Spis treści
Optymalne zagęszczenie przygotowanego betonu możliwe jest tylko z wykorzystaniem wibratora. W ten sposób możemy uzyskać najlepszą masę, pozbywając się pęcherzyków powietrza. Efektem pracy urządzenia jest solidny fundament, który nie ulegnie rozwarstwieniu nawet po długim czasie.
Rodzaje wibratorów do betonu
Wibrator do betonu to sprzęt, którego nie używa się bardzo często, jednak pełni on kluczową funkcję na każdym placu budowy. Podstawowy podział wibratorów zależy od potrzeb i sposobu wykorzystania. Rzadziej wykorzystuje się wibratory zewnętrzne, które używane są do niewielkich elementów bądź ubijania płytkich powierzchni. Dużo powszechniejszy w pracach budowlanych jest wibrator wewnętrzny, który często bywa nazywany buławą, gdyż właśnie ten element jest najważniejszy przy zagęszczaniu betonu. Dzięki wibratorowi można samodzielnie przepracować fundamenty nawet budynków o dużej powierzchni. Wśród wibratorów wewnętrznych możemy dokonać także innego wyróżnienia, ze względu na zastosowaną technologię:
- Wibrator mechaniczny – zazwyczaj zasilany jest energią elektryczną, zdecydowanie rzadziej spalinową. Tego typu wibrator budowlany pracuje z prędkością ponad 18 000 obr/min.;
- Wibrator częstotliwościowy – ten typ urządzenia cechuje napęd 400 V oraz najważniejsze – przetwornica częstotliwości. Silnik z kolei znajduje się bezpośrednio w buławie;
- Wibrator pneumatyczny – tutaj zastosowana została metoda sprężonego powietrza, wywołując wibracje w podobny sposób co młot pneumatyczny.
Od czego zależy wybór wibratora do betonu?
Jedną z podstawowych cech wibratorów do betonu, które decydują o praktyczności użytkowania, jest napięcie. Możemy bowiem wybierać między modelami o standardowym napięciu 230 V lub 400 V. Czasami na placu budowy nie mamy dostępu do 400 V, w związku z tym urządzenia zasilane 230 V są bardziej uniwersalne. Wielkość wibratora uzależniona jest od skali prowadzonych prac. Do drobnych projektów nie potrzeba bardzo mocnych sprzętów, które trudniej przewieźć i użytkować. Ważne są też warunki, w jakich wykorzystywany będzie wibrator, a także rodzaj prowadzonych prac. Innego typu sprzęt będzie optymalny przy pracy nad ścianami betonowymi, a inny sprawdzi się na stropach albo ławach. Istotny jest również zakres wibracji, który powinniśmy dostosować do naszych potrzeb.
Najciekawsze modele na rynku
Do drobnych prac specjaliści bardzo często decydują się na wibratory marki Ripper, które cechują się kompaktową konstrukcją i wygodą użytkowania. Dobra renomą cieszą się też sprzęty marki Enar, a my chcemy zwrócić uwagę na serię AVMU, gdzie możemy znaleźć szeroką gamę wałków oraz średnice buławy do wyboru w rozmiarach: 5, 32, 40,48 mm. Ten sprzęt dostosowany jest do pracy w każdych warunkach, gdyż posiada m.in. zabezpieczony przez zawilgoceniem włącznik, a całość jest podwójnie izolowana. Silnik elektryczny zasilany napięciem 230 V można podłączyć praktycznie wszędzie.
Prawdziwi profesjonaliści docenią też z pewnością sprzęt z najwyższej półki zarówno jakościowej, jak i cenowej. Do takich należą najmocniejsze modele wibratorów marki Wacker Neuson z serii IRFU. Choć koszt tego typu urządzeń waha się w granicach 7000 zł, jest to bardzo mocny i wytrzymały, a jednocześnie wyjątkowo poręczny wibrator, który posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości. Sercem wibratora jest indukcyjny silnik klatkowy o wysokiej częstotliwości. Buława urządzenia jest w pełni hartowana, co dodatkowo wydłuża żywotność urządzenia. Jednocześnie zużycie, zwłaszcza w przypadku ściernych kruszyw betonowych, jest dużo mniejsze.
Ważne jest też bezpieczeństwo. Omawiane modele wyposażone są w błyskawiczny system zabezpieczający, który zamontowany jest na końcu kabla. Stamtąd kontroluje wszystkie elementy, a w razie nieprawidłowości lub zagrożenia porażeniem prądem wyłącza urządzenie w ciągu 3 milisekund.