Rękawy kompresyjne – oferta dla sportowców, i nie tylko
Zdaniem eksperta

Rękawy kompresyjne – oferta dla sportowców, i nie tylko

Gdy temperatura przekracza 30 st. C i żar leje się z nieba, widok biegaczy ubranych w obcisłe ubrania może zdziwić. Czy takie elementy odzieży sportowej zapewniają przewagę nad rywalami, a może to tylko efekt psychologiczny, który sprawia, że wyglądają na lepiej przygotowanych?

udostępnij

Jakub WoźnicaJakub Woźnica / 30-07-2019

Obcisłe elementy ubioru sportowego począwszy od getrów i legginsów, poprzez rękawy, skarpety, spodenki, skończywszy na specjalnie zaprojektowanych koszulkach nosi nazwę odzieży kompresyjnej. Poszczególne elementy garderoby są wykonane ze spandeksu, nylonu lub poliestru. Zaprojektowano je tak, aby ściśle przylegały do ciała, gdyż ściskanie ma na celu zwiększenie przepływu krwi. Odzież kompresyjna miała początek w… medycynie. Inspiracją były skarpety uciskowe, rękawy i rajstopy używane do zwiększenia przepływu krwi u pacjentów z różnymi dolegliwościami, w tym ze słabym krążeniem lub po zabiegach i operacjach. Uciskowe akcesoria medyczne poprawiają krążenie oraz przyspieszają procesy pozwalające wrócić do pełni zdrowia, a także przyspieszają regenerację tkanek po ingerencjach chirurgicznych. Pewne rozwiązania z płaszczyzny medycznej zaadaptowano w branży odzieży sportowej, ponieważ upatrywano w tym szansy na osiąganie lepszych wyników sportowych i przyspieszenie regeneracji.

Działanie prozdrowotne

We współczesnej medycynie pończochy uciskowe są stosowane w celu zapobiegania i minimalizowania obrzęku kończyn z powodu niewydolności serca oraz układu sercowo-naczyniowego czy niewydolności żył. Upraszczając, krew dzięki grawitacji spływa z głowy i szyi w dół do serca. Organizm ma większy problem z pompowaniem jej do góry – z kończyn dolnych, okolicy krzyżowej (zwłaszcza u chorych leżących). Taki stan jest związany z np. cukrzycą, zaawansowanym wiekiem, niewydolnością serca i nerek. Pończochy uciskowe stosuje się również, aby zapobiec zastojowi krwi w żyłach i tworzeniu się skrzepów krwi, gdy kurczliwość mięśni jest ograniczona i organizm nie radzi sobie z odprowadzaniem krwi do serca.

Odzież kompresyjna pomaga zintensyfikować przepływ tlenu. Tlen napędza mięśnie podczas wysiłku. serce dostarcza tlen do mięśni: krew natlenia się, przepływając przez płuca, następnie dotlenia mięśnie i dostarcza do nich składniki odżywcze, aby mogły efektywnie pracować. Odbiera też substancje odpadowe oraz kwas mlekowy powstający na tzw. progu mleczanowym (moment podczas intensywnego wysiłku, w którym drastycznie wzrasta poziom kwasu mlekowego i organizm przestaje sobie radzić z jego utylizacją). Kwas mlekowy tworzy się, gdy organizm rozkłada węglowodany, aby dostarczyć energię przy niskim poziomie tlenu. Następnie odtleniona krew wraca do serca i cały proces zaczyna się od nowa.

Przyspieszenie lub usprawnienie przepływu krwi do mięśni natomiast poprawia wydolność oraz wpływa korzystnie na regenerację powysiłkową.

Zalety stosowania odzieży kompresyjnej

Korzyści wynikające z noszenia odzieży kompresyjnej to:

  • zmniejszenie bólu poprzez obniżenie wibracji w trakcie wysiłku; zmniejszenie drgań może wpływać na poprawę techniki,
  • zmniejszenie oscylacji mięśni, co wiąże się z mniejszymi uszkodzeniami mięśni w trakcie wysiłku,
  • większa propriocepcja,
  • zwiększenie świadomość ciała,
  • zmniejszenie stanu zapalnego po wysiłku,
  • działanie rozgrzewające, które korzystnie wpływa na stan mięśni.

Szczelne dopasowanie odzieży pomaga również utrzymać ciepłotę ciała. Jest to korzystne podczas rozgrzewek i treningów. Odzież kompresyjna jest idealna podczas podróży. Zmniejsza ryzyko wystąpienia refluksu żylnego, który prowadzi do powstawania zakrzepów krwi w żyłach. Wielu ekspertów zaleca noszenie rękawów uciskowych w celu opanowania obrzęków stawów po intensywnych treningach. Wynika to z faktu, że rękawki kompresyjne wspomagają równomierne rozprowadzanie płynu maziowego. Płyn maziowy pomaga „smarować” stawy, zapobiegając bólowi i obrzękom. Rękaw uciskowy przyczynia się również do regulowania temperatury ciała. Niezależnie od tego, czy jest ciepło, czy zimno, pomaga utrzymać prawidłową ciepłotę. Ponadto chroni skórę przed promieniami słonecznymi, a także np. przed wystającymi konarami.

Jakie rękawy wybrać

Rękawy kompresyjne mogą okazać się przydatne podczas treningów, a także do zastosowań medycznych (są przeznaczone dla osób, które odzyskują zdrowie lub wracają do sprawności po kontuzjach). Zaprojektowano je tak, aby zapewnić dodatkowe wsparcie rąk. Poprawiają czucie mięśniowe i zmniejszają ryzyko kontuzji. Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Rękawy powinny lekko uciskać, ręce nie mogą cierpnąć. Jeśli uciskają za lekko, nie spełniają swojej funkcji. Szukaj takich, których wykonanie pozwoli na długotrwałe użytkowanie bez obawy utraty kompresji.

Rękawy są uniwersalne, ale niektóre bardziej niż inne nadają się do konkretnych dyscyplin sportowych. Dobrą propozycją dla siatkarzy są rękawy Kipsta/Allsix. Są wykonane z lycry. Ich głównym zadaniem jest ochrona przedramion przed wibracjami powstałymi wskutek odbijania piłki podczas przyjmowania. Ponadto dzięki sprawnemu odprowadzaniu potu piłka nie ślizga się i masz nad nią większą kontrolę. W miejscu, w którym najczęściej piłka wchodzi w kontakt z ręką, opaska jest wypełniona pianką, dzięki czemu zapewnia też komfort.

Dla koszykarzy dobrą propozycją są rękawy kompresyjne Stanteks z lycry. Zapewniają odpowiednią temperaturę i pozwalają na ułożenie ręki, by serwować precyzyjne rzuty. Ponadto zapewnia stabilizację przy rzucie oraz sprawia, że ręka mniej się męczy. W efekcie przez cały mecz jesteś w stanie powtarzać optymalny ruch podczas każdego rzutu do kosza. Bardzo dobrze odprowadzają pot. Z kolei dla biegaczy dobrym wyborem są rękawy kompresyjne Asics wykonane z nylonu i poliestru. Świetnie nadają się także do siłowni i do rozgrzewki – bez względu na dyscyplinę. Świetnie radzą sobie z odprowadzaniem potu i redukcją zapachu. Zapewniają stabilizację. Zaletą są także elementy odblaskowe, dzięki którym będziesz lepiej widoczny po zmierzchu. Warte polecenia są także rękawy McDavid firmy amerykańskiej, która specjalizuje się w medycynie sportowej. Wykonano je z nylonu i elastanu. Są dostępne w wielu kolorach i rozmiarach: od S do XL. Pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Jeśli jest chłodno, utrzymują ciepłotę ciała i chronią przed zimnem, jeśli jest gorąco, zabezpieczają przed przegrzaniem.

W sportach zarówno indywidualnych, jak i zespołowych sprawdzą się rękawy CEP produkowane przez niemiecką firmę z branży medycyny sportowej. Wykonano je z poliamidu i spandeksu. Są jakości, trwałe i odporne na rozciąganie, więc bardzo długo zachowują właściwości kompresyjne.

Rękawy kompresyjne pomagają sportowcom tak jak pomagają chorym. To tylko kwestia wyboru, czy chcesz spróbować. I chodzi nie tylko o ochronę mięśni, ale również utrzymanie właściwej termiki ciała i szybszą regenerację. Nic więc dziwnego, że sportowcy w odzieży kompresyjnej czują się pewniej i wyglądają profesjonalnie. To wpływa na ich pewność siebie, co może przełożyć się również na wyniki.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro