednostkach wojskowych. Dobór oporządzenia jest właściwie sprawą indywidualną i zależy od upodobań gracza. Tutaj konsument ma szeroki wachlarz możliwości – odpowiedni rodzaj kamizelki, kamuflażu, ochraniaczy, rękawic itp. Najważniejszym elementem są jednak okulary ochronne. Bez nich nie można brać udziału w rozgrywkach.

Jakie korzyści płyną z posiadania repliki ASG?

Korzystanie z replik ASG posiada wiele zalet. Dzięki nim użytkownik może opanować podstawy obsługi broni, zachowania bezpieczeństwa oraz poznać sposób prawidłowego korzystania z tego sprzętu. Sprawia to, że nie tylko hobbyści korzystają z replik, ale również jednostki paramilitarne, wojsko i policja. Idealnie nadają się do prowadzenia szkoleń dotyczących obsługi broni oraz treningów taktycznych. Posiadanie repliki ASG to również rodzaj rozrywki, uczestniczenie w grach zespołowych. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. ASG to kilka odmian rozgrywek: strzelanie do tarcz; weekendowe wypady do lasu na tak zwaną „strzelankę”; wyjazdy na zorganizowane imprezy, np. MilSimy czy LARPy; zawody w strzelectwie tarczowym AIPSC. Dla wielu istotne jest również kolekcjonerstwo. Kupienie takiego karabinka szturmowego i powieszenie go na ścianie jest prawdziwą gratką dla fana militariów.

AirSoftGun jest najlepszą i najciekawszą alternatywą dla broni palnej. Wybór odpowiedniej repliki ASG stanowi wyzwanie – wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy militarnej. Repliki ASG, których napędem jest gaz, polecane są przede wszystkim doświadczonym graczom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro