Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Rębaki do domu i przemysłu

Rębaki to niezwykle przydatne urządzenia wykorzystywane nie tylko w przemyśle leśnym i rolniczym, ale także do porządkowania ogródków działkowych i przydomowych posesji. Sprawdźmy, jaki rębak wybrać do domu i przemysłu.

Rębaki do domu i przemysłu

Czym jest rębak i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Rębakami nazywa się potocznie rozdrabniacze do gałęzi, które umożliwiają wydajne i szybkie rozdrabnianie gałęzi, korzeni oraz innych zdrewniałych fragmentów roślin na kilkucentymetrowe kawałki lub niewielkie zrębki. Mogą być one wykorzystywane m.in. do tworzenia kompostu, produkcji peletów i brykietów czy do ochrony ściółki przed przemarzaniem. Rębaki różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, mechanizmami napędowymi i rozdrabniającymi, gabarytami oraz oczywiście parametrami pracy.

Rębak tarczowy, walcowy czy bębnowy?

Jedną z najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem rębaka, jest rodzaj zastosowanego mechanizmu rąbiącego. Zdecydowanie najpopularniejszymi są rębaki tarczowe oraz bębnowe.

Elementem roboczym w rębakach tarczowych są tarcze z ostrzami. Drewno podawane jest prostopadle lub pod niewielkim kątem do elementu tnącego, który skutecznie rozdrabnia mniejsze gałęzie i fragmenty roślin. Rębaki bębnowe wyposażone są w bęben z ostrzami, który podczas obracania się wokół własnej osi ścina fragmenty roślin w zrębki. Przykładem rębaka tarczowego może być model Stiler FD.

Rębaki walcowe (bijakowe) wprawiają w ruch ostrza za pomocą walca. Materiał najpierw jest w takim rębaku miażdżony, a następnie rozdrabniany. Tego typu rębaki wykorzystywane są głównie do produkowania biomasy ze słomy, liści oraz odpadów sadowniczych. Ciekawą propozycją rębaków walcowych są modele MetalCAD MT 1000.

Rodzaj napędu rębaka

Rębaki mogą być wyposażone w napęd elektryczny czy spalinowy lub mogą być napędzane z wału odbioru mocy ciągnika (WOM).

Do użytku domowego najczęściej wykorzystywane są rębaki elektryczne, które zapewniają nieco mniejszą moc od rozwiązań spalinowych czy montowanych na WOM ciągnika. Niemniej urządzenia te gwarantują wysoką kulturę pracy, energooszczędność i łatwą eksploatację. Poza tym są stosunkowo tanie i pozwalają na obróbkę fragmentów roślin o średnicy 3-12 cm, zależnie od wybranej konstrukcji.

Rębaki spalinowe są z reguły wydajniejszymi i mocniejszymi urządzeniami, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Choć są stosunkowo głośne i paliwożerne, pozwalają na efektywne wykonywanie zrębek z gałęzi o średnicy nawet do 6-13 cm.

Rębaki montowane na WOM ciągnika to urządzenia sprawdzające się zarówno do stacjonarnego, jak i mobilnego rozdrabniania gałęzi. Urządzenia te doskonale sprawdzą się do rozwiązań przemysłowych, ale też spełnią wszelkie potrzeby gospodarstw rolnych, pozwalając na cięcie drewna o średnicy do 10-16 cm.

Parametry rębaków, na które warto zwrócić uwagę

Wśród kluczowych parametrów urządzeń do rąbania drewna należy wymienić ich: wydajność, mechanizm podawania materiału i wymiary leja wsadowego. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności i zastosowane rozwiązania tnące.

Wydajność rębaków określana jest w m3 obrabianego surowca na godzinę. Parametr ten istotny jest przede wszystkim podczas profesjonalnego użytku urządzenia. Przy doraźnej eksploatacji nie jest on aż tak istotny. Najwydajniejsze rębaki zapewniają wydajność rzędu 12 m3/h – np. elektryczny rębak walcowy AM-120SH. Do domowych zastosowań w zupełności wystarczą rębaki o kilkukrotnie mniejszej wydajności.

Mechanizm podawania umożliwia szybkie taśmowe umieszczanie w urządzeniu gałęzi do rąbania. Od tempa podawania tego mechanizmu zależy wydajność pracy urządzenia. Niemniej w większości zastosowań przemysłowych i domowych z powodzeniem sprawdzą się mniej zaawansowane konstrukcje, które nie są wyposażone w mechanizm podawania – np. model Demarol Denis R-12.

Wymiary leja wsadowego warunkują długość i szerokość fragmentów roślin, które można umieścić w rębaku. W przypadku węższych lejów niekiedy konieczne jest dodatkowe obrobienie gałęzi, co zwiększa nakłady pracy i ogranicza jej tempo. Wybierając rębak, warto postawić na urządzenie z lejem wsadowym o wymiarach ok. 62x38 cm – np. elektryczny model RE100.

Podsumowanie

Aby rębak spełnił swoje zadanie, należy dokładnie zweryfikować swoje potrzeby i plany względem urządzenia, a także skonfrontować je z rozwiązaniami technologicznymi i konstrukcyjnymi oraz parametrami rębaków dostępnych na rynku. Szeroki asortyment rębaków pozwoli bowiem wybrać urządzenia, które doskonale sprawdzą się zarówno w przemyśle, jak i w użytku domowym.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Firma i usługi


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro