Dla miłośników przyrody jest to zdecydowanie lektura obowiązkowa, a i pozostali czytelnicy z pewnością znajdą w niej coś dla siebie. Vitus B. Dröscher opowiada barwnie, ciekawie, w przystępny sposób. Vitus B. Dröscher dzieli swoją książkę na trzy części.
„Triki zapewniające żywotność”
W tej części poczytamy m.in. o pstrągu tęczowym, który starzeje się po to, by później odmłodnieć. O tym, jak spać, by nie dać się zabić nocnym drapieżnikom, czyli o zebrach zmieniających się na warcie i siedmiu minutach snu żyrafy. O rybim spa, które nie jest kaprysem, a warunkiem przetrwania.
Przeciw śmiertelnym zagrożeniom ze strony środowiska
W zaskakujący sposób zwierzęta radzą sobie z zagrożeniami ze strony środowiska. Ryby ukwiałowe (amfipriony) przyjaźnią się z ukwiałami wydzielającymi trujące soki zabójcze dla wszelkich innych zwierząt, gekony potrafią przeżyć 220 dni głodówki, w chwilach kryzysu zjadając własną wylinkę, a pewien gatunek ślimaka w niesprzyjających warunkach pustynnych potrafi uciąć sobie drzemkę, bez jedzenia i picia, trwającą nawet… pięć lat.
Zachowanie społeczne jako reguła przetrwania
W ostatniej części docenimy poczucie wspólnoty społecznej, która pozwala stadnie bronić się przed wrogiem. Wspólnie działają m.in. słonie, zdolne bronić się nawzajem przed wyposażonym w broń człowiekiem. Przyjrzymy się też hierarchii panującej w mrowisku oraz klice pawianów z pewnego zoo.
Anegdoty z życia zwierząt
Pierwsze wydanie „Reguły przetrwania” ukazało się w 1979 roku i gdy trzy lata później pojawiło się w polskich księgarniach, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Obecne wydanie jest jednym ze wznowień. Warto mieć świadomość tego, że z upływem czasu wiedza naukowa na tematy poruszane przez Dröschera jest bardziej zaawansowana. Niektóre informacje są nieaktualne, inne wymagają uzupełnienia, co też wydawca czyni na końcu książki.
Niemiecki etolog opowiada ogromnie zajmująco. Wszystkie mechanizmy przetrwania w świecie zwierząt ilustruje ciekawymi, podanymi w formie anegdot przykładami. Często przytaczane fakty i historie mają humorystyczny wydźwięk, przez co łatwiej zapadają w pamięć.
„Reguła przetrwania” to wspaniała lektura dla miłośników zwierząt (choć trzeba ich przestrzec przed tym, że nie brak tu opisów eksperymentów na zwierzętach, np. dotyczących zachowań w sytuacjach stresu), barwna, ciekawa, mądra. Dostępna jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej (w cenie od ok. 28 złotych).