Puzzle piankowe – jakie są możliwości?

Puzzle piankowe – jakie są możliwości?

Puzzle piankowe są znacznie większe od tradycyjnych układanek. Do tego zrobiono je z miękkiej i przyjemnej w dotyku pianki oraz udekorowano kolorowymi obrazkami. Poza łączeniem ich jeden z drugim, puzzle piankowe dają o wiele więcej możliwości. Sprawdź, jakie?

udostępnij

Iwona SzadkowskaIwona Szadkowska / 01-04-2015

Czym charakteryzują się puzzle piankowe?

Puzzle piankowe stworzono z myślą o najmłodszych dzieciach. Są duże, miękkie, pozwalają się łatwo łączyć, mają ciekawą kolorystykę i wzornictwo. Możemy wybierać spośród puzzli piankowych postacie z bajek – Świnka Peppa, My Little Pony, Myszka Minnie i inne – w literki, cyferki, zwierzątka, pojazdy i inne. Wybór jest bardzo szeroki.

Koszt puzzli piankowych to od około 5 zł do 70 zł. Różnią się nie tylko ceną, ale i grubością oraz wielkością pojedynczego elementu.

Kiedy dziecko ma w swojej kolekcji zabawek puzzle piankowe, zastanawiamy się nad ich przeznaczeniem. Co można zrobić z puzzli piankowych? Jak zaangażować w zabawę nimi dziecko?

Mata do zabawy

Pierwszą rzeczą, którą robimy po otwarciu opakowania z puzzlami piankowymi, jest rozłożenie jednej dużej maty do zabawy. Dziecko jest najczęściej zachwycone. Ma miękko pod pupą, może skrobać, wyciągać mniejsze elementy ze środka puzzli lub dotykać i podziwiać kolorowe postacie na rysunkach. Mata taka to ciekawe miejsce do zabawy dla niemowlaka. Jednak raczkujący bobas nie wytrzyma na niej zbyt długo. Kiedy odłączy od siebie pojedyncze elementy, zainteresuje się czymś innym.

Tworzenie sześcianów

Kolejnym pomysłem jest tworzenie sześcianów z puzzli piankowych. Możemy połączyć ze sobą sześć elementów lub więcej. Warto stworzyć przestronne pudełko, gdzie zmieszczą się pluszaki lub kolorowe piłeczki. Większa konstrukcja nie będzie zbyt stabilna, ale najmłodsze dzieci będą miały ogromną radość z jej niszczenia i sprawdzania, co znajduje się w środku.

Kolorowa droga

Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do raczkowania, to ciekawym pomysłem może być połączenie puzzli piankowych w kolorową drogę, na przykład prowadzącą z jednego pokoju do drugiego. Po drodze możemy ustawić przystanki – maskotki, grzechotki, piłki lub inne zabawki.

Gra w klasy

Starsze dzieci z powodzeniem mogą zagrać w klasy, korzystając z puzzli piankowych. Można dodatkowo urozmaicić zasady, na przykład skacząc na początku na kolor niebieski, czerwony lub z konkretnym zwierzątkiem. Pamiętajmy tylko, aby puzzle ustawić na nieśliskiej powierzchni. Dobrze sprawdzi się tu dywan lub wykładzina.

Mata sensoryczna

Jeżeli minęło trochę czasu i nasze dziecko nie przejawia już zainteresowania puzzlami piankowymi, to możemy z nich wykonać oryginalną matę sensoryczną. Do jej stworzenia wystarczą różnego rodzaju materiały – miękkie, bardziej twarde, szorstkie, włochate, trochę drapiące, błyszczące, kolorowe, itp. oraz klej na gorąco. Na powierzchni puzzli możemy naklejać groch, fasolę, kukurydzę, kamyki i inne, które stworzą nierówną powierzchnię oraz pobudzą zmysły dziecka. Kolejnym etapem jest naklejenie na powierzchnię każdego elementu układanki innego materiału i połączenie puzzli w jedną dużą matę.

Podsumowanie

Puzzle piankowe nie muszą służyć tylko i wyłącznie do tworzenia gigantycznej układanki. To zabawka, która daje o wiele więcej możliwości. Jest przede wszystkim podstawą do zabawy dla niemowląt, pomocą przy nauce raczkowania, gier, pobudzania zmysłów, nauki kolorów, kształtów, nauki alfabetu, cyfr i przestrzeni. Puzzle piankowe to bardzo szeroka paleta barw i pomysłów, które możemy zrealizować razem z dzieckiem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro