Rękawiczki sportowe: z palcami czy bez?

Rękawiczki sportowe: z palcami czy bez?

Wbrew pozorom temat nie jest błahy: w wielu sytuacjach dobre rękawiczki mogą mieć kluczowe znaczenie dla komfortu w czasie treningu. Warto poświęcić czas na ich dobór.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 04-01-2018

Wybór produktów na rynku jest duży, dlatego warto wiedzieć, jak dostosować rękawiczki do sportu, który uprawiasz. To jeden z elementów stroju, który jest równie ważny jak buty. Dobre pomogą, ale przez złe czasem trzeba wrócić do domu. Różnica między rękawiczkami z palcami i bez palców także jest bardzo istotna: wybór zależy nie tylko od dyscypliny, którą uprawiasz, ale i od osobistych preferencji, wielkości dłoni i warunków atmosferycznych. Sprawdź, kiedy wybrać zabudowane, a kiedy model z odkrytymi palcami.

Rower: z palcami i bez

Jazda na rowerze, szczególnie w trudniejszych warunkach atmosferycznych, wymaga specjalnego stroju. Zwłaszcza dłonie narażone są na zimno, śnieg czy wiatr. Dlatego w przypadku osób jeżdżących szosówką czy MTB w każdych warunkach sprawdzają się rękawiczki z palcami. Dobrze mieć kilka wersji: od zimowych, przez lżejsze na jesień, aż po cienkie, np. na wietrzne dni. Postaw na modele wodo- i wiatroodporne. Ważne też, aby miały wzmocnienia od spodniej strony. Nie tylko zapobiegnie to bólowi dłoni w czasie długiej jazdy, ale i w razie wywrotki oszczędzi ci szlifowania gołą skórą po asfalcie. A rękawiczki bez palców? Idealnie nadają się za to na przykład na spinning. We wnętrzu jest ciepło i komfortowo, więc ciepły materiał nie jest potrzebny. Tu lepsze będą cienkie rękawiczki chłonące pot i nadające się do prania. Antypoślizgowy materiał od spodu zapobiegnie ślizganiu się rąk po kierownicy.

Bieganie: z palcami

Biegacze całoroczni najbardziej potrzebują rękawiczek z palcami, szczególnie zimą. W tym przypadku jednak ważne jest, aby nawet zimowe wersje dobrze odprowadzały pot. Również w niskich temperaturach wielu biegaczom bardzo pocą się dłonie i np. bawełna prędko nasiąknie i zamarznie. Jeśli decydujesz się na rękawiczki do biegania z palcami, poszukaj takich, w których można dotykowo posługiwać się smartfonem. To wygodne, jeśli w czasie treningu słuchasz muzyki lub odbierasz połączenia. Rozwiązaniem są też rękawiczki z palcami, ale z możliwością przerobienia na mitenki: po prostu możesz na wierzch nałożyć cieplejszy „kapturek”, a w razie potrzeby zdjąć go bez zatrzymywania się. W cieplejszych warunkach biegacze rzadko noszą rękawiczki. Jednak jeśli koniecznie chcesz, wybierz wersję z miękkiego materiału, chłonącą pot i pozwalającą przetrzeć wierzchnią stroną spocone czoło.

Ciężary: bez palców

Klasyczne kulturystyczne rękawiczki bez palców sprawdzają się, o ile nie stosujesz usztywnień nadgarstków. Jeśli w ogóle nie lubisz mieć czegoś na dłoniach, skorzystaj z np. gąbek.

Fitness: bez palców

Kobiety o delikatnej skórze i nieprzepadające za kontaktem z cudzym potem lub sprzętami na siłowni dobrze poczują się w miękkich damskich rękawiczkach bez palców. Wchłaniają pot, a dobrze dopasowane i nieprzesuwające się pomogą utrzymać pozycję ciała na macie. Jeśli jednak na zajęciach korzystasz np. z cienkich, fitnessowych sztang, pamiętaj, że gryf jest śliski i sprzęt będzie się wysuwał z dłoni w gładkich rękawiczkach bez antypoślizgu.

Crosfit, treningi ogólnorozwojowe: do rozważenia

Jeśli chcesz osłaniać ręce, postaw na mitenki. Na zajęciach, na których wysiłek jest bardzo zróżnicowany – od biegów, przez ciężary, po gimnastykę – źle dobrane rękawiczki często uniemożliwiają wykonanie ćwiczeń. Na przykład dłonie będą się ślizgać po podłodze, uniemożliwiając utrzymanie pozycji. Jeśli dłonie są zakryte, to nie posypiesz ich też talkiem. Dlatego w przypadku takich zajęć często lepiej w ogóle odpuścić rękawiczki.

Podsumowując: tam gdzie ważna jest precyzja ruchu i dobre czucie, lepiej mieć rękawiczki bez palców. W sportach, w których dłonie służą do „podpierania”, sprawdzą się modele z palcami.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro