Puzzle CzuCzu „Mapa świata – zwierzęta” (4+) – recenzja
Zdaniem eksperta

Puzzle CzuCzu „Mapa świata – zwierzęta” (4+) – recenzja

Na pytania dziecka o to, gdzie mieszkają niedźwiedzie polarne i tukany, w którym oceanie żyją delfiny, a także inne związane ze światem zwierząt pomogą obrazowo odpowiedzieć… puzzle. Nauka przez zabawę podczas układania puzzli z mapą świata przyniesie mnóstwo frajdy naszym milusińskim.

udostępnij

Małgorzata OstrowskaMałgorzata Ostrowska / 20-02-2019

W poszukiwaniu kreatywnych zabawek dla najmłodszych rodzice coraz chętniej sięgają po puzzle. I mają rację, ponieważ cieszą się one dużym zainteresowaniem dzieci. Na początek przygody z taką formą zabawy warto wybrać zestawy składające się z kilku dużych elementów, by wraz z upływem czasu i nabyciem umiejętności sięgać po coraz trudniejsze. Jeżeli układanie puzzli nie sprawia już dziecku problemu, oznacza to, że trzeba uzupełnić zbiór o zestawy z większą liczbą puzzli. Co ważne, tego typu łamigłówki nie tylko bawią, ale także mają duży wpływ na rozwój dziecka. Bogatą ofertę puzzli dla najmłodszych przygotowała firma CzuCzu. Wyróżniają się one bogatą kolorystyką, a także są wyjątkowo trwałe.

W zestawie znajdują się następujące elementy:

 • duża 60-elementowa układanka,
 • dwustronny plakat edukacyjny o rozmiarze 64 x 32 cm,
 • 21 dużych składanych figurek zwierząt.

1

Dane techniczne:

 • Producent: CzuCzu
 • Wiek: 4-6 lat
 • Poziom trudności: średni
 • Materiał: gruba tektura
 • Wymiary plakatu: 64 x 32 cm
 • Wymiary po złożeniu puzzli: 64 x 32 cm
 • Wymiary opakowania: 33 x 14 x 7 cm

2

Puzzle CzuCzu „Mapa świata – zwierzęta”(4+)

Puzzle CzuCzu „Mapa świata – zwierzęta” (4+) zostały przygotowane z myślą o ciekawych świata i aktywnych czterolatkach, które już nieraz układały puzzle i wiedzą, na czym polega zabawa nimi. Ten zestaw zawiera 60 puzzli, plakat oraz 21 tekturowych kolorowych figurek zwierząt. Puzzle są sporej wielkości, kilkulatki nie będą więc miały problemu z śledzeniem fragmentów na nich umieszczonych. 3 Dołączone do zestawu figurki zwierząt będą zapewne dodatkową zachętą do podróży palcem po mapie. Podczas układania puzzli dziecko poznaje fascynujący świat zwierząt. Firma CzuCzu za pomocą kolorowych puzzli zaprasza maluchy w fascynującą podróż dookoła świata. Na plakacie edukacyjnym, wchodzącym w skład zestawu, podano ciekawostki dotyczące niezwykłych mieszkańcach lądów i oceanów.

 1. plakat pierwsza strona z mapą świata
 2. plakat druga strona z ciekawostkami o zwierzętach
 1. plakat pierwsza strona z mapą świata
 2. plakat druga strona z ciekawostkami o zwierzętach

Aspekt edukacyjny puzzli

Układanie puzzli wpływa na wszechstronny rozwój dziecka. Przy okazji zabawy poznaje ono nowe zagadnienia związane z Ziemią i zamieszkującymi ją zwierzętami. Ponadto ćwiczy spostrzegawczość, cierpliwość i koncentrację. Z kolei dzięki dopasowywaniu poszczególnych elementów uczy się logicznego myślenia, rozpoznawania kolorów i kształtów oraz doskonali pamięć.

Podczas układania puzzli dziecko ćwiczy:

 • spostrzegawczość,
 • koncentrację uwagi,
 • koordynację wzrokowo-ruchową,
 • cierpliwość,
 • percepcję wzrokową.

Poznaje zwierzęta zamieszkujące poszczególne kontynenty, morza i oceany oraz utrwala ich nazwy. Z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa przyswaja nazwy kontynentów. 4

Zabawa puzzlami rozwija wyobraźnię przestrzenną, doskonali pamięć dziecka i ćwiczy motorykę małą. Podczas aktywności związanych z układaniem i dopasowywaniem poszczególnych układanek maluch uczy się cierpliwości.

Wrażenia z zabawy i opinia o produkcie

Dodatkowe elementy dołączone do zestawu w postaci kartonowych zwierzątek i plakatu były dla nas nowością. Taka forma bardzo spodobała się mojemu 4-latkowi. Przyznam, że to idealne puzzle dla dzieci, które ukończyły 4 lata. Pierwszym krokiem podczas zabawy jest ułożenie puzzli, a następnie złożenie zwierzątek. Później należy odszukać je na ułożonym z puzzli obrazku i ustawić figurki we właściwym miejscu. Można to robić na czas lub szukać zwierząt na poszczególnych kontynentach. Warto też zachęcić dzieci do narysowania zwierząt na kartkach na podstawie tego zestawu puzzli. To również dobry moment na rozpoczęcie rozmów o kierunkach świata. ustawianie zwierzątek obok takiej samej grafiki na puzzlach na ułożonym obrazku 5

Dziecko szybciej przyswaja wiedzę podczas zabawy. Nauka przez zabawę jest bowiem najprostszą i najprzyjemniejszą metodą utrwalania informacji przez najmłodszych. Podczas układania puzzli z mapą dzieci dowiadują się, gdzie mieszkają niedźwiedzie polarne, rysie, antylopy czy pantery, a gdzie można spotkać delfiny. I czy kangury na pewno mieszkają w Australii lub dlaczego krab śnieżny nie zamarza. Korzystając z dołączonego do zestawu plakatu z informacjami na temat poszczególnych zwierząt, maluch poznaje bogaty świat przyrody. Kontynenty na ułożonym obrazku i na plakacie są zaznaczone różnymi kolorami, ale nie opisano ich. To dorośli muszą pokazać dziecku, gdzie leżą np. Europa, Azja czy Australia.

6 Poszczególne elementy puzzli są wykonane z grubej i odpornej na zagniecenia tektury. Ich powierzchnia została pokryta błyszczącą warstwą, która zabezpiecza je przed zbyt szybkim zniszczeniem. W moim domu był układane już kilkanaście razy, a wciąż wyglądają jak nowe. Jedyna moja uwaga dotyczy plakatu, który powinien być zwinięty w rulon. W tym zestawie został złożony na kilka części, w wyniku czego powstały trwałe rysy i plakatu nie można wyprostować 7

To rewelacyjna zabawka pod wieloma względami, polecam ją wszystkim dzieciom. Ma jeszcze jedną ogromna zaletę, a mianowicie taką, że zestawy puzzli z mapami świata można kupić w przystępnej cenie. Puzzle są odpowiednią, wręcz pożądaną zabawką dla dzieci w każdym wieku. Układanie ich przez dzieci pozytywnie wpływa na ich ogólny rozwój.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro