Ręcznie robione kosmetyki – po które warto sięgać?

Moda na wyroby handmade – a więc te wykonane ręcznie – od kilku lat wyraźnie zaznacza się na naszym rynku. Wszystko zaczęło się od rękodzieła artystycznego, głównie kręcącego się wokół unikatowej, oryginalnej biżuterii, jedynych w swoim rodzaju domowych dekoracji czy uszytych z sercem filcowych zabawek. Dzisiaj jednak idziemy znacznie dalej. Furorę w ostatnich sezonach robią ręcznie robione kosmetyki, po które sięgamy coraz częściej i coraz chętniej. Co daje im przewagę nad kosmetykami produkowanymi na masową skalę i na jakie artykuły warto zwrócić szczególną uwagę?

Katarzyna Lipska Katarzyna Lipska / 17-03-2017

Kosmetyczny handmade – bliżej natury

Wydaje się, że zdecydowanie największą zaletą wszelkich specyfików robionych ręcznie jest ich bliski związek z naturą. Do wyrobu mydła, balsamu czy maseczki handmade używa się bowiem zazwyczaj naturalnych składników, unikając wszelkiej zbędnej chemii. Dzięki temu kosmetyki takie okazują się dużo łagodniejsze i rzadko podrażniają nawet wrażliwą skórę. Wpływa to również na ich zapach – wyroby handmade są z zupełnie oczywistych względów dużo bardziej aromatyczne niż te zwyczajne z drogerii. Zwykle też są wykonane z dużą dbałością o wygląd – cieszą oko głębszymi kolorami i często bywają pięknie zdobione.

Dlaczego warto?

Większość reakcji alergicznych, z którymi boryka się wrażliwa skóra, wynika z uczulenia na sztuczne, chemiczne środki używane w masowej produkcji kosmetyków. Używanie kosmetyków wytwarzanych ręcznie z pewnością pomoże zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom tego typu. Trzeba jednak zachować ostrożność – może się przecież zdarzyć, że jesteś uczulona np. na orzechy, które są głównym składnikiem maseczki czy kremu… Warto więc zachować tu rozsądek, tak samo, jak w przypadku używanych do tej pory kosmetyków. Co więcej, decydując się na kosmetyki handmade, możemy mieć pewność, że nie były one testowane na zwierzętach.

Fair trade i wszelkie postulaty związane z ekologią czy prawami zwierząt są wszystkim wytwórcom ręcznie robionych specyfików bardzo bliskie. Sięgając więc po ich produkty, same stajemy się bardziej eko – i czynimy świat lepszym miejscem. Czy to nie przyjemna świadomość? Należy mieć jednak na uwadze także i wadę kosmetyków naturalnych. W związku z tym, że do ich produkcji nie używa się sztucznych konserwantów i utrwalaczy, mają dość krótką datę przydatności do użycia. Dobrze jest pamiętać o tym podczas zakupów, żeby nie zaopatrzyć się w taką ilość kosmetyku, której nie będziemy w stanie zużyć.

Które kosmetyki naturalne warto mieć?

Jeśli chodzi o rynek międzynarodowy, liderem w produkcji naturalnych kosmetyków w przystępnej cenie jest brytyjska firma Lush. Filozofia firmy jest prosta – tylko wegańskie składniki, ekologia (wszystkie opakowania są wykonane z materiałów biodegradowalnych), żadnego testowania na zwierzętach, kosmetyki na każdą kieszeń. Ulubionym produktem klientek Lusha okazują się ręcznie robione (głównie z artykułów spożywczych jak czekolada czy jogurt) maseczki do twarzy o znakomitej skuteczności. Bardzo popularne są też bath bombs – musujące kule kąpielowe mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Przy tak wielu zaletach Lush ma dla nas jedną zasadniczą wadę – jego sklepów nie znajdziemy w Polsce. Kosmetyki tej marki można jednak kupić na Allegro.

Na polskim rynku znajdziemy swego rodzaju odpowiednik Lusha. Chodzi o firmę Nacomi, która może się pochwalić szeroką ofertą kosmetyków naturalnych na naprawdę wysokim poziomie. Na szczególną uwagę zasługują suche peelingi Nacomi na bazie kawy – do wyboru: naturalna kawa, kawa i kokos, kawa i truskawka. Skutecznie przywracają skórze gładkość, przeciwdziałają także powstawaniu cellulitu. Cena? Bardzo przystępna – 200 g suchego peelingu to wydatek rzędu zaledwie 40 zł.

Z północy natomiast przybywają do nas kosmetyki z logo Joik. To firma założona w 2005 r. przez Finkę Evę-Marię Ounapuu. Co ciekawe, na początku swojego istnienia Joik produkował tylko świece zapachowe. Po ich dużym sukcesie właścicielka zdecydowała się – na szczęście dla nas! - na poszerzenie asortymentu. Polecić warto szczególnie dwa bestsellery Joik: olejek naturalny do głębokiego oczyszczania twarzy, a także maseczkę odświeżająco-oczyszczającą. Oba produkty kosztują ok. 50 zł, co – zważywszy na ich jakość – nie jest zbyt wygórowaną ceną.

podziel się

Na czasie