Ranking TOP 10 zasilaczy komputerowych

Ranking TOP 10 zasilaczy komputerowych

Zasilacz komputerowy – rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa. Ładujemy z jego pomocą nasze notebooki tylko po to, by większość czasu pracować na energii pobieranej bezpośrednio z baterii. Podłączamy nasze pecety do gniazda sieciowego, nie uświadamiając sobie, że to właśnie zasilacz jest tak naprawdę pierwszym łącznikiem pomiędzy nami a światem.

udostępnij

Paweł Karwowski Paweł Karwowski  / 19-11-2015

Jak to zwykle bywa, musi wydarzyć się coś niedobrego, żebyśmy otworzyli szerzej oczy. I mówiąc „niedobrego”, mam na myśli naprawdę przykre sytuacje, takie jak awaria baterii lub zniszczenie zasilacza. Przyczyn tych usterek może być wiele – ot, chociażby nieostrożne podłączanie komputera do gniazda czy też spięcie w sieci elektrycznej…

5.jpg

Część z Was zapewne miała okazję przez to przechodzić. I z pewnością, pierwszą rzeczą o jakiej pomyśleliście, było oddanie sprzętu do naprawy w ramach realizowanej gwarancji. Niestety, muszę Was zasmucić – zasilacz dodawany fabrycznie do notebooka jest zazwyczaj traktowany jako akcesorium. W związku z tym, gwarancja na niego obowiązuje w terminie zaledwie 6 miesięcy od zakupu. Po tym czasie jesteśmy zdani na siebie. I tak właśnie stajemy przed koniecznością wyboru nowego zasilacza do naszego laptopa. Tylko jak właściwie go wybrać? Kupować zasilacz oryginalny, dedykowany, czy może uniwersalny? O tym wszystkim w poniższym artykule – zapraszam na ranking Top 10 zasilaczy do laptopów.

Uniwersalny, uniwersalny i jeszcze raz – uniwersalny

6.jpg

Zanim przejdziemy dalej, odpowiedzmy sobie na pytanie – jakiego rodzaju zasilacz powinniśmy kupić? Odpowiedź jest dość prosta, choć nie dla wszystkich oczywista. Żyjemy w czasach, w których praktycznie każde gospodarstwo domowe dysponuje często kilkoma notebookami. Rzadko kiedy będą one wyprodukowane przez te same firmy. Stąd też, lepiej zakupić zasilacz uniwersalny – wyposażony w różne wtyki (konektory) – za pomocą którego naładujemy w razie potrzeby kilka różnych urządzeń. To jedyny, aczkolwiek najbardziej racjonalny argument przemawiający za wyborem zasilacza uniwersalnego przed wszelkiego rodzaju zasilaczami dedykowanymi.

Zasilacz domowy czy zasilacz podróżny?

Różni ludzie, różne sytuacje i różne potrzeby. Nie da się jednak ukryć, że obecnie – czy to w pracy, czy w domu, czy choćby podczas urlopu – musimy być online praktycznie przez całą dobę. Najgorsze są dalekie podróże – sam często jestem w ruchu i nie wyobrażam sobie, by w moim bagażu podręcznym nie gościł komputer oraz zasilacz podróżny, ładujący przez gniazdo zapalniczki. Decydując się na zakup zasilacza komputerowego musimy więc przede wszystkim określić swoje potrzeby.

2.jpg

Jeśli komputer pełni rolę naszego codziennego narzędzia pracy, to najlepiej będzie wybrać zasilacze typu Line Interactive, które umożliwiają tymczasową pracę offline, na energii zgromadzonej we wbudowanym akumulatorze. Pozwolą nam one bezpiecznie zapisać wyniki pracy w przypadku odłączenia prądu w sieci elektrycznej. Przy okazji zabezpieczą również nasz komputer przed spięciem, które mogłoby prowadzić do przepalenia osprzętu, takiego jak chociażby płyta główna komputera.

Osoby, dla których notebook stanowi źródło chwilowej rozrywki, mogą bez obaw kupić klasyczny, uniwersalny zasilacz sieciowy, wyposażony fabrycznie w kilka-kilkanaście różnych wtyków, które umożliwią podładowanie praktycznie wszystkich tego rodzaju urządzeń dostępnych na rynku. Dodatkowo, warto rozważyć zakup zasilacza podróżnego, zwłaszcza jeśli lubimy być na bieżąco przez 24 godziny na dobę, w każdej sytuacji. Zasilacze tego typu są niedrogie, bezpieczne i bardzo praktyczne, szczególnie gdy ruszamy w dłuższą trasę.

TOP 10 zasilaczy do laptopów

3.jpg

Pokrótce omówiliśmy już kwestię wyboru zasilacza – zależną od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Przyszedł czas, by przyjrzeć się najlepszym propozycjom. I mówiąc „najlepszym”, mam na myśli takie, które powinny spełnić wasze oczekiwania - zarówno pod względem ceny, jakości i funkcjonalności. Nie znajdziecie tu słabych produktów – to najlepsza dziesiątka na rynku, wybrana przeze mnie z kilkudziesięciu ofert. Każdy z nich jest wart zakupu.

Miejsce 10 – Zasilacz podróżny Media-Tech MT6250

To dobra propozycja dla osób, które korzystają z komputera w trakcie podróży samochodem. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najkorzystniejszych ofert na rynku – w atrakcyjnej cenie otrzymujemy zasilacz o maksymalnej mocy 90W, którym stosunkowo szybko naładujemy baterię naszego notebooka. Możliwość regulacji napięcia wyjściowego, w przedziale od 15-24V, znacząco wpływa na funkcjonalność i współpracę z większością urządzeń. Producent zdecydował się na dołączenie do zestawu 8 wymiennych wtyczek, za pomocą których obsłużymy laptopy najpopularniejszych marek – między innymi takich jak Acer, Samsung, HP czy Toshiba. Na allegro już od 44 zł.

Miejsce 9 - Modecom Royal MC-UN120

Drogie nie znaczy lepsze. Na miejscu 9. ląduje zasilacz firmy Modecom Royal, który nie grzeszy szczególnie szeroko pojętą uniwersalnością – wyposażono go w 9 konektorów do obsługi najpopularniejszych marek notebooków – cóż, chciałoby się nieco więcej. Nadrabia natomiast całym systemem zabezpieczeń, chroniącym nasz komputer w razie przeciążenia, zwarcia, przepięcia czy nagłego skoku natężenia. Stąd też, świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które na komputerze przechowują ważne dane bądź posiadają drogie laptopy, których naprawa byłaby bardzo kosztowna. Niestety, traci w porównaniu z innymi, zwłaszcza pod względem użytych w produkcji materiałów. Cena to około 120 zł.

Miejsce 8 – Trust Plug & Go 120W

Zasilacz sieciowy, który teoretycznie nie wyróżnia się na tle dotychczasowej stawki. Ba, w niektórych aspektach pozostaje w tyle – ot, wymienić można chociażby zaledwie 7 konektorów dodawanych fabrycznie, co znacząco wpływa na szeroki zakres jego zastosowań. W przeciwieństwie jednak do wspomnianych zasilaczy Media-Tech i Modecom, zasilacz firmy Trust wyposażono w bardzo praktyczne gniazdo USB, za pomocą którego podładujemy nasz telefon, tablet czy chociażby czytnik e-booków. A, że w dzisiejszych czasach każdy korzysta z przynajmniej jednego urządzenia tego typu, kłamstwem byłoby powiedzieć, że Trust Plug & Go nie jest funkcjonalny. Przed zakupem musicie jedynie sprawdzić, czy jest kompatybilny z waszym notebookiem. Koszt to około 80 zł

Miejsce 7 – Trust Plug & Go 125W

Nie dajcie się zmylić – nie tylko w mocy tego zasilacza tkwi różnica pomiędzy nim a 8. pozycją na liście. Choć są one bardzo podobne, model o mocy 125W charakteryzuje się przede wszystkim większą funkcjonalnością – za sprawą dołączonych fabrycznie aż 10 różnych konektorów. Poza tym, znajdziemy w nim również szereg zabezpieczeń na wypadek zwarcia lub przeciążenia sieci. Jest on co prawda nieznacznie droższy od swojego mniejszego brata, jednak wart swojej ceny z każdego punktu widzenia. Cena zasilacza to około 200 zł.

Miejsce 6 – Zasilacz podróżny Gembird

Świetny stosunek jakości do ceny. Ten zasilacz podróżny wyposażono w szereg technologii zabezpieczających komputer przed zwarciem lub przeciążeniem, co - wierzcie lub nie - ma również znaczenie w przypadku korzystania z gniazda zapalniczki samochodowej. W opakowaniu znajdziemy aż 8 konektorów pasujących do notebooków najpopularniejszych marek na rynku. Na uwagę zasługuje również fakt, że w zależności od użytego konektora możemy dobrać właściwe dla danej marki napięcie wyjściowe. Idealna propozycja dla osób, które nie dysponują dużym budżetem, a chcą być w ciągłym kontakcie ze światem – nawet w trakcie podróży. Zapłacimy za niego około 290 zł.

Miejsce 5 – Zasilacz Powerwalker UPC VI 2000 Line-Interactive

Jedna z droższych propozycji w zestawieniu, jednak nie mogłem zapomnieć o osobach, dla których komputer jest najważniejszym i często jedynym narzędziem pracy. Zasilacz firmy Powerwalker sprawdzi się tylko w przypadku, gdy korzystamy z komputera (laptopa lub stacjonarnego) w jednym, określonym miejscu – domu lub firmie. Ma to związek z jego sporymi rozmiarami. Co jednak istotne, UPC VI 2000 to sprzęt, który zabezpieczy nasze wyniki pracy w przypadku nagłego wyłączenia prądu w sieci elektrycznej. Zasilaczy typu Line-Interactive jest na rynku sporo. Model UPC VI 2000 wygrywa z częścią z nich przede wszystkim za sprawą dobrego stosunku jakości i funkcjonalności do ceny. Jak to bywa w przypadku sprzętu tego typu, sami musimy niestety zadbać o zakup kabla zasilającego, kompatybilnego z naszym notebookiem lub pecetem. Nie jest to koszt duży, jednak szukanie może okazać się dość skomplikowane. Niemniej – naprawdę warto. Miejsce 4 - Zasilacz Media-Tech 90W

Kolejna propozycja dla osób, które nie dysponują dużym budżetem( kosztuje niewiele ponad 100 zł). Wysokie miejsce zajmuje głównie ze względu na dobrą relację jakości do ceny. W opakowaniu znajdziemy aż 9 konektorów, z pomocą których skorzystamy z większości dostępnych na rynku notebooków. Ten zasilacz sieciowy posiada również złącze USB, dzięki któremu wygodnie naładujemy telefon lub tablet. Do tego – szereg zabezpieczeń przed przepięciem czy zwarciem. Czego chcieć więcej?

Miejsce 3 – Zasilacz awaryjny Trust UPS OXXTRON 1000VA

Drugi zasilacz typu Line-Interactive w zestawieniu i w pełni zasłużone miejsce na podium. Oxxtron to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących niewielką firmę lub posiadających w domu więcej niż jeden komputer/notebook. Zasilacz ten, w przeciwieństwie do Powerwalkera UPC VI z pozycji 5., charakteryzuje się stosunkowo niską ceną - przy zachowaniu podobnej funkcjonalności. Posiada 3 gniazda zasilania, zabezpieczone przez przepięciem, więc z dużą dozą pewności okaże się wystarczający w większości przypadków. Funkcja powiadomienia dźwiękowego - o przejściu w stan zasilania awaryjnego oraz o niskim poziomie energii - sprawi, że zdążymy zapisać wszelkie niezbędne dane na czas. Koszt zakupu zasilacza to 400 zł.

Miejsce 2 – Zasilacz Powerwalker UPC VI 3000 RT

Najdroższa propozycja w zestawieniu. Wydawać by się mogło, że powinna zająć pierwsze miejsce, jednak nic bardziej mylnego – ranking ten stworzony jest przede wszystkim z myślą o użytkownikach indywidualnych, stąd kombajn taki jak UPC VI 3000 RT, nadający się raczej do większej firmy, zajmuje miejsce drugie. W żadnym wypadku nie powinno być to jednak traktowane jako minus – zasilacz Powerwalker należy do gatunku tych „wszystko-mających”. Bez problemu obsłużymy nim całą sieć, składającą się nawet z 8 komputerów. Ogromny wbudowany akumulator pozwoli na zasilanie ich przez kilkadziesiąt minut, dzięki czemu w razie awarii sieci elektrycznej zdążymy zapisać wszystkie niezbędne dane. Dodatkowo, zapewnia na bieżąco płynne zasilanie urządzeń, zapobiegając tym samym jakimkolwiek przepięciom. System powiadamiania o przejściu w tryb zasilania awaryjnego za pomocą diody, sygnału dźwiękowego, SMS-a lub maila pozwoli nam spać spokojnie. Polecam go przede wszystkim osobom, które posiadają w firmie lub domu dużą ilość komputerów i/lub własne serwery. Cena - 300 zł- może przerażać, ale w przypadku awarii sieci elektrycznej możemy szybko zacząć kalkulować zyski.

Miejsce 1 – Zasilacz Tracer PowerBox 90 X2

Przyszła pora na przedstawienie zwycięzcy rankingu. Zostaje nim zasilacz sieciowy Tracer PowerBox 90 X2 – czyli rozsądna i uniwersalna propozycja – naprawdę dla każdego. Pozytywnie zaskakuje przede wszystkim świetna jakość jego wykonania – w produkcji użyto naprawdę dobrych gatunkowo materiałów, dzięki czemu możemy być pewni, że posłuży nam bardzo długo. Moc 90W pozwala szybko naładować baterię, a dołączone 9 konektorów sprawia, że współpracuje on z praktycznie każdym notebookiem. Zasilacz posiada dodatkowo gniazdo USB, dzięki któremu naładujemy smartfon lub tablet. Szereg zabezpieczeń przed przepięciem, przegrzaniem i przeładowaniem daje pewność, że nasz komputer w każdej sytuacji będzie bezpieczny. Wszystko to za rozsądną i przystępną cenę – poniżej 90 zł.

Tym miłym i atrakcyjnym akcentem kończymy zestawienie Top 10 zasilaczy komputerowych. Pamiętajcie, że najważniejszy jest wybór rozsądny i dopasowany do Waszych potrzeb. Myślę, że Tracer PowerBox w większości przypadków właśnie takim się okaże. Tak czy inaczej, jestem przekonany, że macie w czym wybierać.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro