Przepis na wino z ciemnych winogron

Przepis na wino z ciemnych winogron

Domowe przetwórstwo wróciło do łask. Coraz częściej pieczemy chleb, robimy sery i wędliny. Odważniejsi z powodzeniem warzą piwa i robią cydr. A co z winem?

udostępnij

Iwona IgnatowskaIwona Ignatowska / 09-04-2019

Wino znane jest ludziom od tysięcy lat. To napój alkoholowy powstający w wyniku fermentacji. Najpopularniejsze jest oczywiście wino z winogron, ale do jego produkcji z powodzeniem można wykorzystać inne owoce takie jak jabłka, śliwki, maliny, truskawki i wiele innych. Nawet dżemy i zboża można łatwo przerobić na wino. Domowe wino nie tylko wyśmienicie smakuje, ale też posiada właściwości zdrowotne, szczególnie gdy zostało zrobione z ciemnych winogron. Zawierają antyoksydanty, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie przeciwdziałają chorobom układu krążenia, zapobiegają otyłości i zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę i raka. Te prozdrowotne właściwości wino wykazuje oczywiście tylko wtedy, gdy pite jest w umiarkowanych ilościach, czyli 200-300 ml dziennie. Jak więc zrobić domowe wino?

Po pierwsze akcesoria

Trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędna będzie duża butla, która nosi nazwę balonu lub gąsiora. Bardzo ważna jest rurka fermentacyjna, którą należy umieścić w specjalnym korku dopasowanym rozmiarem do gąsiora. Warto też zaopatrzyć się w dużą miskę lub garnek i tłuczek do miażdżenia winogron. W późniejszej fazie przydadzą się wężyk do zlewania wina i butelki do przechowywania gotowego trunku. Początkujący winiarze mogą zaopatrzyć się w zestaw winiarski, w którym znajdą niezbędne do domowego wyrobu wina akcesoria.

Przepis na wino z ciemnych winogron bez drożdży

Składniki

  • 10 kg ciemnych winogron
  • 5 litrów wody
  • 3,5 kg cukru

Przygotowanie

Winogrona przejrzeć i oczyścić z muszek i pajęczyn. Owoców nie należy myć, bo znajduje się na nich nalot, który zastępuje drożdże i ułatwia fermentację. W dużej misie zmiażdżyć winogrona na pulpę tłuczkiem do ziemniaków. Owocową miazgę przenieść do butli, zalać 3 litrami letniej przegotowanej wody. Dodać 2 kg cukru rozpuszczonego w 1 litrze wody. Butla powinna być wypełniona do 2/3 wysokości. Całość dokładnie wymieszać. Zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Odstawić na trzy dni w ciepłe, ciemne miejsce. Po trzech dniach rozpuścić resztę cukru, czyli 1,5 kg w 1 litrze letniej przegotowanej wody i powstały syrop wlać do butli. Całość dokładnie wymieszać, zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na tydzień w temperaturze ok. 18°C. Po tygodniu zawartość butli przecedzić. Butlę umyć i przelać do niej odcedzony płyn. Zamknąć korkiem i pozostawić na ok. 4 tygodnie. Po miesiącu należy ściągnąć powstałe wino do mniejszego gąsiora. Całość ponownie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na 3 miesiące w temperaturze ok. 18°C. Po upływie tego okresu wino zlać do czystych butelek, które należy szczelnie zamknąć i przechowywać przez kilka miesięcy w pozycji leżącej.

Wino z ciemnych winogron z użyciem drożdży

Składniki

  • 6 kg winogron
  • 2,5 kg cukru
  • 5 l wody
  • 1 opakowanie drożdży winiarskich
  • 1 opakowanie pożywki do drożdży

Przygotowanie

Owoce należy oczyścić i przebrać. Można je delikatnie opłukać. Następnie należy rozgnieść je na miazgę i przełożyć do butli. Cukier rozpuścić w przegotowanej wodzie. Gdy przestygnie, dodać do winogron. Drożdże i pożywkę przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i również dodać do zawartości butli. Całość dokładnie wymieszać. Zamknąć butlę korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki wlać niewielką ilość przegotowanej i przestudzonej wody. Butlę odstawić na ok. 6 tygodni w ciepłe miejsce do fermentacji. Po tym czasie, gdy tak zwana burzliwa fermentacja się zakończy, ściągnąć wino znad owoców do mniejszej butli. Należy uważać, by nie poruszyć osadu zebranego na dnie butli. Butlę ponownie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić do fermentacji na co najmniej 4 tygodnie. Po całkowitym ustaniu fermentacji ostrożnie za pomocą wężyka rozlać wino do butelek i odstawić w chłodne miejsce na kilka miesięcy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro