Rękawice motocyklowe z wyższej półki – na co zwrócić uwagę?

Choć rękawice nie wydają się niezbędną częścią garderoby motocyklisty, nawet wśród nich znajdziemy modele będące prawdziwymi Mercedesami w swojej klasie. Czym zatem kierować się podczas wyboru rękawic motocyklowych o podwyższonym standardzie?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 12-08-2015

Wysokiej jakości rękawice – czy są niezbędne?

Jedną z głównych przewag samochodu nad motocyklem jest bezpieczeństwo kierowcy. „Puszka”, jak nierzadko auta określają miłośnicy jednośladów, stanowi swoistą ochronę prowadzącego pojazd i pozostałych pasażerów w trakcie wypadku lub drogowej kolizji. Nie daje oczywiście 100% pewności, znacząco jednak minimalizuje ewentualne konsekwencje.

Takiego komfortu nie mają niestety motocykliści. Przed uszkodzeniami ciała chroni ich jedynie strój, dlatego właśnie niedopuszczalna jest jazda w krótkich spodenkach i t-shircie. Trwały i solidny kombinezon to podstawa. I choć markowe rękawice nie są najważniejszym elementem twojego „motocyklowego wdzianka” (kluczowy zawsze będziekask), to mogą zmniejszyć doznane obrażenia i wyraźnie podwyższyć komfort jazdy. Rękawice z wyższej półki zwykle wykonane są z lepszej jakości materiałów, są bardziej dopasowane i zwyczajnie wygodniejsze. Zapewniają także lepszą ochronę.

Rodzaje rękawic

  • Rękawice uniwersalne – to najczęściej spotykany rodzaj, zwykle również najbardziej przystępny cenowo. Zazwyczaj nie posiadają też membrany, mają za to mankiet okrywający kurtkę;
  • Rękawice torowe – to egzemplarze dla prawdziwych motocyklowych wyjadaczy. Niemal zawsze najdroższy model rękawic w ofercie to właśnie rękawice torowe. Są stosunkowo cienkie i pozbawione membrany, przylegają ściśle do dłoni oraz mają zdecydowanie największą ilość protektorów. Pamiętaj, że nie znaczy to, iż będą najlepsze dla ciebie – do jazdy miejskiej znacznie wygodniejsze są inne modele;
  • Krótkie rękawice sportowe – zwykle używane podczas upałów z uwagi na doskonałą wentylację i brak mankietów;
  • Rękawice crossowe – przystosowane do jazdy terenowej, zwykle są dosyć drogie;
  • Rękawice przeciwdeszczowe – to w zasadzie nie samodzielne rękawiczki, a nakładki wykonane z materiału przeciwdeszczowego. Czasem znajdują się w zestawie wraz z kombinezonem przeciwdeszczowym.

Inny podział rękawic (w zasadzie najbardziej ogólny i jednocześnie podstawowy) dzieli je pod względem sezonu: na letnie i zimowe. Wielu czytelnikom z pewnością przychodzi do głowy pytanie, kto jeździ na motocyklu zimą? Otóż grono to staje się coraz szersze, na motocyklu z powodzeniem można jeździć w styczniu lub lutym jeśli tylko jest dosyć sucho i na asfalcie nie ma lodu. Rękawice letnie od zimowych różnią się przede wszystkim stopniem wentylacji i liczbą warstw materiału. Te drugie są znacznie bardziej obudowane i zwyczajnie przy tym grubsze.

Materiał wykonania

Cena rękawic zależy nie tylko od ich typu, lecz w ogromnej mierze decyduje o tym także materiał ich wykonania. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju skóry zwierzęce. Cechują się one doskonałymi właściwościami, takimi jak: trwałość, elastyczność i miękkość, są także "oddychające". Zwykle wykorzystuje się skórę bydlęcą lub kozią, rękawice z wyższej półki częściej korzystają ze skóry kangura, wielbłąda, jelenia lub łosia. Prawdziwą perełką są rękawice ze skóry foczej, jednak w wyniku obostrzeń nałożonych przez Unię Europejską, rzadko można je znaleźć. Elementy skórzane często łączy się z materiałami sztucznymi, takimi jak włókna neoprenowe, teflonowe czy nylonowe. Pozwala to na dodatkowe zwiększenie wytrzymałości i trwałości rękawic.

Wzmocnienia rękawic

Ten czynnik jest tak naprawdę ważniejszy niż wygoda rękawic. Wraz z większą ilością i jakością wzmocnień rośnie także cena. Jeśli szukasz naprawdę klasowego produktu pamiętaj o tym, by odpowiednio zabezpieczał on twoje dłonie. Najskuteczniejsze są wzmocnienia wykonane z takich elementów, jak włókno węglowe, kevlar, PVC i włókno szklane. Wzmocnienia wykonane z większej ilości materiałów spotyka się raczej w rękawicach niższej klasy.

Zadbaj o swoje dłonie!

Rękawice o podwyższonym standardzie to produkt przeznaczony raczej dla doświadczonych motocyklistów. Początkujący kierowcy mogą nie zauważyć jeszcze zbytniej różnicy, a wydatek związany z ich zakupem nie jest mały. Jeśli jednak lubisz komfort i bezpieczeństwo prowadzenia swojej maszyny, dobre rękawice na pewno będą trafioną decyzją!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro