Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Przyciemnianie tylnych lamp – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie

Wielu właścicieli samochodów uatrakcyjnia wygląd swoich aut, m.in. przyciemniając tylne reflektory. Do niektórych modeli naprawdę to pasuje! Sprawdź, co zrobić, by przyciemnić tylne lampy, ale nie narazić się na mandat i niebezpieczeństwo.

Przyciemnianie tylnych lamp – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie

Zalety przyciemniania szyb w samochodzie są… jasne. Wnętrze mniej się nagrzewa, a przez przyciemnione szyby ciekawskim i złodziejom trudniej zajrzeć do auta.

Mroczne klimaty

Efektem jest bardziej rasowy i „mroczny” wygląd samochodu. Rozsądnie przeprowadzone przyciemnienie, zgodne z obowiązującymi przepisami (zachowana odpowiednia przejrzystość szyb przednich bocznych), może jedynie cieszyć kierowcę i jego pasażerów (zwłaszcza tych najmłodszych). W przypadku przyciemniania kloszy tylnych lamp sprawa nie jest tak oczywista. Takie działanie ma funkcję jedynie estetyczną i nie daje żadnych wymiernych, „rozsądnych” korzyści. Kwestia poprawy wyglądu po przyciemnieniu tylnych kloszy jest sporna, ale to oczywiście każdy rozstrzygnie sam, odwołując się do własnego gustu. Trzeba przyznać, że do niektórych modeli i zestawień kolorystycznych – zwłaszcza ciemnych – taka modyfikacja może pasować.

Jak to zrobić?

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że chcemy przyciemnić klosze w aucie, trzeba się dowiedzieć, jak zrobić to dobrze, czyli tak by zmiana nie wpływała na to, jak widzą nas inni kierowcy, i na to, jak widzi nas… policja. Za zbyt ciemne klosze grozi odebranie dowodu rejestracyjnego i mandat.

Ciemne reflektory

Po pierwsze sprawdźmy w ofercie producentów, czy nie oferują ciemniejszych reflektorów specjalnie do naszego modelu auta. Wadą takiego rozwiązania będzie oczywiście relatywnie wysoka cena, zaleta natomiast jest niepodważalna. Wraz z zakupem lamp fachowej firmy otrzymujemy komplet atestów. Taki atest w razie kontroli można okazać policjantowi, by udowodnić, że modyfikacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami. Renomowany producent wie również, jak skonstruować przyciemniany klosz tak, by był bezpieczny dla innych użytkowników dróg. Przykładami firm zajmujących się sprzedażą takich elementów są Hella, Sonar, Depo, Junyan.

Fabrycznie przyciemniane klosze

Alternatywą w przypadku niektórych modeli aut jest zamontowanie fabrycznie przyciemnionych kloszy. W BMW np. można było takie zamówić w salonie, za dodatkową opłatą. Kiedy decydujemy się na zakup takiego klosza, upewnijmy się, że reflektor na pewno ma komplet atestów i homologacji.

Samodzielna modyfikacja

Co zrobić, gdy jeździmy autem na tyle nietypowym, że dedykowane lampy typu „smoked” nie są do niego dostępne? W takiej sytuacji pozostaje modyfikacja na własną rękę. Trzeba jednak zachować ostrożność – łatwo przesadzić i ściemnić zbyt mocno, sprawiając, że wskazania lampy nie będą widoczne dla innych użytkowników dróg. Konsekwencje zarówno prawne, jak i zdrowotne są łatwe do przewidzenia.

Folia przyciemniająca

Najlepszym pomysłem na samodzielne modyfikacje jest zastosowanie folii przyciemniającej. Nie można przesadzać z jej barwą. Można kupić folię oznaczoną odpowiednimi atestami, która nadmiernie nie ogranicza ilości światła. Aby zamontować tego typu folię, trzeba dokładnie wyczyścić i odtłuścić klosz. Później należy zmoczyć folię i nałożyć ją na lampę, pamiętając o wszystkich załamaniach i kształtach. Następnie powoli wypchnąć wodę i podgrzewać klosz, po czym obciąć nadmiar folii.

Spray przyciemniający

Kolejny sposób to zastosowanie sprayu do przyciemniania lamp, np. Spray’u do przyciemniania lamp Mototip. Jest to przezroczysty lakier do lamp. Pojemnik 150 ml kosztuje niecałe 20 zł. Jest odporny na zarysowania i uderzenia oraz działanie benzyny, chemikaliów i wpływ czynników atmosferycznych. Stopień przezroczystości lakieru zależy od liczby naniesionych warstw na kloszu (lakier można zmyć zmywaczem Motip Dupli). Użycie sprayu także nie jest skomplikowane.

Pamiętajmy jednak, żeby w każdym przypadku modyfikowania lamp (za pomocą sprayu lub folii) zachować zdrowy rozsądek i nie przyciemniać ich zbyt mocno.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro