Przegląd zawiesi pasowych

Przegląd zawiesi pasowych

Chcesz bezpiecznie podnieść ciężki ładunek? Pomyśl o kupnie zawiesia. Jest to pasek, linka lub łańcuch, dzięki któremu dźwiganie staje się o wiele łatwiejsze. Może się przydać m.in. w warsztacie samochodowym, na budowie czy w domu do ponoszenia ciężkich przedmiotów.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 29-11-2016 / aktualizacja: 28-09-2018

Wielu osobom zawiesia kojarzą się z dźwigami i bardzo ciężkimi ładunkami, które przenoszą z jednego miejsca na drugie. To skojarzenie trafne, ale nieco przestarzałe. Producenci zawiesi rozszerzyli ofertę tak, aby można było z nich skorzystać w każdej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z mało poręcznym obciążeniem. Możemy więc podzielić zawiesia na trzy podstawowe odmiany:

  • łańcuchowe,
  • linowe,
  • poliestrowe. Te ostatnie najczęściej znajdują zastosowanie w codziennym życiu, dlatego właśnie im poświęcimy ten poradnik.

Zawiesia pasowe

Oferta zawiesi poliestrowych obejmuje wiele modeli, np. okrągłe i pasowe, z pojedynczą lub podwójną pętlą. Odmiana poliestrowa to najczęściej zawiesia pasowe, które moim zdaniem najlepiej sprawdzają się w przydomowym garażu. Są bezpieczne dla podnoszonych ładunków, nawet tych w delikatnym opakowaniu, nie zostawiają na nich żadnych śladów, czego nie można powiedzieć o zawiesiach linowych. W wypadku zawiesi pasowych do wyboru mamy pasy o różnej długości, szerokości i co najważniejsze, maksymalnym, dopuszczalnym udźwigu. Radzę wybierać te, które spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Zakup towaru niewiadomego pochodzenia może się skończyć zerwaniem zawiesi, a w konsekwencji uszkodzeniem dźwiganego ładunku.

  • Super-Line. Jeśli szukamy dobrej jakości zawiesi pasowych, bez problemu możemy wybrać tego producenta. Zawiesia firmy Super-Line spełniają wszelkie obowiązujące w Polsce i Europie normy bezpieczeństwa. Wykonane są z taśm poliestrowych – trwałych, lekkich i odpornych na różnego rodzaju smary czy oleje. Ceny pasów różnią się w zależności od długości i maksymalnego udźwigu, np. dwuwarstwowe o długości 3 m, szerokości 60 mm i udźwigu 2 t kosztują ok. 35 zł.
  • GMP. To producent zawiesi pasowych również godnych polecenia. Oferowane pasy są wytwarzane z materiałów wysokiej jakości, mają wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Wykonane z taśmy poliestrowej o szerokości 120 mm, długości 3 m i udźwigu 4 t kosztują ok. 60 zł.

  • Dragon. Pasy tego producenta cieszą się sporym zainteresowaniem kierowców. Dragon proponuje zawiesia certyfikowane, w pełni bezpieczne – przypominając przy okazji, że za swoje produkty otrzymał Laur Konsumenta. Pas o wytrzymałości 4 t, długości 1,5 m, szerokości 35 mm, wzmocniony taśmą PES z pętlami po obu stronach, kosztuje ok. 60 zł.

Zawiesia w samochodzie?

Jeśli co jakiś czas przewozimy w samochodzie większe pudła czy innego rodzaju towar, zakup zawiesi może okazać się trafnym pomysłem. Oczywiście nie musimy się porywać na kilkumetrowe, szerokie pasy o udźwigu 10 t! Wybierzmy coś mniejszego, np. jednometrowe zawiesie, które zajmie niezbyt dużo miejsca w schowku, a potrafi być bardzo pomocne przy dźwiganiu. Nie myślmy jednak, że krótkie pasy nie wytrzymają dużego obciążenia. Metrowy pas od Super-Line o szerokości 30 mm bez problemu może być używany nawet do 1-tonowego ładunku, a kosztuje jedynie 12–13 zł.

Zawiesia o różnym zakończeniu

W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybrać zawiesie o różnym zakończeniu. Dużą popularnością cieszą się zawiesia wężowe, które po zwinięciu na pierwszy rzut oka przypominają pasowe. Ciekawym rozwiązaniem są również pasy zakończone pętlą ZPU, które doskonale nadają się np. do przenoszenia różnego rodzaju rur, nawet świeżo pomalowanych, nie rysując ich. Zawiesia jednocięgnowe sprawdzają się w przypadku przenoszenia ciężarów, które nie mają punktów zaczepowych. Jako zakończenie zawiesi często stosuje się takie elementy jak np. haki, ogniwa, czy różne specjalistyczne uchwyty.

Zawiesie pasowe to bardzo przydatne narzędzie, które w wielu sytuacjach potrafi być bardzo pomocne. Jeśli jeszcze ich nie masz, radzę wyposażyć swój garaż w przynajmniej jedną sztukę. Przyda się w nieoczekiwanych momentach.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro