Pszczeli pyłek kwiatowy i jego cudowne właściwości

Pszczeli pyłek kwiatowy i jego cudowne właściwości

autor: Agata Misiurewicz-Gabi, data publikacji: 20-07-2016

Jego niezwykłe właściwości znano już w starożytności. Wykorzystywano go w lecznictwie i kosmetyce. Również dziś nie zapominają o nim osoby, które dbają o zdrowie swoje i najbliższych.

Obecnie, kiedy odżywiamy się coraz mądrzej, bacznie zwracając uwagę na to, by potrawy były nie tylko smaczne, ale i zdrowe, dietetycy i lekarze zalecają spożywaniepyłkowych kulek zwanych obnóżami.

Skąd się biorą pyłkowe kuleczki?

Lepią je pszczoły zbieraczki z pyłku zebranego z kwiatów. Aby nadać im kształt, pyłek mieszają ze śliną i nektarem. Ponieważ pyłek to męskie komórki rozrodcze, zawiera on wiele cennych składników. Pszczoły o tym wiedzą, więc skrupulatnie przenoszą go do ula na nóżkach, w specjalnych koszyczkach. Aby wypełnić te koszyczki, pszczoła musi odwiedzić do 120 kwiatów. Owady doskonale wiedzą, co zrobić z dostarczonym do ula pyłkiem, i starannie umieszczają kulki w komorach plastra. Tam zasklepiany jest miodem i woskiem, po czym podlega fermentacji beztlenowej, której wynikiem jest kwas L-mlekowy. Tak spreparowany nazywany jestpierzgą i stanowi dla pszczół podstawowe źródło białka. Teraz owady mogą być spokojne o swoje potomstwo. Pyłkowe kulki zapewnią im mnóstwo niezbędnych do życia składników. Pszczelarze, aby je pozyskać, zakładają przy wejściu do ula płytki, które sprawią, że pozostaje na nich część pyłku. Zebrane i następnie wysuszone obnóża trafiają potem do sklepów.

Co ukrywa pszczeli pyłek kwiatowy?

Ma on w swoim składzie mnóstwo witamin: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, białko, aminokwasy, sole mineralne, potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan, żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne, tłuszcze i hormony. Najwięcej składników mineralnych zawierają pyłki śliwy, dziurawca i orzecha włoskiego. Składników jest ponad 200 i każdy z nich jest organizmowi niezwykle potrzebny. Jest przy tym niskokaloryczny, więc nie tuczy. Osoby otyłe mogą nawet przy jego przyjmowaniu schudnąć, a szczupłe nabiorą sił i apetytu.

Na co pomaga?

Leczy alergie, grzybice i anemie, pobudzając produkcję krwinek czerwonych. Regularnie przyjmowanywzmocni odporność, ukoi nerwy, poprawi samopoczucie, pomoże w trakcie leczenia depresji. Mężczyźni i kobiety poczują siły witalne, zwiększy się ich płodność, ruchliwość plemników, jakość owulacji. Stosowany profilaktycznie uchroni mężczyzn przed prostatą. Zauważono także, że leczy głód alkoholowy. Zawiera również komplet 22 aminokwasów, co jest ważne szczególnie dla sportowców, osób uczących się i kobiet w ciąży. Leczy też choroby przewodu pokarmowego i reguluje procesy trawienne, m.in. łagodzi skutki ostrych zaparć. Jest również skuteczny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, zwłaszcza użyty razem z propolisem. Ponadto dzięki zawartości rutyny zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych, poprawia krążenie, przeciwdziała też zmianom miażdżycowym. Spożywany przez chorych na cukrzycę pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Jak go stosować?

Można go przyjmować w dawce leczniczej lub też profilaktycznie, by zgromadzić w organizmie niezbędne składniki. Aby został przez organizm lepiej przyswojony, przed spożyciem należy go rozpuścić lub choćby namoczyć na wiele godzin w ciepłej wodzie, mleku, herbacie i spożywać 3 razy dziennie po małej łyżeczce przed jedzeniem – profilaktycznie lub leczniczo – 2 łyżki stołowe. Teraz przeziębienia czy grypa nie będą groźne.

Zastosowanie w kosmetyce

W ostatnim czasie wykorzystuje się pyłek nie tylko w leczeniu, ale też w kosmetologii. Tak jak w starożytności robiły to Egipcjanki czy Rzymianki, można go wymieszać z miodem, żółtkiem i nałożyć na twarz. Taka dawka witamin może przynieść wspaniale efekty, wygładzi skórę i pozwoli poczuć się młodziej. Jest też składnikiem lekarstw i kosmetyków. Kremy oraz balsamy odżywiają i wygładzają skórę, przywracają jej elastyczność, nadają zdrowy, młody wygląd, opóźniają procesy starzenia. Szampony z pyłkiem kwiatowym zwalczają łupież i zapobiegają wypadaniu włosów, odżywiają też włosy i skórę głowy.

Gdy kupujemy pyłek kwiatowy, należy zwrócić uwagę, by był świeży, ładnie pachniał i miał formę kuleczek. Nie jest specjalnie drogi – za 1 kg trzeba zapłacić 40–90 zł. Taka ilość starcza na bardzo długi czas! Dlatego warto się w niego zaopatrzyć i spożywać go codziennie. Wtedy nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na apteczne suplementy diety i witaminy.