Przyczepy rowerowe – którą wybrać?

Przyczepy rowerowe – którą wybrać?

Lubisz jeździć na rowerze? Masz małe dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie utrzymać się na dwóch kółkach? Planujesz dłuższą wycieczkę? Chcesz, aby dziecku było wygodnie? Pomocna może okazać się przyczepa rowerowa. Którą jednak wybrać?

udostępnij

Iwona SzadkowskaIwona Szadkowska / 27-12-2014

Przy wyborze przyczepy rowerowej warto zastanowić się nad charakterem planowanych wycieczek, cechami, które wpływają na komfort jazdy oraz ile chcemy na nią wydać. Łatwo bowiem kupić przyczepę rowerową. Znacznie trudniej dobrać taką, która spełni wszystkie nasze potrzeby.

Dostępne modele

Na rynku mamy obecnie dość szeroki wybór przyczep rowerowych. Jeszcze nie tak dawno wybór ten ograniczał się do tylko kilku modeli, ale dziś możemy wybierać na przykład spośród: Croozer, Thule Chariot, Qeridoo, Nordic Cab lub Burley. Są to produkty dobrej jakości, nie chińskie podróbki, które – jak wiemy – kuszą niskimi cenami.

Wielkość bagażnika

Wybierając przyczepkę rowerową, warto zastanowić się, czy będziemy jeździć na dłuższe czy raczej krótsze wycieczki. Pod tym względem warto dobrać model z mniejszym lub większym bagażnikiem. Jeżeli nie chcemy całego bagażu pakować jedynie do przyczepki, możemy dokupić sakwy na bagażniki rowerowe – pomogą równomiernie rozłożyć ciężar i zmniejszą obciążenie przyczepy.

Ochrona przed deszczem

Przy wyborze przyczepki rowerowej warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Do każdej możemy dokupić folię przeciwdeszczową lub otrzymać ją w zestawie. Jednak w przypadku większego deszczu i dłuższej jazdy problemem może okazać się podłoga. Tylko niektóre modele mają podłogę wykonaną z nieprzemakalnego tworzywa – w większości to zwykły materiał, który szybko przemaka i długo wysycha.

Komfort jazdy

Jazda w przyczepce rowerowej powinna być przede wszystkim przyjemnością. Jeżeli planujemy wycieczki po nierównościach, warto wybrać model z amortyzatorami. Nie chodzi tu o możliwość pokonania większych wzniesień i dołków lub slalomu podczas przejazdu przez las, ale o wygodę osoby w przyczepce – a zatem naszego dziecka. Poza odpowiednią amortyzacją istotne są także koła – im większe, tym przyczepka będzie bardziej odporna na wstrząsy.

Inną opcją, która zwiększa komfort jazdy w przyczepie rowerowej, jest możliwość regulowania kąta nachylenia siedzeń. Jeżeli podróż ma trwać dłużej, jest to bardzo korzystne – maluch może wygodnie się zdrzemnąć, niemal w pozycji leżącej.

Przyczepa dla jednego czy dla dwójki dzieci?

Wybór przyczepy należy również dobrać pod względem liczby dzieci w rodzinie. Na rynku mamy przyczepy rowerowe pojedyncze, ale również podwójne, które swobodnie pomieszczą dwójkę maluchów.

Przyczepka rowerowa – dodatkowe możliwości

Przyczepka rowerowa nie musi spełniać tylko podstawowej funkcji. Niektóre modele można swobodnie zmienić w wózek spacerowy – wystarczy dokręcić z przodu dodatkowe kółko. Większość znajduje zastosowanie jako wózek biegowy, co dla zaprawionych biegaczy może być znakomitym pomysłem na pogodzenie spaceru z dzieckiem i własnego hobby. Istnieją również modele przyczep, do których możemy dokupić zestaw narciarski.

Wybór przyczepki rowerowej

Warto wziąć pod uwagę również wagę przyczepki (szczególnie gdy warunki mieszkaniowe zmuszają nas do częstego wnoszenia i znoszenia jej po schodach) oraz szerokość – dobrze, jeżeli swobodnie mieści się w windzie, w drzwiach wejściowych i w bagażniku.Przyczepa rowerowa to niemały wydatek. Jeżeli jednak zastąpi nam wózek spacerowy i fotelik rowerowy, to koszty są znacznie mniejsze. A przyjemność ze wspólnego podróżowania – jeszcze większa.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro