Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

PS5 – jaki kupić telewizor do nowej konsoli PlayStation?

Zbliża się premiera konsol kolejnej generacji, które wielokrotnie przewyższą możliwościami starszy sprzęt. Jaki telewizor wybrać, żeby nowe gry wyglądały tak dobrze, jak powinny?

Przemek „g40” Zamęcki

Czas czytania: 8 min

FacebookTwitter

PS5 – jaki kupić telewizor do nowej konsoli PlayStation?

Jaki TV do PS5?

Na pytanie, jaki sprzęt kupić, aby... pierwsza odpowiedź zawsze powinna brzmieć: dobry. Najlepszy, na jaki nas w danym momencie stać. To nie jest żart, ponieważ miarą sukcesu przy doborze jakiegokolwiek urządzenia jest nasze poczucie zadowolenia z dokonanego zakupu. Inwestycja w coś, co już na początku nie spełnia oczekiwań, będzie nie tylko rozczarowaniem, ale być może nawet kłopotem, gdy zdecydujemy się na oddanie czy wymianę urządzenia na inne. W niniejszym artykule opiszemy wszystkie niezbędne elementy dobrego telewizora gotowego do współpracy z konsolą PlayStation 5.

Zobacz także: PlayStation 5 – najciekawsze gry pokazane przez Sony

gry takie jak Horizon Forbidden West mogą zachwycić oprawą graficzną

Lada chwila nastąpi premiera nowej konsoli z rodziny PlayStation. PS5 będzie urządzeniem tzw. dziewiątej generacji, co oznacza kolejny przeskok technologiczny. Może nie tak duży, jak w przypadku siódmej generacji (PlayStation 3) czy nawet poprawionej konsoli Sony ósmej generacji (PlayStation 4 Pro), jednak aby wykorzystać wszelkie możliwości nowoczesnego sprzętu, konieczna może okazać się wymiana telewizora. Niestety, nawet posiadając dość nowy odbiornik 4K, nie mamy gwarancji, że będzie on w stanie w pełni sprostać wszystkim funkcjom oferowanym przez sprzęt Sony.

PS5 będzie generować obraz w rozdzielczości nawet 8K i w 120 klatkach na sekundę

Rozdzielczość co najmniej 4K i 120 Hz

PlayStation 5 ma według założeń projektantów działać w natywnej rozdzielczości 4K. Oznacza to, że urządzenie będzie na tyle mocne, by poradzić sobie z wyświetleniem przynajmniej 30 klatek na sekundę w bardziej skomplikowanych tytułach. Nie jest to jednak szczyt jego możliwości, a i oczekiwania graczy są znacznie większe. Dlatego też Sony zapewniło, że konsola obsłuży nie tylko rozdzielczość 4K, ale także zaoferuje zabawę przy częstotliwości odświeżania 120 Hz. Poradzi sobie nawet z 8K, choć w tym przypadku zapewne chodzi jedynie o wyświetlanie interfejsu użytkownika i filmów.

Sprawdź również: Dlaczego warto wykupić abonament PlayStation Plus?

Odświeżanie 120 Hz pozwoli na płynną zabawę w maksymalnie 120 klatkach na sekundę (stosując pewne uproszczenie, w tym przypadku dopuszczalne), co można uznać za jeden z większych kroków, jakie poczyni nowa generacja. Dotychczas szczytem możliwości jakichkolwiek konsol było 60 Hz, co wydawało się przez lata wystarczającą wielkością, ale ostatnio nowe technologie i potrzeby głównie graczy e-sportowych sprawiły, że dobre monitory komputerowe są w stanie obsłużyć znacznie większą liczbę klatek animacji dzięki parametrom sięgającym 360 Hz.

Kierując się wyborem odpowiedniego telewizora, pamiętajmy więc, aby oferował co najmniej rozdzielczość 4K i odświeżanie na poziomie 120 Hz. Warto również zadbać, by telewizor miał przekątną ekranu minimum 46 cali. A najlepiej 55 cali lub więcej. Obraz na odbiornikach o mniejszej przekątnej nie będzie się wiele różnić od 1080p. Chyba że będziemy grać z nosem w ekranie, co jest raczej niezdrowe i czego nie polecamy.

warto zwracać uwagę na input lag: im niższy, tym przyjemniejsza rozrywka

Odpowiednie złącze HDMI

Drugą niezwykle ważną sprawą jest odpowiednie złącze HDMI. W przypadku PlayStation 5 musi być to HDMI 2.1. Dopiero ten standard pozwoli na przesłanie z konsoli do telewizora sygnału będącego w stanie wygenerować na ekranie animację w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę. Standard 2.0 co prawda zapewnia sygnał 4K, ale o 120 Hz możemy wówczas zapomnieć. Jeśli dodatkowo zakupiony odbiornik będzie wyposażony w technologię ALLM (Auto Low Latency Mode), w momencie wykrycia sygnału pochodzącego z PlayStation 5 automatycznie przejdzie w tryb gamingowy – zostaną wyłączone wszelkie niepotrzebne filtry zwiększające input lag, czyli w skrócie opóźnienie pomiędzy reakcją gracza na dane wydarzenie a wyświetleniem jej na ekranie telewizora.

Przeglądając specyfikację techniczną telewizora, zwróćcie uwagę na wartość input laga (o ile jest ona podana, bo producenci nie zawsze ją umieszczają) lub czy TV posiada chociaż coś, co nazywa się zazwyczaj „trybem gry”. Input lag poniżej 25 milisekund jest niezłym wynikiem, a im ta wartość jest mniejsza, tym lepiej.

technologia HDR to coś, co naprawdę robi różnicę w grach konsolowych

Piękny obraz na ekranie telewizora zapewni odpowiednio dobry HDR

Choć w sklepach wciąż jeszcze można natknąć się na telewizory 4K pozbawione technologii HDR, unikajmy ich jak ognia. W odróżnieniu od gier pecetowych prawie wszystkie tytuły skierowane do posiadaczy konsol używają HDR-u. HDR zwiększa zakres tonalny obrazu – pomimo jednoczesnego występowania na ekranie miejsc skrajnie zaciemnionych i mocno oświetlonych (wyobraźcie sobie widok ze środka piwnicy na nasłonecznioną łąkę) wszystkie szczegóły są dla nas dobrze widoczne. Brak jakichkolwiek zaczernionych plam.

Niestety, samo hasło informujące, że telewizor posiada HDR, to jeszcze za mało. Najważniejsze jest bowiem, aby HDR wyświetlał odpowiednią liczbę kandeli, czyli jednostek źródła światła na metr kwadratowy (cd/m2). Telewizory z niskiej i średniej półki będą mieć ową wartość na poziomie 300–500 cd/m2, czyli bardzo niewielką. Generowany przez nie obraz zapewne będzie różnić się od standardowego, ale raczej dość subtelnie. Aby w pełni cieszyć oko HDR-em, szukajcie telewizorów wykorzystujących tę technologię i oferujących jasność co najmniej 1000 cd/m2. Co prawda same gry są w stanie spożytkować nawet i 10 000 cd/m2, ale na urządzenia pozwalające w pełni cieszyć się taką jakością obrazu musimy jeszcze poczekać.

Jeśli kupujemy telewizor z HDR-em, upewnijmy się również, że wyposażony został on w technologię WCG, czyli tzw. szeroką paletę barw (Wide Color Gamut). Upraszczając sprawę, bez zagłębiania się w technikalia, możemy powiedzieć, że telewizor dzięki wsparciu WCG jest w stanie wyświetlić więcej odcieni kolorów. Są one bardziej zbliżone do rzeczywistych – dotyczy to także ich intensywności – i bardziej naturalne dla ludzkiego oka.

telewizor Bravia XH90 jest rekomendowany przez producenta konsoli PS5

No dobrze, ale co konkretnie wybrać?

Rynek telewizorów jest obecnie tak duży, że trudno w krótkim artykule polecić konkretne modele odbiorników, które doskonale spiszą się we współpracy z konsolą PlayStation 5. Dlatego nieco ułatwimy sobie sprawę i zaproponujemy na początek zapoznanie się z możliwościami modeli rekomendowanych dla PlayStation 5 przez samo Sony – Sony Bravia XH90 i ZH8.

Oba telewizory wyświetlają obraz w rozdzielczości 4K (ZH8 nawet w 8K) i z częstotliwością 120 Hz. Dzięki złączu HDMI 2.1 i funkcji ALLM oba automatycznie przełączą obraz na „tryb gry” w momencie uruchomienia konsoli, a input lag nie powinien być w ich przypadku większy niż 8 ms, co jest wynikiem niemal doskonałym. Co więcej, oba modele dysponują również technologią Acoustic Multi-Audio polegającą na takim generowaniu dźwięku, byśmy bez potrzeby posiadania kina domowego mogli jednoznacznie stwierdzić jego położenie w przestrzeni wokół nas.

Możemy potraktować któryś z powyższych modeli jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań idealnego odbiornika do PlayStation 5 lub od razu postawić na sprawdzoną markę. Jeśli jednak zdecydujecie się podjąć poszukiwania na własną rękę, weźcie pod uwagę wszystkie zalecenia z niniejszego artykułu. Dzięki temu po podpięciu nowej konsoli do telewizora powinniście zobaczyć obraz, który faktycznie Was zadowoli.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro