Rekreacja i zabawa to też sport

Rekreacja to wypoczynek w czasie wolnym, podejmowany dobrowolnie, poza wszelkimi obowiązkami. Szczególnym jej rodzajem jest rekreacja ruchowa będąca jednocześnie czynnym wypoczynkiem i rozrywką.

Marta Hanc Marta Hanc / 10-09-2015

Współcześnie wiele dyscyplin łączy w sobie sport (są związane z ruchem i pozytywnie oddziałują na stan zdrowia organizmu) i rekreację (są aktywnościami służącymi odprężeniu i regeneracji). Sporty uprawiane rekreacyjnie opierają się na regułach i współzawodnictwie, lecz jest w nich pierwiastek zabawy. Ping-pong, jazda na deskorolce czy rolkach aktualnie mają wielu fanów, którzy indywidualnie lub grupowo uprawiają je na coraz szerszą skalę.

Ping-pong dla wszystkich

Tenis stołowy to sport dla każdego, rozwijający inteligencję psychiczną i fizyczną. Jest zdrowy, czyli bardzo mało kontuzyjny. Doskonali funkcje organizmu (szybkość, refleks, zwinność, koordynację, moc, wytrzymałość), wzmacnia zdrowie (obniża poziom stresu, zapobiega chorobom serca, wzmacnia mięśnie, ścięgna i kości, zwiększa elastyczność, redukuje zmęczenie), poprawia samopoczucie (podnosi nastrój, relaksuje) oraz wzbogaca życie towarzyskie.

Do gry w tenisa stołowego niezbędny jest specjalny, prostokątny stół. Jego powierzchnia wynosi 2,74 m x 1,525 m, a wysokość 0,76 m. Może być pomalowany na zielono, niebiesko lub czarno. Na krawędziach powinien mieć białe pasy o szerokości 20 mm, na środku zaś trzymilimetrowy pasek przedzielający pola.

Stół dzieli też siatka o szerokości 15,24 cm, która powinna wisieć dokładnie 1 cm nad nim. Jej napięcie jest właściwe wówczas, gdy pod ciężarem 100 g na środku opuści się o 10 mm.

Gracze potrzebują co najmniej dwóch rakietek (można grać pojedynczo – 2 graczy lub podwójnie – 4 graczy). Standardowa rakietka do tenisa stołowegoskłada się z deski i dwóch kauczukowych okładzin. Deska musi być lekka i wykonana w 85% z drewna, do którego producenci dodają różne materiały (np. karbon, włókno szklane, kevlar). Od ciężaru oraz materiału okładziny deski zależy jej przeznaczenie, czyli styl gry (defensywny, ofensywny lub wszechstronny). Gracze odbijają rakietkami białą lub pomarańczowąpiłeczkę o masie 2,7 g i średnicy 40 mm, wykonaną z tworzywa sztucznego – celuloidu lub z plastiku.

Różne rodzaje deskorolek

Bardzo modnym sportem stała się jazda na deskorolce, która służy do rekreacji (jeździć można choćby na prostej drodze) oraz wykonywania często skomplikowanych i niebezpiecznych ewolucji, np. w skateparkach. Doskonale ćwiczy równowagę, umiejętność upadania, przeciwdziała nadwadze oraz uczy cierpliwości, wytrwałości i przesuwa granice naszego strachu. Podstawowa deskorolka jest wykonana z kilkuwarstwowej sklejki i pokryta papierem ściernym, ma 4 kółka i 8 łożysk zamocowanych do dwóch osiek. Przez lata forma deskorolki mocno ewoluowała, zarówno pod względem kształtu, jak i materiałów, z których się je wykonuje. Dziś możemy korzystać z poniższych rodzajów deskorolek:

  • fishboard i pennyboard – małe plastikowe deski, na których trudniej jest utrzymać równowagę;
  • snakeboard – odmiana klasycznej deskorolki z blatem podzielonym na dwie części, między które wmontowana jest poprzeczka na dwóch zawiasach;
  • longboard – dłuższa wersja podstawowej wersji deskorolki (1–2 m), która z powodu swojej budowy używana jest do osiągania większych prędkości, głównie na trasach o większym nachyleniu;
  • mountainboard – ma dużo większe koła, składające się z felgi, opony i dętki, oraz amortyzatory i wiązania; jest wolniejsza, ale nadaje się na każdy teren;
  • waveboard – ma tylko dwa kółka i nietypowy kształt, dlatego trudniej opanować jej obsługę.

Niezbędnym elementem wyposażenia skateboardzisty są zapewniające bezpieczeństwo kask i ochranicze.

Wrotki jednośladowe

Jazda na rolkach to jeden z najprzyjemniejszych i najzdrowszych sportów. Do jego głównych zalet należą wzmacnianie mięśnie nóg i pośladków, przyśpieszanie spalania tkanki tłuszczowej, poprawa kondycji i koordynacji ruchowej. Rolkarz powinien być zaopatrzony w kask i ochraniacze, które chronią jego zdrowie i życie podczas upadków, uderzeń, szczególnie w fazie nauki jazdy.

Sportów rekreacyjnych można się uczyć samodzielnie, na początek wystarczą dobre chęci i podstawowy sprzęt, który pozwoli na zapoznanie się z tematem. Jeśli połkniemy bakcyla, warto zainwestować w sprzęt wyrafinowany, który pozwoli nam odkrywać kolejne tajniki interesującej nas dziedziny. Najważniejsze, abyśmy odnaleźli w tym dobrą zabawę, odprężenie i radość. Wówczas sporty rekreacyjne mają sens.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro