Puzzle dla dorosłych – przegląd najciekawszych propozycji
Zdaniem eksperta

Puzzle dla dorosłych – przegląd najciekawszych propozycji

Puzzle to wyciszająca, odstresowująca i uspokajająca rozrywka, przynajmniej dopóki sami układamy. W grupie bywa już inaczej, ale przy kilku tysiącach elementów może się przydać pomoc. Przedstawiamy przegląd najciekawszych naszym zdaniem puzzli dla dorosłych.

udostępnij

Sławomir SerafinSławomir Serafin / 14-12-2016 / aktualizacja: 13-05-2019

Puzzle zwykle kojarzone są z zabawą dla dzieci, które układając i dopasowując klocki, uczą się kształtów i kolorów, a także ćwiczą koncentrację. Ta ostatnia przydaje się jednak również dorosłym, a układanie puzzli może być równie uspokajającym hobby, jak wędkarstwo. Do puzzli jednak nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, wystarczy nam stół. Przyda się również dużo cierpliwości, bo układanie na przykład reprodukcji klasycznego obrazu jednego z barokowych mistrzów, składającej się z czterech tysięcy elementów, to coś innego niż dziecięca scena z księżniczką i jednorożcem.

Tysiące kawałków

W puzzlach dla dorosłych kluczowym pojęciem jest tak zwana elementacja, czyli to, na ile kawałków został podzielony obrazek, który mamy ułożyć. Klasyczne puzzle dla nieco starszych miłośników tego typu zabawy mają od kilkudziesięciu do mniej więcej trzystu elementów. Powyżej, od pięciuset, zaczyna się już segment hobbystyczny, który najlepiej zgłębiać stopniowo, od zestawów zawierających 500–600 klocków. Potem można awansować do puzzli czterocyfrowych, czyli tysięcznych, najbardziej popularnych. Następne stopnie z tych powszechnie dostępnych na rynku to 1500, 2000, 3000 oraz 4000. Potem mamy do czynienia z tzw. mistrzowskimi puzzlami, które rozdzielają obraz nawet kilkanaście (albo kilkadziesiąt w ekstremalnych przypadkach, gdy chcemy ułożyć obraz na całą ścianę) tysięcy części. Puzzle mistrzowskie wymagają bardzo dużego stołu lub podłogi, są oczywiście również bardzo czasochłonne. Na tak grubą zwierzynę jednak lepiej nie porywać się zbyt szybko.

Piękne widoki

Puzzle

Firmy specjalizujące się w produkcji puzzli, z których najbardziej znane to Castorland, Clementoni, Educa, Heye, Piatnik, Ravensburger i Trefl, mają w swojej ofercie różnego rodzaju układanki. Częstym i lubianym motywem są wysokiej jakości i rozdzielczości zdjęcia dużych, charakterystycznych miast takich jak Londyn, Nowy Jork czy Praga. Także Warszawa z Placem Zamkowym stała się tematem jednego z popularnych zestawów. Równie dużym zainteresowaniem, co miasta cieszą się klasyczne pejzaże przedstawiające urokliwe zakątki świata. Z naturą związane są też bardzo liczne serie puzzli ze zwierzętami, przy czym mogą to być zwierzęta fotorealistyczne lub przedstawione w mniej lub bardziej umowny i artystyczny sposób.

Filmy, komiksy i gry

Puzzle 2

Dużą część rynku puzzli dla dorosłych zajmują zestawy licencjonowane. Znajdziemy tutaj w zasadzie wszystko, od układanek filmowych, przez komiksowe, aż do tych poświęconych grą. Wśród tych ostatnich można trafić także na polski akcent, czyli popularną serię zestawów nawiązujących do gier z serii „Wiedźmin”, przedstawiającą poszczególnych bohaterów znanych z produkcji studia CD Projekt RED. Inne gorące licencje to „Avengers”, których fani mogą się pobawić w układanie prawie metrowych, składających się z tysiąca elementów puzzli panoramicznych przedstawiających komiksowych bohaterów.

Puzzle 3

Wśród puzzli licencyjnych nie może także zabraknąć „Gwiezdnych Wojen”, które są bardzo bogato reprezentowane zarówno na poziomie puzzli klasycznych, jak i hobbystycznych z tysiącami elementów. Istnieje nawet specjalna edycja zestawów wysokiej jakości wydana z okazji czterdziestolecia premiery pierwszego filmu z całej sagi. Szeroko reprezentowane są również animacje Disneya, w tym także wśród tysięcznych zestawów dla zaawansowanych układaczy. Fani z pewnością docenią kolekcjonerską serię „The Art of Disney” z pięknymi kadrami z najbardziej znanych filmów takich jak „Król Lew”, „Toy Story” czy „Zaplątani”.

Malarstwo i maszyny

Puzzle 4

Twórcom układanek udziela się również licencji na słynne dzieła malarskie, więc jeśli ktoś chce ułożyć reprodukcje obrazów Van Gogha, Rembrandta czy Kandinsky’ego, nie będzie miał z tym problemów. Dla wielbicieli puzzli ceniących klasykę malarstwa powstała seria „Museum Collection”, która zawiera setki słynnych reprodukcji. Dla tych, którzy chcą ułożyć obraz mniej znany, ale za to składający się z dwóch lub trzech tysięcy elementów, też coś się znajdzie. Wiele z obrazów nawiązuje do tematyki marynistycznej, co prowadzi nas do kolejnej popularnej kategorii puzzli, czyli tej związanej z szeroko pojętą techniką. Puzzle ze statkami, samolotami i samochodami są bardzo popularne. Znajdziemy je na przykład w ciekawej serii „Platinum Collection”, która kontrastuje kolorowe maszyny z czarno-białymi tłami.

W trójwymiarze

Puzzle 5

Najwięcej układanek technicznych i architektonicznych znajdziemy jednak w nowoczesnych puzzlach 3D. W odróżnieniu od klasycznych, dwuwymiarowych puzzle 3D są przestrzenne, a czasem nawet mechaniczne i ruchome. Materiały bywają różne, od drewna, przez tworzywa sztuczne, do chromowanego metalu. Tematyka zwykle ogranicza się do różnego rodzaju budowli historycznych i nowoczesnych jak na przykład seria poświęcona słynnym stadionom czy wytworom techniki. Możemy ułożyć zarówno klasyczne zegary, jak i piękne żaglowce. Możemy też pokusić się o skonstruowanie czołgu z czasów II wojny światowej lub maszyny kroczącej z „Gwiezdnych Wojen”.

Puzzle 6

Puzzle 3D szybko zdobywają popularność i choć nie są w stanie zagrozić nadal dominującym w tej kategorii klasycznym układankom, to jest ich coraz więcej i są coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane.

Puzzle 8

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju układankę wybierzemy i z ilu elementów będzie się ona składała, możemy być pewni, że czeka nas sporo dobrej zabawy w ciszy, spokoju i skupieniu. Chyba że zdecydujemy się na układanie puzzli w szerszym gronie, co może być z kolei bardzo wesołe i niekoniecznie wypełnione ciszą, jednak równie emocjonujące.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro