Przetwory w skandynawskim stylu

Smaki lata, którymi można cieszyć się przez cały rok? To proste! Krótki okres wegetacyjny w krajach północy sprawił, że mistrzami w wekowaniu warzyw stali się Skandynawowie. Pewnie kojarzysz pyszną i zdrową sałatkę szwedzką? Jak zrobić ją we własnym domu?

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 08-11-2016

Asortyment sklepów spożywczych jest bardzo szeroki, warto jednak pokusić się o samodzielne przygotowanie przetworów. Dzięki temu wiesz dokładnie, jaki skład ma marynata, a smak dopasujesz do swojego gustu dzięki wybraniu ulubionych przypraw!

Dlaczego warto robić przetwory?

Własnoręcznie przygotowane przetwory dają ci pewność co do ich składu. Produkty dostępne w sklepach coraz częściej odstraszają ilością sztucznych dodatków i utrwalaczy, które w domowych warunkach można całkowicie wykluczyć! Kupując świeże warzywa z pewnych, sezonowych upraw, chcesz, aby zachowały witaminy i walory odżywcze. Tradycyjne kiszenie i marynowanie pozwoli ci osiągnąć ten cel. Takie przetwory mają również różnorodne właściwości zdrowotne, które szczególnie zimą, pozwolą wesprzeć odporność w naturalny sposób. Warto również wspomnieć, że własna produkcja przekąsek i dodatków do dań może stać się pasjonującym zajęciem, które nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Słoiczek pełen wspomnień lata może być również doskonałym pomysłem na prezent!

Jak przygotować słoiki do przetworów?

Bardzo ważną sprawą, kiedy planujesz domową produkcję przetworów, jest odpowiednie przygotowanie. Same naczynia mają identyczne znaczenie jak ich zawartość! Może się zdarzyć, że zaważą na twoim sukcesie kulinarnym! W sprzedaży znajdziesz słoiki typu twist-off– z nakrętką oraz weki wyposażone w gumową uszczelkę i zamykane klamrą. Rodzaj i pojemność wybierz pod względem swoich preferencji, jednak dokładnie sprawdź, czy szkło, gwint, guma i pokrywka nie są uszkodzone. Nawet minimalne uszczerbki, np. te, które tworzą się podczas podważania nożem, mogą sprawić, że całe zapasy się zepsują! Przed napełnieniem pojemników starannie umyj i wyparz ich wnętrze.

Najprostsza szwedzka marynata

przetwory_w_skandynawskim_stylu.jpg

Marynowanie w skandynawskim stylu jest dziecinnie proste! Wybierz warzywa, które chcesz zachować. Do tego celu nadaje się wiele ich gatunków: marchew, buraki, rzepy, kalarepy, rzodkiew, ogórki i inne. Możesz też tworzyć mieszanki, dzięki czemu zimą odkręcisz słoik z gotową sałatką! Klasyczna zalewa zawiera jedną porcję octu, dwie cukru i trzy wody. Należy ją zagotować aż do uzyskania jednolitego roztworu. Pokrojone warzywa włóż do słoika i zalej gorącym płynem. Pamiętaj, aby nie wystawały poza taflę – unikniesz ich pleśnienia. Przekąską możesz cieszyć się już po tygodniu, a przechowywać nawet sześć miesięcy w chłodnych warunkach.

Kiszonki w skandynawskim stylu

Do przygotowania przetworów na zimę można również wykorzystać fermentację. Kiszonki to świetne źródło witaminy C, a powstały w nich kwas mlekowy pobudza trawienie i reguluje mikroflorę jelitową. Nie należy jednak przesadzać ze zjadaną ilością, ponieważ zawierają dużo soli! Szwedzi bardzo chętnie kiszą warzywa korzeniowe. Wybierz rzepy lub rzodkiewki, obierz i pokrój na małe kawałki. Posyp i natrzyj dużą ilością gruboziarnistej soli i pozostaw na dobę. Dla podkreślenia smaku dodawaj przyprawy, a także sok z cytryny, starty na tarce korzeń chrzanu lub siekany czosnek. Przełóż do słoika wraz z sokiem. Pozostaw otwarte jeszcze przez jeden dzień, następnie zamknij i przechowuj w niskiej temperaturze, aby zatrzymać proces fermentacji. Już po tygodniu możesz rozkoszować się smakami!

Słoiki do przechowywania nawet przez rok, poddaj pasteryzacji. Domowe przetwory – marynowane warzywa i kiszonki, uatrakcyjnią wiele zimowych obiadów! Warto wyposażyć spiżarnię w różnorodny wybór warzyw w słoikach. Samodzielne ich przygotowanie jest proste i przyjemne!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro