Przegląd zegarków z GPS-em

Przegląd zegarków z GPS-em

Zegarek z GPS-em to narzędzie przydatne głównie biegaczom, pozwalające w wygodny sposób kontrolować pokonywaną trasę. Ten ciekawy gadżet ma jednak więcej zastosowań, zaś wybór modelu powinniśmy uzależnić od tego, do czego chcemy go wykorzystać.

udostępnij

Michał PuczyńskiMichał Puczyński / 16-10-2014

W erze łączenia funkcjonalności różnych urządzeń w jednym, zgrabnym gadżecie zegarki przestają być po prostu zegarkami. Powoli wkraczający na rynek smartwatch jest małym komputerem o ogromnych możliwościach. Równie ciekawą propozycję stanowią zegarki z GPS-em, których oferta z roku na rok staje się coraz większa. Choć urządzenia te oferują sprawdzanie czasu, nazywamy je zegarkami głównie ze względu na wygląd i sposób użytkowania. W rzeczywistości są to przenośne odbiorniki GPS, opracowane z myślą o sportowcach. Możemy wykorzystać je do mierzenia dystansu, a w przypadku modeli wodoszczelnych – do sprawdzania postępów w pływaniu. Zegarki z monitorem pracy serca pomogą nam kontrolować tempo ćwiczeń. Niektóre wyświetlają mapę, jeszcze inne podają ilość spalonych kalorii. Pomysłowi użytkownicy wykorzystują je do sprawdzania, gdzie znajdują się ich dzieci. Przekonajmy się, jakie możliwości oferują nam trzy najpopularniejsze zegarki z aktualnej oferty.

TomTom Runner

Dostępny w różnych wersjach kolorystycznych TomTom Runner mierzy nie tylko czas i odległość, ale również spalone kalorie oraz procent pokonanej trasy. Jednocześnie umożliwia on kontrolowanie tętna, co pozwala dostosować tempo biegu do założonych celów (np. trening wytrzymałościowy, walka z nadwagą itp.). Synchronizacja z aplikacjami i portalami sportowymi pozwala eksportować dane do naszych profili. Zaletą modelu jest duży i wytrzymały ekran o wysokiej rozdzielczości, dzięki któremu nawet w ruchu nie będziemy mieć problemów z odczytaniem wyświetlanych informacji. Aby żadne powiadomienie nie umknęło naszej uwadze, np. gdy biegamy ze słuchawkami na uszach, wprowadzono przydatną funkcję wibracji. Zegarek TomTom Runner jest wodoszczelny, a zatem możemy z nim biegać w deszczu, a nawet pływać.

Garmin Forerunner Triathlon

Zegarki z serii Garmin Forerunner różnią się między sobą funkcjonalnością i ceną, jednak łączy je wysoka jakość wykonania. Do porównania wybraliśmy model 910 XT HR Triathlon, czyli jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na rynku. Wykonuje ono pomiary związane z bieganiem, jazdą na rowerze i pływaniem. Wyposażono je w specjalny uchwyt, pozwalający szybko przełożyć zegarek z nadgarstka na kierownicę roweru; zmiana trybu pomiaru wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku. 910 XT mierzy czas, dystans, tempo, a nawet wysokość, na jakiej znajduje się użytkownik; w wodzie natomiast pozwala sprawdzić liczbę wykonanych ruchów, wykrywa styl pływacki, a także mierzy długość basenu. Z komputerem łączy się poprzez przewód USB.

Timex Ironman

Zegarki producenta Timex w naszym zestawieniu reprezentuje Easy Trainer T5K754 z serii Ironman Triathlon. Oprogramowanie nawigacyjne GPS pozwala śledzić prędkość, tempo, przebyty dystans, a także wysokość nad poziomem morza. Model jest wodoszczelny do głębokości 50 m, zaś ekran posiada podświetlenie umożliwiające wyraźny odczyt także w nocy i gorszych warunkach pogodowych. Wbudowana pamięć pozwala na zapisanie danych z nawet 30 treningów do późniejszego porównania; łącznie można zgromadzić dane o 20 godzinach ćwiczeń. Ładowanie baterii odbywa się przez port USB.

To tylko wybrane produkty z oferty, na którą składają się też zegarki Suunto, ONmove czy Polar. Jak widać, różnice pomiędzy nimi wyrażają się głównie w liczbie opcji pomiarowych, z których możemy skorzystać. Dostępne są zarówno modele prostsze, a przy tym tańsze, jak droższe i bardziej zaawansowane – przeznaczone dla osób, którym zależy na jak największych możliwościach pomiarów. To zróżnicowanie sprawia, że powinniśmy być w stanie rozpocząć biegi z zegarkiem GPS niezależnie od tego, jak dużym budżetem dysponujemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro