Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Przyjemne sposoby na naukę angielskiego

Nadciąga sezon urlopowy i przed wyprawą za granicę niejednemu z nas marzy się szybka poprawa znajomości języka angielskiego. Na szczęście, można to zrobić w sposób znacznie ciekawszy od żmudnego wysiadywania w salach szkół językowych. Oto kilka rad, jak skutecznie polepszyć naszą biegłość we władaniu językiem Szekspira.

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk  29-05-2017 aktualizacja: 16-05-2018

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter
zamknij

Przyjemne sposoby na naukę angielskiego

Przede wszystkim, chyba większość uczących się przyzna, że nowe dialekty wchodzą nam do głowy nie dzięki sztywnym podręcznikom, a kontaktem z żywym językiem używanym przez obcokrajowców. Dlaczego by więc nie zaczerpnąć wiedzy z mniej „szkolnych” źródeł, bądź poznać ją poprzez bardziej nieszablonowe metody?

Nauka z klasykami literatury

Wśród uczących się angielskiego nie brakuje samouków poznających język na własną ręką poprzez bezpośredni kontakt z obcojęzycznymi wytworami kultury: książkami, filmami czy grami komputerowymi. Szczególnie łatwo dostępne są te pierwsze, ponieważ od dawna wydaje się specjalne wersje znanych książek napisane uproszczoną angielszczyzną, przystępną nawet dla początkujących czytelników.

Książki tego rodzaju popularnie określa się mianem „Readers”. Publikowane są przez szereg różnych wydawnictw. Najpopularniejszą serią jest Penguin Readers wydawnictwa Longman Pearson, jednak to nie jedyny taki cykl. Większość książek ma wyraźnie oznaczony poziom zaawansowania – szukając ciekawej powieści do podszkolenia angielskiego, możemy bez problemu ocenić, czy dana pozycja odpowiada naszym wymogom. Wśród książek wydawanych w uproszczonym angielskim można znaleźć zarówno mniej znane dzieła z różnych gatunków (np. literatury dziecięcej czy fantasy), jak i wielką klasykę przełożoną na nieskomplikowane słownictwo oraz struktury gramatyczne. Dzięki temu czytelnicy mogą nie tylko podszkolić swój język, lecz także zapoznać się z dziełami najwybitniejszych autorów. Kiedy już rozsmakują się w literaturze z górnej półki, mogą wejść na jeszcze wyższy poziom i spróbować zmierzyć się z cyklem Simple English. Przedstawia on w prostszej wersji angielskiego najbardziej wymagające teksty, począwszy od oryginalnego Szekspira, a skończywszy na traktatach filozoficznych Freuda.

Angielski w samochodzie

Największą przeszkodą w nauce języków obcych nie jest zazwyczaj lenistwo, ale zwyczajny brak czasu. Trudno systematycznie poznawać nowe struktury gramatyczne i całe zestawy słówek, gdy sporą część naszego rozkładu dnia musimy przeznaczyć na dojazd do pracy czy szkoły. Ograniczenie to nie dotyczy samochodowych kursów języka angielskiego, w których możemy „uczestniczyć” podczas podróży naszymi czterema kółkami.

Na rynku nie brakuje tego rodzaju kursów. Większość z nich składa się z zestawu książka + materiały do odsłuchania w formacie mp3, lecz w przeciwieństwie do tradycyjnych szkolnych podręczników, najważniejsza jest tutaj część audio. Zawiera ona liczne dialogi oraz wypowiedzi nagrane przez profesjonalnych lektorów, które pozwalają poznać oraz, co ważniejsze, zapamiętać przydatne słówka, zwroty oraz struktury. Takie metody nauczania kładą mniejszy nacisk na czysto teoretyczne niuanse gramatyki, zamiast nich stawiając na rozwój praktycznego angielskiego, używanego w codziennych konwersacjach. Różnorodność kursów jest na tyle duża, że bez trudu uda się nam dobrać zestaw odpowiadający naszym umiejętnościom. Można z nich korzystać zresztą nie tylko w samochodzie – materiały da się z powodzeniem zgrać na smartfona lub odtwarzacz mp3, z których można chłonąć wiedzę podczas spaceru czy przemieszczania się komunikacją miejską.

Nauczanie „instynktowne”

Gramatyka to zmora chyba każdego świeżo upieczonego studenta filologii. Choć niezbędna dla przyszłych tłumaczy czy lingwistów, potrafi skutecznie zniechęcić tych, którym w zupełności wystarcza poziom języka powszechnie uznawany za komunikatywny. Takie osoby, poszukujące niekonwencjonalnego podejścia do nauki angielskiego, zainteresuje seria książek „Blondynka Na Językach” Beaty Pawlikowskiej, która powstała na podstawie osobistych doświadczeń autorki w tej dziedzinie.

Pawlikowska w swoich podręcznikach stawia na nauczanie „instynktowne” – zamiast zasypywać początkujących adeptów angielskiego stosami gramatycznych zasad i formułek, zapoznaje ich z najważniejszymi i najczęściej stosowanymi konstrukcjami oraz zwrotami. Z tak podanych elementów uczniowie mogą potem samodzielnie układać poprawne zdania, wykorzystując logikę rządzącą danym językiem, bez monotonnego wkuwania nudnej gramatyki. „Blondynka Na Językach” dostępna jest w kilku różnych wydaniach, które przygotowane są z myślą o dorosłych i o nieco młodszych uczniach. Jeżeli komuś przypadnie do gustu oryginalna metoda Pawlikowskiej, może sięgnąć także po podręczniki dotyczące nauki innych języków.

Czy te metody w przeciągu kilku tygodni zrobią z nas mistrzów angielszczyzny, przemawiających płynnie i bezbłędnie, z charakterystycznym akcentem mieszkańców mglistych wysp? Na pewno pomogą nam osiągnąć poziom pozwalający na bezproblemową komunikację poza granicami naszego kraju. Wystarczy tylko wybrać najbardziej pasujący nam sposób nauki, poświęcić nieco czasu, a żadna zagraniczna rozmówka nie będzie nam straszna!

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro