Przydatne akcesoria do quadów

Czterokołowce potrafią dać sporo frajdy podczas jazdy. Jednak żeby wyprawa w teren przebiegła bez zakłóceń, warto się wyposażyć w kilka przydatnych akcesoriów.

Łukasz Żyła Łukasz Żyła / 13-08-2015 / aktualizacja: 10-01-2019

Quady w ostatnich latach przeszły dużą zmianę. Czasy, kiedy kojarzone były jedynie z potężnymi maszynami służącymi do jazdy w ciężkim terenie, dawno minęły. Oferta producentów mocno się rozbudowała, dlatego dzisiaj każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni sprzęt dla siebie. Jeśli chcemy pojeździć rekreacyjnie, nie musimy kupować quada za kilkadziesiąt tysięcy, bo jego potencjału i tak nie wykorzystamy.

Bez względu na to, jakim czterokołowcem się poruszamy, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Dokupienie kilku przydatnych akcesoriów może znacznie zwiększyć komfort jazdy, wpłynąć na bezpieczeństwo czy uwiecznić niezapomnianą przygodę.

Gdzie to wszystko pomieścić?

Jazda w terenie to dosyć wymagająca przygoda, szczególnie jesienią i zimą, kiedy na bezdrożach pełno jest błota i wody. Off-roadowcom jednak właśnie o takie warunki chodzi i to w nich czują się najlepiej. Niestety, gdy zimno, wietrznie i mokro, łatwo się przeziębić, dlatego dobrym wyjściem okazuje się zabranie ze sobą kompletu suchych rzeczy, by mieć się w co przebrać. Ale gdzie je schować tak, aby po skończonej jeździe wciąż nadawały się do użytku? Ciekawym rozwiązaniem jest doposażenie quada w pojemny kufer, który pomieści nie tylko ciuchy, ale też kilka innych przydatnych rzeczy. W sprzedaży jest wiele uniwersalnych kufrów, które bez większych problemów można domontować do quada każdego rodzaju. Wiele z nich posłuży również jako oparcie dla pasażera, zapewniając mu większy komfort.

Zwiększ swój zasięg

Kiedy wybieramy się quadem za miasto, musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest bez wątpienia brak stacji benzynowych. Podczas planowania trasy najczęściej zalewamy więc maszynę do pełna i ruszamy w drogę. Niestety, często się okazuje, że jeden zbiornik to za mało i konieczna jest dolewka. Przydatny w takiej sytuacji może się okazać kanister z paliwem. Odradzamy jednak zbiorniki klasyczne, znacznie lepsze są wersje przeznaczone do montażu na czterokołowcu. Dzięki specjalnym konstrukcjom można je dopasować tak, że wyglądają praktycznie jak seryjne wyposażenie quada. W sprzedaży są kanistry o różnych kształtach, wymiarach i pojemności. Większość z nich ma też w zestawie uchwyty, które ułatwiają ich montaż na czterokołowcu.

Dobre przygotowanie

Doświadczeni offroadowcy nie wyobrażają sobie wyjazdu w teren bez podstawowego zestawu narzędzi. To dobry nawyk i jak najbardziej go popieramy. Podczas jazdy bezdrożami ryzyko usterki jest bowiem większe, natomiast dostęp do pomocy znacznie mniejszy niż w przypadku wystąpienia problemu na publicznej drodze. W kryzysowych sytuacjach warto mieć przy sobie podstawowe akcesoria do naprawy. Bez narzędzi usunięcie nawet najprostszej usterki bywa niemożliwe. Polecić możemy zestaw narzędzi Tool Kit Pro za ok. 120 zł. Liczy łącznie 27 elementów, takich jak szczypce, kombinerki, klucze ampułowe w pięciu rozmiarach, grzechotka, klucz nastawny, uchwyt do nasadek z końcówkami oraz opaski zaciskowe na kable.

Uwiecznij przygodę!

Wypad czterokołowcem to niezapomniane emocje, które trudno opowiedzieć słowami. Więc zamiast opowiadać, pokażmy nagranie! Wystarczy, że wyposażymy się w niewielką kamerę, która pozwoli nagrać eskapadę w teren. Numerem jeden w sportach ekstremalnych jest bez wątpienia firma GoPro, której produkty są stworzone do pracy w ciężkich warunkach. Jeśli zdecydujemy się na zakup, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie quada w uchwyt, który stabilnie utrzyma sprzęt. Najlepiej wybrać montowany na kierownicy lub kasku.

Jazda po bezdrożach to niezapomniana frajda. Przed wyjazdem w teren pamiętajmy jednak o zabraniu ze sobą podstawowych narzędzi. Jeśli planujemy dłuższą trasę, warto pomyśleć o zapasie benzyny, która w terenie potrafi zniknąć z baku w mgnieniu oka.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro