Przybliżamy dzieciom postać Gwiazdora

Przybliżamy dzieciom postać Gwiazdora

Święty Mikołaj przychodzi z prezentami 6 grudnia, Gwiazdor – w Wigilię. Dla dzieci są to dwa dni, kiedy są obsypywane podarunkami i często głównie to się liczy. Wiele szkrabów jednak dopytuje, kim są obdarowujący, w jaki sposób weszli do domu i czy w ogóle istnieją. Odpowiedzi warto poświęcić trochę czasu.

udostępnij

Anna ChmielewskaAnna Chmielewska / 02-12-2016

Co mówić dziecku o Gwiazdorze?

Zdania są dość podzielone. Jedni uważają, że nie powinno się podtrzymywać wiary w św. Mikołaja czy Gwiazdora, tylko mówić dziecku otwarcie, jak to jest z prezentami. Opowieści, że wchodzi w nocy do mieszkania i zjada przygotowane pierniczki są w tym przypadku tworzeniem iluzji, z którymi szkrab będzie musiał się kiedyś zderzyć (doświadczając rozczarowania i żalu). Inni dorośli wprost przeciwnie – przez pół roku potrafią mówić, że „Mikołaj/Gwiazdor patrzy”, opowiadają o saniach ciągniętych po niebie i wchodzeniu przez komin.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest najlepsze. Idealnie jest, gdy dziecko samo orientuje się, gdy coś jest nie tak. Nie oszukujmy wtedy za wszelką cenę. Zapytajmy raczej: „A jak uważasz?”. Warto jednak przybliżać postać prawdziwie żyjącego Mikołaja i samą postać Gwiazdora.

Opowiadamy legendę o św. Mikołaju

Jest to opowieść, którą można opowiedzieć każdemu dziecku. Otóż święty Mikołaj żył naprawdę. W pierwszej połowie IV wieku pełnił funkcję biskupa. Był człowiekiem niezwykle wrażliwym i dobrym. Troszczył się o żeglarzy i biednych, przekazując im to, co miał. Mógł żyć w bogactwie, ale zdecydował się je rozdać. Prezentami obdarowywał w taki sposób, żeby nikt nie wiedział, że są od niego. Jeśli dziecko będzie nadal dopytywało o Gwiazdora, można powiedzieć, że jest kolegą św. Mikołaja i przychodzi innego dnia.

Przybliżamy dziecku postać Gwiazdora

Jeśli kogokolwiek zapytamy o wygląd Gwiazdora, oczami wyobraźni zobaczymy starszego pana z siwą brodą, z okularami na nosie, obowiązkowo w czerwonym stroju i czerwoną czapą z białym pomponem. Tak naprawdę wizerunek ten został rozpowszechniony w reklamie za sprawą koncernu Coca-Cola. Opowiadając historię prawdziwego Mikołaja, dobrze jest wesprzeć się książeczkami i ilustracjami. Oczywiście ilość szczegółów w opowieści uzależniamy od wieku dziecka (im starsze, tym więcej szczegółów). Ważny w historii jest przekaz, że św. Mikołaj był człowiekiem bardzo dobrym i nie ma on wiele wspólnego z hipermarketowymi czekoladkami.

Środków do przybliżania dzieciom postaci Gwiazdora jest wiele:

  1. Książeczki – warto poszukać tych, które oprócz historii o św. Mikołaju czy Gwiazdorze zawierają różne opowieści zimowe.
  2. Puzzle – tutaj znajdziemy ich dużo rodzajów: zarówno zwykłe, drewniane, jak i magnetyczne klocki 3D, począwszy od 7-elementowych, na 1000-elementowych kończąc.
  3. Pisanie listu – możemy skorzystać z gotowego szablonu lub stworzyć taki samodzielnie. Wystarczy kartka z bloku technicznego, ozdoby w postaci brokatu i dekoracji świątecznych, a przede wszystkim pomysły na prezent. Małym dzieciom pomaga w zapisywaniu rodzic, choć świetną alternatywą jest również rysowanie.
  4. Strój/przebranie – z pewnością taki ubiór urealni postać św. Mikołaja i Gwiazdora. Znajdziemy tu stroje małych Mikołajów, Elfów, renifera, jak również pojedyncze elementy przebrania, czyli czapki.
  5. Naklejki – bardzo bezpieczny i nieingerujący sposób zapoznawania z wizerunkiem każdej postaci. Dzieci uwielbiają naklejanie, zwłaszcza w książeczkach. Dużo radości sprawia im również umieszczanie naklejek na oknie (oczywiście specjalnie przeznaczonych do tego celu).
  6. Farby witrażowe – w zestawie są szablony z postacią Gwiazdora. Po wyschnięciu pracy można ją przełożyć na dowolną powierzchnię gładką.

Nie chcąc jednoznacznie odpowiadać na pytania, czy Gwiazdor istnieje, dobrze jest tak pokierować rozmową, aby dziecko samo wyciągnęło wnioski (np. „A jak ci się wydaje?”). Sposoby przybliżające postać Gwiazdora są bardzo neutralne i nie narzucają konieczności wiary w jego istnienie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro