Z węgla na gaz – jaki kocioł gazowy wybrać?
Jeżeli w najbliższym czasie czeka nas wymiana starego kotła węglowego i mamy dostęp do sieci gazowej, warto rozważyć wariant ogrzewania domu nowym kotłem gazowym. Nie trzeba do niego dokładać paliwa, a…
Efektywne sterowanie kotłem grzewczym pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu, zwalnia nas również z konieczności ręcznego korygowania temperatury wody. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu automatyki kotłowej współpracującej z regulatorem pogodowym lub pokojowym. Jak działają i czym się różnią między sobą – porady prezentujemy poniżej.
Czas czytania: 4 min
Regulacja pogodowa to sposób sterowania kotłem w funkcji temperatury zewnętrznej. Dzięki takiemu wyposażeniu kocioł dostosowuje temperaturę wody w obiegu c.o. do warunków panujących na zewnątrz – utrzymując stałą, komfortową temperaturę pomieszczeń. Działa on zgodnie z zasadą: im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym wyższa jest wymagana temperatura wody grzewczej. W okresach ochłodzenia w domu panuje zawsze przyjemne ciepło, natomiast gdy pogoda poprawia się, kocioł samodzielnie zmniejsza temperaturę wody grzewczej – zużywa wówczas między innymi mniej gazu. Taka regulacja pozwala więc na lepsze dostosowanie ogrzewania do zmian zewnętrznych, co przekłada się również na oszczędniejszą pracę urządzenia. Regulatory pogodowe korzystają tylko z jednej krzywej grzewczej. Co ważne, regulator pogodowy reaguje z wyprzedzeniem – gdy na zewnątrz robi się zimniej, sterownik podnosi temperaturę wody w kotle, zanim nastąpi wychłodzenie pomieszczeń – występujące straty ciepła będą zrównoważone wyższą temperaturą wody w obiegu c.o.
Krzywa grzewcza na regulatorze pogodowym jest ustawiona fabrycznie, jednak instalator pomoże ją dostosować do naszych potrzeb. Krzywą grzewczą dobieramy do typu i parametrów instalacji grzewczej – gdy mamy do czynienia z istniejącą instalacją grzewczą w budynku o dużych stratach ciepła, gdzie temperatura zasilania i powrotu wynosi 90/70°C, krzywa grzewcza ma nachylenie 1,8 przy temperaturze -20°C. Obecnie standardem dla nowych systemów grzewczych są niższe temperatury zasilania, nieprzekraczające 70°C. Dla takich rozwiązań krzywe grzewcze regulatorów pogodowych osiągają nachylenie 1,2 i niżej. Dla systemów ogrzewania podłogowego krzywa osiąga jeszcze niższe nachylenie – w granicach 0,2 i 0,4. Nastawy fabryczne czy te dokonane przez instalatora możemy później skorygować metodą prób i błędów. Jeżeli dobrane ustawienia nie odpowiadają naszym potrzebom, zwróćmy uwagę na poniższą ściągawkę:
Zachowanie instalacji grzewczej |
Wymagana korekta |
---|---|
Zawsze jest za zimno |
Wymagana korekta Przesuwamy krzywą grzewczą w górę |
Zawsze jest za ciepło |
Wymagana korekta Przesuwamy krzywą grzewczą w dół |
Za zimno podczas mrozów |
Wymagana korekta Wybieramy bardziej stromą krzywą grzewczą |
Za ciepło podczas mrozów |
Wymagana korekta Wybieramy mniej stromą krzywą grzewczą |
Podczas mrozów OK, poza tym za chłodno |
Wymagana korekta Wybieramy mniej stromą krzywą grzewczą, nową krzywą przesuwamy w górę |
Podczas mrozów OK, poza tym za ciepło |
Wymagana korekta Wybieramy bardziej stromą krzywą grzewczą, nową krzywą przesuwamy w dół |
Najwłaściwsze ustawienie krzywej grzewczej zazwyczaj wymaga kilku podejść. Jeżeli dokonaliśmy korekty – odczekajmy przynajmniej dobę przed wprowadzaniem kolejnych zmian.
Alternatywą dla regulatora pogodowego (może być również jego uzupełnieniem) jest regulator pokojowy. Utrzymuje on stałą, nastawioną przez użytkownika temperaturę w pomieszczeniu poprzez sterowanie urządzeniem grzewczym bądź elementami regulacyjnymi w instalacji. Takim elementem może być sterownik na kotle, sterownik zaworu mieszającego lub siłownik termoelektryczny w ogrzewaniu podłogowym. Regulatory współpracujące z kotłem mogą występować w wersji podstawowej i rozszerzonej. Te w wersji standard umożliwiają ustawienie tylko temperatury panującej w ciągu dnia oraz nocą. Te rozbudowane mogą pracować z harmonogramem tygodniowym, trybami obniżenia nocnego, urlopu, przeciwzamarzania etc. Połączenie sterownika z kotłem pokojowym wykonuje się za pomocą kabla elektrycznego – rzadziej bezprzewodowo. Regulator pokojowy warto umieścić w pomieszczeniu reprezentatywnym, np. w salonie, aby względem tego pomieszczenia kocioł utrzymywał stałą temperaturę w budynku.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu