Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Rekuperator – postaw na wentylację z odzyskiem ciepła

System wentylacji budynku mieszkalnego z rekuperatorem to coraz popularniejszy rodzaj inwestycji w nowo budowane obiekty realizowane zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i deweloperów. Dlaczego warto zainwestować w rekuperację oraz na co zwrócić uwagę podczas dobierania rekuperatora?

Rekuperator – postaw na wentylację z odzyskiem ciepła

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja jest procesem odzysku energii z zanieczyszczonego powietrza wyprowadzanego z obiektu mieszkalnego. Wentylacja mechaniczna wyposażona w rekuperator zapewnia dostawy świeżego i filtrowanego powietrza z zewnątrz, usuwając zużyte powietrze z wewnątrz.

Tym samym wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia regularne dostawy świeżego powietrza, redukuje ilość dwutlenku węgla, poprawiając samopoczucie oraz jakość snu mieszkańców, a także filtruje powietrze z drobnoustrojów, zanieczyszczeń, kurzu i pyłków, stanowiąc nieocenioną ulgę dla alergików. Co więcej, w okresie grzewczym wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania budynku nawet o 50%!

Wentylacja z odzyskiem ciepła powinna być zaplanowana na etapie projektu

Wentylację z rekuperatorem warto uwzględnić już na etapie projektu budynku. Dzięki temu możliwe będzie zredukowanie kosztów inwestycyjnych oraz efektywniejsze rozplanowanie instalacji, uniknięcie kolizji z innymi instalacjami oraz optymalizacja trasy kanałów wentylacyjnych.

Co więcej, dzięki zaplanowaniu instalacji z rekuperacją możliwe jest usunięcie niepotrzebnych kominów służących do wentylacji grawitacyjnej oraz wykonanie przepustów przez stropy, co pozwoli uniknąć późniejszego wiercenia podczas montażu.

W każdym budynku można zaprojektować system rekuperacji. Wentylacja z odzyskiem ciepła może być również zaimplementowana w późniejszej fazie budowy obiektu. Niemniej system ten zawsze powinien mieć projekt inżynierski.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rekuperator?

Rynek oferuje wiele różnorodnych rekuperatorów stanowiących najważniejszy element każdej instalacji wentylacji mechanicznej. Aby zaprojektowany i wdrożony system wentylacyjny spełniał pokładane w nim nadzieje, konieczne jest zweryfikowanie parametrów rekuperatora. Tylko odpowiednio dopasowany sprzęt zapewni bezawaryjną, bezobsługową, wydajną, tanią i energooszczędną eksploatację.

Wśród kluczowych parametrów, aspektów i rozwiązań technologicznych, na które należy zwrócić uwagę, wymienia się: sprawność rekuperatora, spręż, wydajność, sterowanie, rodzaj wentylatorów i koszt eksploatacji rekuperatora.

Sprawność

Sprawność rekuperatora determinuje efektywność odzyskiwania ciepła. Głównie uzależniona jest ona od rodzaju wymiennika. Największą sprawnością cechują się rekuperatory przeciwprądowe, których wydajność wynosi nawet 95%, np. model ApoWent 300.

Mniejszą wydajnością charakteryzują się rekuperatory z wymiennikiem bębnowym (poniżej 90%), a najniższą rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym, których sprawność oscyluje na poziomie od 50 do 75%, np. model Mini Ventus VUE 100 P. Im większa sprawność, tym niższe koszty ogrzewania budynku, a co za tym idzie – możliwy szybszy zwrot z inwestycji.

Wydajność i spręż

Wydajność oraz spręż warunkują moc rekuperatora. Urządzenie musi dysponować wydajnością, która zagwarantuje efektywną wymianę powietrza w budynku o określonej liczbie pomieszczeń i powierzchni. Rekomenduje się wydajność na poziomie nie mniejszym niż 300 m3/h (zależnie od wielkości domu). Przykładem może być rekuperator BVN BGK 750 m3/h.

Spręż jest parametrem, który określa opory w transporcie powietrza w instalacji wentylacyjnej, z którymi musi poradzić sobie rekuperator. Standardowo spręż rekuperatora powinien oscylować w granicach minimum 150-200 Pa. Przykładowo rekuperator Dospel Luna 350 zapewnia spręż na poziomie maksymalnie 450 Pa.

Rodzaj zasilania wentylatorów

Wentylatory w instalacji wentylacyjnej pracują non stop. Dlatego też powinny być one trwałe, energooszczędne i efektywne. Obecnie najpowszechniej stosowane są wentylatory zasilane prądem DC, które zapewniają wyższą kulturę pracy, większą trwałość oraz lepszą energooszczędność względem wentylatorów AC.

Koszt eksploatacji rekuperatora

Jednym z kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, planując inwestycję, jest koszt eksploatacji instalacji wentylacyjnej. Na sumaryczny koszt eksploatacji składa się nie tylko zużycie energii elektrycznej przez układ, ale również wydatki związane z wymianą filtrów oraz koszty przeglądów serwisowych. Im lepszej jakości rekuperator wybierzemy, tym teoretycznie zapewni on niższe koszty eksploatacyjne, a tym samym stanie się bardziej opłacalną inwestycją w długim okresie eksploatacji.

Podsumowanie

Inwestycję w wentylację z odzyskiem ciepła warto planować na jak najwcześniejszym etapie realizacji budynku. Wybór rekuperatora o jak największym odzysku ciepła sprawi, że inwestycja zapewni większy zwrot, a także zagwarantuje najlepsze parametry użytkowe oraz komfort eksploatacji.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro