Après-ski w męskim wydaniu
Nawet jeśli nie znasz się na modzie, ale co roku wyjeżdżasz zimą w góry, dobrze wiesz, że narciarskie spodnie i buty nie są mile widziane poza stokiem. Jeśli czeka cię urlop w Alpach, koniecznie sprawdź,…
Czy Polka może napisać na wskroś japońską powieść? Joanna Bator udowadnia, że jest to możliwe. Jeśli intrygują cię wschodnie filozofie i styl życia, koniecznie sięgnij po tę książkę.
Czas czytania: 3 min
Joanna Bator jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem jej pierwszego pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni był „Japoński wachlarz”, a następnie zbiór esejów i felietonów pt. „Rekin z Parku Yoyogi”. W swojej twórczości Bator nieustannie odnosi się do japońskiej kultury, która jest dla niej ogromnym źródłem inspiracji. Nie inaczej było w przypadku „Purezento” – tajemniczej powieści o tym, jak sklejając rozbite naczynia można nauczyć się odbudować własne życie.
Główną bohaterką jest młoda kobieta, nauczycielka języka polskiego. Po tragicznej śmierci swojego chłopaka dowiaduje się, że była zdradzana. W obliczu osobistej tragedii, czuje dojmującą samotność i zagubienie. Jej dotychczasowe plany ulegają zmianie, a ona sama nie bardzo wie, jak ma sobie poradzić z trudnymi emocjami, z którymi przyszło się jej zmierzyć.
Wybawieniem okazuje się nieoczekiwana oferta, którą składa jej uczennica – Japonka, Pani Myoko. Proponuje kobiecie opiekę nad jej domem i kotem w Tokio. Bohaterka nie waha się ani chwili i wyjeżdża. Nie przypuszcza, jak wspaniały prezent zsyła jej los... W stolicy pozna tajniki filozofii zen i miłość, która odmieni życie.
W Tokio kobieta spotyka znajomych Pani Myoko, którzy wprowadzają ją w arkana kintsugi – sztuki naprawy rozbitej porcelany za pomocą złota. Kintsugi, jak się okazuje, to nie tylko składanie rozbitych skorup, ale też filozofia zen. Ta praktyka kształtuje hart ducha, pomaga osiągnąć harmonię wszystkich sfer życia i uczy godzenia się ze stratą.
Inspiruje do przyjmowania życia jako wyjątkowego prezentu, zachwycania się jego walorami. W przypadku bohaterki okazuje się być idealną terapią. Idee, z którymi styka się w Tokio wywierają na nią ogromny wpływ i pomagają odmienić jej życie.
„Purezento” to zdecydowanie powieść warta polecenia. Rozwój sytuacji jest nieprzewidywalny – każde pozornie błahe zdarzenie jest tajemniczą zapowiedzią następnych. Książka przekazuje filozoficzne sposoby stawiania czoła przeciwnościom losu i przezwyciężania przeszkód. Daje niebywale pozytywną energię i siłę do realizacji nowych wyzwań. A także… kusi żeby natychmiast kupić bilet lotniczy do Tokio!
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu