Przegląd wibratorów do betonu – jaki model wybrać?
Zdaniem eksperta

Przegląd wibratorów do betonu – jaki model wybrać?

Na każdej budowie wykorzystywanych jest wiele narzędzi. Niektóre z nich są używane częściej, drugie mniej. Jednakże bez wielu urządzeń budowa domu, magazynu czy innego obiektu mogłaby znacznie wydłużyć się w czasie. Podstawą każdej budowy jest solidny fundament. Jak sprawić, aby mieszanka betonowa była prawidłowo rozprowadzona i aby fundamenty betonowe stanowiły silną podstawę konstrukcyjną?

udostępnij

Agnieszka WnukAgnieszka Wnuk / 31-07-2018

Odpowiednio przygotowana mieszanka betonowa stanowi podstawę konstrukcji takich jak ława fundamentowa, płyta fundamentowa czy też wieniec stropowy. Aby przygotować odpowiednią jakość masy betonowej, wykorzystuje się wibratory do betonu. Praca wibratora do betonu polega na wywoływaniu drgań o określonej częstotliwości. Wibrowanie sprawia, że mieszanka betonowa jest ujednolicona i odpowiednio zagęszczona. Tak uzyskana spoista konsystencja betonu umożliwia równomierne rozprowadzanie nawet do trudno dostępnych miejsc w szalunku. Proces wibrowania usuwa nadmiar wody, minimalizuje pęcherzyki powietrza i gazów powstających podczas połączenia cementu i innych składników z wodą.

Jaki model wibratora do betonu wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele modeli wibratorów do betonu. Przed zakupem odpowiedniego rodzaju warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moce przerobowe. Dostępne są zarówno narzędzia o napędzie 230 V, jak i 400 V. Do użytku domowego i niezbyt częstych prac nie są wymagane zbyt wysokie parametry.

W zależności od zastosowania i przeznaczenia wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: wibrator wgłębny, wibrator powierzchniowy, wibrator przyczepny/szalunkowy.

Wibrator wgłębny znajdziemy między innymi w serii RIPPER. Używany jest najczęściej na niedużych powierzchniach. Wyposażony jest w buławę o długości 2 m i średnicy 35mm. Operator może z łatwością posługiwać się urządzeniem ze względu na jego niską wagę, która wynosi około 3 kg. Ponadto niskie parametry ciężkości wpływają na większe amplitudy skoku buławy – amplituda wibracji w tym modelu wynosi 0,8 mm. Moc urządzenia to 1250W. Tego typu wibrator najczęściej wykorzystywany jest do wylewania stropów i posadzek. Ponadto doskonale sprawdzi się podczas wykonywania stóp fundamentowych czy ław oraz ścian fundamentowych.

Na dużych płaskich powierzchniach, takich jak płyty, stropy, pochylnie czy drogi, stosowane są wibratory powierzchniowe, takie jak wibrator powierzchniowy ZB-5 .Szczególnie wykorzystywany do zagęszczenia gruntu czy posadzek na placach budowy. Najlepiej sprawdza się przy mieszankach betonowych o konsystencji gęstoplastycznej i plastycznej. Jego podstawą jest płyta stalowa o powierzchni 20 x 30 cm. Moc urządzenia wynosi 150W. Praca z tego typu wibratorem polega na przesuwaniu go po powierzchni mieszanki, aż do czasu trwania zagęszczenia i pojawienia się szklistej powłoki. Urządzenie jest poręczne, proste w obsłudze i bezpieczne.

Gładkie płyty betonowe, zabudowy płytowe czy rurowe można uzyskać, stosując wibratory przyczepne. Jednym z producentów, który projektuje i oferuje tego typu wibratory, jest hiszpańska firma ENAR. Stosując tego typu wibrator, należy pamiętać o dobrym jego zamocowaniu. Prawidłowe mocowanie decyduje o tym, czy układ wibrowania stanowi drgającą całość.

Aby wibrator przyczepny działał zgodnie ze swoimi parametrami, powinien być przeczepiony do płyty o grubości od 15 mm do 20 mm. Wibratory przyczepne, zwane także szalunkowymi, wprawiają w drgania cały szalunek, co daje idealną powierzchnię. Jednym z kluczowych parametrów, na podstawie którego dokonuje się wyboru tego typu wibratora, jest siła ośrodkowa, która wynosi zwykle od 60 do 1500 kg. Dodatkowo wibrator przyczepny wyposażony jest w regulowane mimośrody w celu wyboru odpowiedniej jego mocy.

Wykonując konstrukcję betonową, warto zatem zwrócić uwagę, jakiego rodzaju ma to być konstrukcja i jaki rodzaj wibratora do betonu spełnia określone wymagania techniczne. Proces wibrowania betonu zależy przede wszystkim od rodzaju mieszanki betonowej, od skuteczności wibrowania, buławy, mocy oraz napędu. Właściwie zawibrowany beton uzyskuje wyższe wytrzymałości na ściskanie. Trzeba więc pamiętać, że wibrator wgłębny nie będzie miał takiego zastosowania jak wibrator powierzchniowy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro