Punkt gastronomiczny przyjazny środowisku – przegląd ekologicznych słomek i naczyń jednorazowych

Punkt gastronomiczny przyjazny środowisku – przegląd ekologicznych słomek i naczyń jednorazowych

Świadomość ekologiczna Polaków z roku na rok rośnie. Osób, którym zależy na ochronie środowiska, przybywa, a cieszyć może zwłaszcza fakt, że także przedsiębiorcy coraz chętniej zaczynają dbać o to, by produkować jak najmniej śmieci, a jeśli już się pojawiają, wykonane są biodegradowalnych materiałów.

udostępnij

Daniel ZielaskiewiczDaniel Zielaskiewicz / 26-08-2019

Miejscami, gdzie wciąż można zdziałać wiele w temacie ekologii i nadmiernej produkcji śmieci, są lokale gastronomiczne. Wielu właścicieli barów oraz restauracji przyjmuje przyjazną środowisku postawę, inwestując w ekologiczne elementy wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego.

Jak być eko-restauratorem?

Dbanie o środowisko zaczyna się od zmniejszenia ilości śmieci, jakie każdego dnia wyrzucane są z lokalów gastronomicznych. To jedna z największych bolączek przedsiębiorców bez względu na branżę. Według badań, jeżeli nie zmniejszy się tempo światowej produkcji śmieci, już w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Ekologia staje się na szczęście normą, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, które od dziecka uczone są, że zagrożenie zaśmiecenia Ziemi jest realne. Kolejny optymistyczny przejaw to fakt, że coraz więcej osób zwraca uwagę na przyjazne środowisku wyposażenie punktów gastronomicznych. Sztandarowym przykładem są słomki, które stały się symbolem zużywania plastiku, podczas gdy istnieje wiele bardziej przyjaznych naturze rozwiązań.

Zwiększył się też wybór materiałów, z których wykonywane są jednorazowe naczynia oraz sztućce. Dawniej dominował plastik, który może rozkładać się przez całe stulecia. Obecnie restauratorzy coraz chętniej korzystają z materiałów biodegradowalnych, czyli takich, które ulegają naturalnemu procesowi rozkładu biologicznego. Jako że produkcja tego typu elementów wyposażenia lokalu nie wymaga dużo większych nakładów producentów, ekologiczne sztućce i talerze nie należą do produktów droższych niż tradycyjne rozwiązania.

Zamiast plastikowej słomki

Znane doskonale słomki do napojów wykonane z plastiku stały się synonimem ignorancji w tematyce ochrony środowiska. Przez lata wykorzystywano ten produkt, żeby wygodniej napić się soku, a następnie wyrzucić wszystko do śmietnika. A kiedy słomka źle się rozłożyła, lądowała w koszu, zanim jeszcze została zużyta. To właśnie takie nieprzemyślane zachowania skutkują wieloma problemami z nadmiarem nierozkładalnych śmieci na całym świecie. Dziś wybór następców plastikowej słomki jest spory, zarówno wśród wielorazowych produktów, jak i biodegradowalnych jednorazówek.

W wielu lokalach wykorzystuje się słomki ze stali nierdzewnej, które nie trafiają na śmietnik po jednym użyciu. Wykonywane są ze specjalnej stali, która jest dopuszczona przepisami do kontaktu z żywnością. Krawędzie są wygładzone, dlatego korzystanie z ekologicznych słomek nie różni się prawie od tradycyjnego plastiku. Inna jest tylko droga po użyciu. Słomka stalowa zamiast trafić do kosza, wkładana jest do zmywarki, dzięki czemu można ją wykorzystać ponownie. Podobne działanie mają mniej popularne, ale również nieszkodzące środowisku słomki szklane, a także bambusowe. Słomki bambusowe

W przypadku produktów jednorazowych jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań są słomki papierowe. Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie jak ich plastikowe odpowiedniki, jednak po wyrzuceniu nie rozkładają się przez wiele lat, tylko ulegają naturalnej biodegradacji. Ich przewagą jest także komfort użycia, ponieważ zanurzone w wodzie nie wypływają na powierzchnię napoju. Jednorazowo można z nich korzystać przez około 120 minut.

Bardzo naturalnym zamiennikiem plastikowych są także produkty ze słomy.

Zwróćmy uwagę na papier (i nie tylko)

W wielu lokalach gastronomicznych nie można uciec od jednorazowych talerzyków czy sztućców, chociażby ze względu na charakter danego punktu. Kupując jedzenie w food tracku czy niedużej budce z hot-dogami, klienci chcą móc dalej spacerować, nie myśląc o konieczności zwrotu naczyń. Mimo tego warto zadbać, żeby do kosza nie trafiały szkodliwe plastiki, a biodegradowalny papier, który można kompostować albo poddać recyklingowi. Bardzo dobry przykład dają w sezonie letnim lodziarnie, gdzie najczęściej sprzedaje się lody w waflu bądź kubku papierowym, który jest znacznie bardziej przyjazny środowisku niż jego plastikowy odpowiednik. Podobny trend przejmują lokale oferujące uliczne jedzenie, serwowane coraz częściej na tekturowych talerzach oraz w torebkach papierowych zamiast plastikowych tacek.

Warto zwrócić uwagę także biodegradowalne naczynia z trzciny cukrowej czy na jadalne akcesoria – np. z otrąb pszennych.

Rynek gastronomiczny ma bardzo duży wpływ na ilość produkowanych przez społeczeństwo śmieci. Ze statystyk wynika, że coraz częściej jedzenie zamawiane jest do domu, przybywa też chętnych odwiedzających punkty gastronomiczne. Jeśli będą one przyjazne środowisku, znacząco spadnie zanieczyszczenie całego świata.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro